Miksi vanhempani ovat kohdelleet minua eriarvoisesti kuin veljeäni ?
Miksi äitini ei ota mitään kantaa tähän asiaan, kun olen sitä yrittänyt häneltä kysyä ?
Isältäni en ole kysynyt, koska hänen kanssaan on hankala puhua mistään.
Tähdenlento tai Tuntijasi
3
98
Vastaukset
Hei
tällaista suosimista tapahtuu useammissa perheissä, kuin uskotkaan! yleensä vanhemmat eivät ymmärrä asiaa itse, se vain tapahtuu. mutta yritän katsoa tätä lähemmin.
veljesi on henkisesti sinua heikompi, se on yksi syy että hän saa enemmän tunnustusta, sillä "täytyyhän miehen olla vahva". vanhempasi ovat nähdäkseni jutelleet asiasta niin, että poikaa pitää auttaa, tai paremminkin rohkaista.
ja kun nyt puhumme henkisistä asioista, niin kuin selvänäköisyyskin on, sanon sen että biologiset vanhempamme eivät välttämättä tarkoita samaa, kuin henkiset vanhempamme. elämän varrella käy useasti niin, että ihminen löytää itselleen parempia esikuvia ja tukihenkilöitä, kuin omat varsinaiset vanhempansa. omat biologiset vanhempasi ovat juuri veljesi maalliset vanhemmat, myös sinun. mutta sinun henkiset vanhempasi ovat muualla. heitä sinä et ehkä ole vielä löytänyt, et ole arvannut vielä etsiä. kun löydät heidät, tunnet olevasi kotona.
en usko että kukaan isä tai äiti voisi vastata tuohon suoraan kysymykseesi, sillä heidän ymmärryksensä ja tunteensa ei riitä vastaamaan. he voivat korkeintaan tuntea itsensä noloksi, vaivautuneeksi tai mennä muuten hämilleen.
jokainen vanhempihan tekee sen, mihin hän on pystyvä, eikä enempää voi vaatia.
äitisi on sitä ikäpolvea, että poika on aina poika. hänen omat välit äitinsä kanssa eivät olleet niitä kaikkein parhaimpia, eivät ainakaan syvälliset. sitä oppia hän ei siis ole saanut kotoaan. hän pitää isäsi kanssa yhtä monessa asiassa.
mutta sinä voit olla heitä fiksumpi ja avoimempi, sinä voit antaa omalle elämällesi valoa ja avoimuutta. katkaise vanha malli ja elä omaa elämääsi, missä on uudet arvot ja suoraa kommunikaatiota.
kun vanhempiesi aika tulee ja kun he tarvitsevat apua, he kääntyvät ensiksi sinun puoleesi. sitten saat miettiä miksi näin on ja vastauksen tiedät sydämessäsi ja se on se, että sinä olet henkisesti vahva ihminen.
t. Keskiyö- Ap kiittää Tuntijaa :-)
Paljon kiitoksia sinulle Tuntijasi !
Luin vasta kertaalleen tekstisi,
mutta selvisi jo asioita, joita en ole
tajunnut.
Kyllä minulla on sellainen tunne, että en ole kotona näiden vanhempieni osalta.
Henkiset vanhempani haluaisin toki löytää, mutta en ole aiemmin tajunnut sitäkään ajatella.
Kuten kirjoitit, äitini oma äitisuhde ei ole ollut hyvä.
Luen uudelleen ja kommentoin tätä,
mutta mikähän siinä on, kun isäni on yleensä minulle vihainen ja alistava ? Ap kiittää Tuntijaa :-) kirjoitti:
Paljon kiitoksia sinulle Tuntijasi !
Luin vasta kertaalleen tekstisi,
mutta selvisi jo asioita, joita en ole
tajunnut.
Kyllä minulla on sellainen tunne, että en ole kotona näiden vanhempieni osalta.
Henkiset vanhempani haluaisin toki löytää, mutta en ole aiemmin tajunnut sitäkään ajatella.
Kuten kirjoitit, äitini oma äitisuhde ei ole ollut hyvä.
Luen uudelleen ja kommentoin tätä,
mutta mikähän siinä on, kun isäni on yleensä minulle vihainen ja alistava ?Hei
haluan vielä vastata tähän isäkysymykseesi lyhyesti.
noh, sinussa sattuu olemaan paljon niitä ominaisuuksia, mitä hän olisi omalta kumppaniltaan toivonut.
äitisi ei ole niin vahva ihminen kuin sinä. isäsi on joutunut elämään myötäilevästi ja haukotellen, kunnes on päässyt väsymään. sinussa on vahvaa verta ja älyä, mitä hän joutuu nyt seuraamaan vierestä, mutta mihin hän ei voi tarttua. ymmärräthän sinä?
minä voin joskus lähteä katsomaan tätä kaukaa takaapäinkin, jos niin tahdot. ota silloin sähköpostilla yhteyttä, teen pitkiä tulkintoja sitä kautta, toki en tee niitä aivan ilmaiseksi.
toivotan sinulla ihanaa ja rauhallista joulua!
t. Keskiyö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1486621Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul343603Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3043196Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota712822Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma52272- 211833
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp431684- 141632
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51614Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä
Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi81376