Meinaan viettää mettässä joulun. Yksin kissani kanssa. Ei lahjoja. Ei kauppoja. Ei ystäviä. Ei kauppoja. Ei tarvi rahaa. Mitä mieltä olette?
joulun vietto
7
93
Vastaukset
- No mikä ettei
Jokainen taaplaa tyylillään.
- omassa rauhassa.
Yksin minäkin vietän joulun.
- .Siilimuori
Ihanko taivasalla vai mökissä? Ehottomasti lämmin kortteeri pitäsi olla, mielellään ei kissaa, koira kävis. Lahjattomuus lämmittää, ystävät vähintään puhelimen päässä. Kulkuväline pihassa, se millä pääsöö halutessaan pois ihmisten ilimoille, noin mikäettei.
- hytinä
En uskaltaisi , siellä kun on susia ja ne söisivät sen kissan.
Töissä johtaja kertoi vaimonsa innostuneen telttailusta lumessa.he ovat sellainen pariskunta että viettävät aika askeettista talvilomaa tuntureilla ja nyt vaimo oli saanut päähänsä ettei edes vuokraisi mökkiä talvilomallaan vaan ostaisivat teltan ja yöpyisivät siinä. Saapa nähdä kun johtaja ei ole oikein innostunut asiasta, hänellä kun ei kunto ole parhain raahata vielä telttaakin selässään. Sopis hyvin mulle. Mutta kyllä siellä metsässä pitäis mökki olla.
Mie oon yksin kotona, voi kun oliskin kissa mutta en meinaa toistaiseksi hankkia.
Jo monta joulua olen isekseni viettänyt ja nauttinut siitä. Lahjat olen kyllä läheisimmilleni ostanut koska hekin ostaa aina. Mutta ne jaetaan joka vuosi jo joukuun alussa kun yhteistapaaminen pikkulikan synttäreiden johdosta.
Oikein ihanaa Joulua sinulle.- maalaismuori
Elämäni ensimmäinen joulu yksin, on hieman surullinen mieli. Valinta on kuitenkin omani. Molemmat lapseni ovat perheineen päättäneet viettää jouluaaton puolisoittensa vanhempien kodeissa. Kutsuttiin minutkin, mutta en tuntisi oloani kotoisaksi niin hienoissa huusholleissa.
Tulee oltua talvenmittaan niin paljon metsässä, ettei sinne Jouluna niin suurta hinkua ole.
Samoin näytää olevan tuo metsäkissasta kesyyntynyt kissakin.
Joulu taitaa olla ainoa Pyhäpäivä, joka saa jonkinmoisen tunnetilan aikaiseksi.
Joulu kuitenkin katkaisee talvenselän, ja mennään kohti valoisampia aikoja, vaikka kaunis se on luonto, kun sininen hämärä laskeutuu lumisen maiseman ylle.
Kehottaisin kuitenkin vielä miettimään vaihtoehtoa tuolle metsäjoululle. Tuossa iässä siellä saa vielä kuumeen ja flunssan, jos sukat kastuu, jos takapuoli, tulee virtsaongelmia.
Vielä hyvin ehdit hakea kinkun ja lanttulaatikkoa. Siitä vaan kinkku uuniin, sitten vaan kunnon siivuja ruisleivän kanssa, omatekemän kaljan säestämänä, niin kuluu se Joulu paremmin.
Äläkä unohda kermaleivoksia ja täytekakkua.
Niin ja sitten muista kunnon kainalollinen konvehtirasioita, niitä voit välipalana napostella ja jaella tutuille, kukaties saat jonkun itsekin.
Joulu on kerran vuodessa,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?984412- 272355
- 2002169
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082144PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3971848- 1691473
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321065Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72966Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79840