Aloin miettiä että,lämpimissä maissa on monelaisia ötököitä isompiakin eläimiä,joita en ole Suomessa ja joitaei tietämätön osaa aina edes varoa...Onko kokemuksia?Itse en ole nähnyt kuin sekapäisen koiran Romaniassa takavuosina,epäilin vesikauhua...
Vaaralliset eläimet?
5
383
Vastaukset
- maalla ja vedessä
Merisiilin päälle astumista kannattaa välttää. Meduusa voi polttaa. Jos on opastetulla matkalla, niin yleensä näistä varoitetaan. Toisaalta esimerkiksi meduusat voivat liikkua paljon. Näihin törmää ihan Välimerelläkin.
Kaikkien eläimien puraisua kannattaa välttää, erityisesti niitä vesikauhuisia. Käärmeet ovat yleensä vaarallisia, samoin skorpionit. - afrikanmatkailija..
Kulkukoiria ja kissoja, sekä ihan kesyjäkin (ts. jonkun omistamia) elukoita kannattaa välttää jos liikkuvat vapaasti; ovat monesti kirppuisia. Ko. Kirput leviävät lemmikkieläimiin jyrsijöistä (rotat, hiiret) ja ne (kirput siis) levittävät mm. pilkkukuumetta.
Aika tyhjentävästi on tällä terveyskirjaston sivulla leuteltu mahdollisia uhkia:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/ktl.mat?p_artikkeli=mat00207 - naurattaa kovin
Ei Romania on lämmin maa.....on niitä vihaisia koiria Suomessakin. Vesikauhua ei ole euroopassa ollut enää vuosikymmeniin.
- vaktum
Kaikista pahimmat taudit saa vieraista ihmisistä.
- Aasiassa_matkannut
Me on matkattu pienten lasten kanssa mm. Intiassa omatoimisesti monena talvena. Ei mitään ongelmaa ole ollut. Kulkukoiria pitää varoa ja jos pääsee puremaan, kannattaa toimia nopeasti ja mennä hakemaan piikkiä lääkäriltä.
Eniten huolta ovat tuottaneet moskitot, mutta kunnollinen malarialääkitys auttaa siihenkin, jos ollaan malaria-alueella. Malarialääkitys kannattaa ottaa tosissaan ja selvittää huolella sen tarve ja tehoava malarialääkitys ko. maassa. Malarialääkitys tehoaa eri lailla paikallisiin kantoihin ja ei kannata uskoa kaikkia mutu-juttuja, eli se malarialääke joka tehosi Erkin ja Ritvan matkalla jossain huitsin nevadassa, ei välttämättä tehoa jossain ihan muualla. Mekaanista suojautumista moskiittoja vastaan kannattaa harkita, verkot ja sähkölätkät ja monessa maassa myydään pistorasiaan laitettavia moskiittokarkottimia, jotka ovat tehokkaita, eivätkä maksa paljoa.
Käärmeitä on monessa maassa, niiden kanssa saa olla tarkkana. Asuinpaikkaa kannattaa miettiä sen vuoksi tarkkaan, jos käärmeitä liikkuu seudulla. Telttailun kanssa saa olla tarkkana, mutta ei kannata kuitenkaan pelätä.
Apinoita on joillain seuduin ihan riesaksi asti, ei kannata tehdä tuttavuutta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303817Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83119Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322844Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122662Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322413- 411868
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611205"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821129Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361099Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781099