Eli otsikko kertoo jo lähes kaiken. Gimpillä pitäisi siis saada tehtyä "omia muotoja" (tonttulakin muoto), eli miten se onnistuu? Yritin tuolla "polkutyökalulla" tekemääni muotoa saada leikattua irti punaisesta väritaustasta, mutta ei onnitunut.
Miten Gimpillä saa tehtyä tonttulakin?
En tiedä!
17436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
siinä kimpissä on siellä vasemman laidan valikossa sellainen kuin free selekt tool se on semmoinen lasson näköinen vai millä narulla ne kauboit niitä ammujaan hirttivätkään. mutta ota kuule siitä lassosta kiinni ja ja sitten ala pyydystämään hiirtä pyörittämällä siihen niitä muotoja niin kyllä pitäisi tontullekin lakki irrota!!
Lassolla voi tehdä sen muodon, sitten kopioit leikepöydälle ja tämän jälkeen voit liittää sen uuteen kuvaan.
Tuota olen kokeillut mutta kuviin tulee aika pikseliset reunat.
Suotimet-->Sumenna-->?
kokeiles laitttaa sieltä sen työkalun asetuksista vaikka sen antialiasointi päälle se auttaa aika kivasti noihin reunoihin mutta en tiedä onko tuossa merkitystä sillä tukeeko kuva läpimäkyvyyksiä koska jos ei tue niin se ei välttämättä osaa antialiasoida niitä reunajo kunnolla sitten mutta kokeilemalla selviää tai sitten monen vuoden kokemuksella mutta sitä ei kaikilla ole!
Miksi se täytyy tehdä gimpillä, wordilla voisi olla helpompi
Word on tekstinkäsittelyohjelma, ei grafiikkaohjelma vaikka sillä kuvia sinne tekstin sekaan voikin laittaa. Löytyy Microsoftilta ihan kuvankäsittelyynkin tarkoitettu ohjelma, tosin hyvin riisuttu ja alkeellinen mutta voisi riittää aloittajan tarpeisiin (alkeellisuutensa takia myös jossainmäärin "helpompi" kun ei ole niinpaljoa mahdollisuuksia).
Anteeksi sarkasmini.Sitä ei pitäisi viljellä keskustelupalstoillla
http://fi.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Paint
Tuo Paint voisi olla aloittajalle parempi, huomattavasti vähemmän ominaisuuksia ja toimintoja -> helpompi käyttää.
Ja ei tuota Wordin ehdottamista kuvanmuokkaukseen voi oikein mitenkäänpäin vääntää sarkasmiksi. Eikä varsinkaan aloittelijoille kannattaisi tarjota asiattomia "neuvoja".
no mikrosoft vortilla se varmaan onnistuisi myös mutta tässä on selvästi taas kyse jostain sellaisesta tyypistä jolla ei ole varaa hankkia itselleen kunnnoliisia toimiva ohejlamia joten sitten käytetään jotain ilmaisia open soosi korvikkeita joitsta ei yleensä tule kuni paha mieli mutta hirmuisella punnertamisella niistäkin saa ainakin joskus ulos sen mitä haluaa eli toivo ei ole vielä täysin menetetty vaikka aika lähellä sitä ollaan!!
Ai kuvien tai piirrosten tekemistä tekstinkäsittelyohjelmalla ? Johan vitsin murjaisit. No saahan wordiinkin leikekuvia laitettua ja jotain ihan yksinkertaisia viivoja piirreltyä mutta ei se mikään piirto-ohjelma ole.
Jospa menisit tuonne "sodat" palstalle sekoilemaan.
Eihän aloittaja käytä mitään korviketta vaan aitoa, ammattilaisten suosimaa ohjelmaa.
Ongelma on se että kuvassa on pieni resoluutio ja ei ole antialiasointia käytössä. Saa ihan vapaasti lisätä tarkkuutta.
Mitä siis yrität tehdä ? Tuo muodon irti leikkaaminen kuulostaa vähän oudolta jos tarkoituksena on piirtää tonttulakki. Piirrät piirtotyökalulla sen haluamasi lakin muodon ääriviivat ja sitten täytät sen alueen värillä (ääriviiva pitää olla "suljettu" eli yhtenäinen muoto).
Jos tarkoituksena on leikata jostain kuvasta valmis tonttulakin kuva niin silloin rajaat sen sillä lasso-työkalulla. Kannattaa sitten tutustua niihin työkalujen asetuksiin, ne vaikuttavat paljon lopputulokseen.
Tonttulakkeja myydään kaupassa eurolla parilla.
https://www.google.fi/search?q=tonttulakki free picture&client=ubuntu&hs=rsk&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ke-WVJfhCsSeywOM-oCQCw&ved=0CCQQsAQ&biw=1165&bih=632#facrc=_&imgdii=_&imgrc=LlTou3tpDfSxcM:;v31JRzKwYpOnGM;http://vektori.pixmac.fi/4/kallon-tonttulakki-abstrakti-pixmac-vektori-83511273.jpg;http://www.pixmac.fi/kuva/kallon tonttulakki/000083511273;291;415
tuosta lisää.
Tulipas oikein kunnon pitkä linkki.
Hyvää Joulua kuitenkin
http://opigimp.gimp-suomi.org/
Tuolta löytyy pieni pintaraapaisu Gimpin mahdollisuuksiin, ohjelman monipuolisuuden takia tuokaan opas ei kata kuin pienen osan mahdollisuuksista mutta pääsee tuolla jo alkuun.
Kannattaa valita väritaustaksi läpinäkyvä, niin on helppo kopioda ja liittää toiseen kuvaan.