Maataloustuista ulisijoille

Aiotteko äänestää seuraavissa eduskuntavaaleissa puoluetta, joka a) vaatii maataloustukien tuntuvaa leikkaamista b) hyväksyy suunnilleen nykyisen tukitason c) vaatii niiden korottamista?
11111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mää ainaki äänestän keskustaa se vatii noita kaikkia se o kansan puolue äänestä sääki sitä

Äänestä
  • Ja vitut.Ei ikinä keputolloja.

    Äänestä

  • ja vitut kirjoitti:

    Ja vitut.Ei ikinä keputolloja.

    sanoitko kyllä sano kyllä sanoit kyllä kuulitteko hän sanoi kyllä se oli kyllä ole sinä aikamoine keskustan kannattaja huomaahan sen kirjoitusasustasi siinä selvästi viittaat kulmantakaa vastaat vastauksesi oli kyllä tarkoitit äänestäväsi keskustaa niinkuin aina puhuu toista ja tekee toista


    olet siis keskustan kannattaja...........vitun juntti

    Äänestä

  • ja vitut kirjoitti:

    Ja vitut.Ei ikinä keputolloja.

    Je tolloja mutta Sipilä ja Vanhanen on vaativia ministereitä!

    Äänestä

selvästi kohta a luovutaan maatalousuista kokonaan niin hyvö

Äänestä

B LUOVUTAAN TUOTANNOSTA TAID RUUANHINTA NOUSEE SIKANA................VAADIN RUUANHINNAN NOSTAMISTA TUOTTAJILLE TUEN OSUUDEN VERRAN 60% JA RUUAN ALVIN NOSTAMISTA 33% NYT EROTETAAN JYVÄT AKANOISTA EIKÄ RUUANHINNAN NOUSU MUA HAITTAA KU OON TUOTTAJA JA KULUTTAJAT MAKSAA KUKA VÄLITTÄÄ

Äänestä
  • Kannuksen Speden faija nostaa tukia huikeesti hometilalle

    Äänestä

  • MAANVILJELIJÄLLE. MITÄ SÄ TÄÄLLÄ MESOOT. EI KOTIMAISTA TARVI
    OSTAA.

    JOS TUOTANTO EI KANNATA LOPETETAAN. TURHAT TUET POIS

    ULKOMAINEN ON HALVENMPAA EIKÄ SEN HINTA NOUSE KUIN KOTIMAISEN

    Äänestä

  • REAAlisuus kirjoitti:

    MAANVILJELIJÄLLE. MITÄ SÄ TÄÄLLÄ MESOOT. EI KOTIMAISTA TARVI
    OSTAA.

    JOS TUOTANTO EI KANNATA LOPETETAAN. TURHAT TUET POIS

    ULKOMAINEN ON HALVENMPAA EIKÄ SEN HINTA NOUSE KUIN KOTIMAISEN

    älä nyt housuihisi kuse sinun velvollisuutesi on maksaa vaikka ruuan alv 39% ja viljelijöille tuenpostumisen johdosta 90% hinnankorotus...kyllä ruuantuottaminen on isänmaan velvollisuus ja puolustuksen perusta....ha haaaaahha sinä oot niitä supermiähiä jotka puristelee päätään ku o 2 vk syömättä väärin oot niitä hiiriä jotka itkee ku o ollu 2pv syömättä alvi ulkolaiseruuan takia ja hinnakorotus kotimaise SILLÄ AINA O SYÖTÄVÄ......HEIKKO SORTUU ELONTIELLÄ VAHVA MENNÄ PORSKUTTAA ku tuet ei kiinnosta otetaan luonnolait käyttöö

    Äänestä

  • REAAlisuus kirjoitti:

    MAANVILJELIJÄLLE. MITÄ SÄ TÄÄLLÄ MESOOT. EI KOTIMAISTA TARVI
    OSTAA.

    JOS TUOTANTO EI KANNATA LOPETETAAN. TURHAT TUET POIS

    ULKOMAINEN ON HALVENMPAA EIKÄ SEN HINTA NOUSE KUIN KOTIMAISEN

    suomalaiset maataloustuotteet euroopan halvimpia miksi ruoka kalleinta

    Äänestä

  • häh???? kirjoitti:

    suomalaiset maataloustuotteet euroopan halvimpia miksi ruoka kalleinta

    no onko juusto kallista hä 11litraa maitoo kilo juustoo jotai 4.70 euroo alv tuottaja saa meijeri saa kilo juustoo ja 11 litraa rasvatonta maitoo ja mitä kauppa saa maito 8.69e juusto 19.90e kg kauppasaa 28,59e ja tuottaja saa 5.36e kuvitellaa jos tuottaja sais 2 euroo enemmän vaikuttaisko se hintaa 7.36e kyllä kun kustannukset nousee uusi hinta 32.56 e vastaavasti jos hinta laskis tuottajalle 2e 3.36e niin laskisko kaupan 28.59 hinta ei koska kuljetus ja muut kustannukset on noussu ( se olis siis selitys jossei laske ) viljan hinta 2.38e 400g leipä viljan osuus leivästä 0.06e no jokaine näkee miten leivän hinnan käy jos vilja on ilmasta tai maksaa kaupalle puolet enemmän 0.12e leipä liha lehmä 2e kg sonni 3.1e kg sika 1.56e kg saa tuottaja ( iha sama mitä lehdessä lukee näitä hintuja tuottajalle maksetaan kaikkien kulujen jälkee ja leikkeleet 19e kg paisti 29e kg vaikka minkä hintasta maataloustuotteet euroopan halvimpia ruoka kalleinta näi o

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskustaduunari kirjoitti:

Aiotteko äänestää seuraavissa eduskuntavaaleissa puoluetta, joka a) vaatii maataloustukien tuntuvaa leikkaamista b) hyväksyy suunnilleen nykyisen tukitason c) vaatii niiden korottamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu