Mitkäs sukset?

hukassa3

Oon 30v nainen joka laski laudalla kymmenen vuotta, sitten petti polvesta ristisiteet eikä ne enää leikkuun jälkeenkän kestä lautailla.. Alpeille ollaan lähdössä kaveriporukalla, kuten joka vuosi.. Vaan et mitkäs sukset nyt hankin? Taso suksilla on kai aloittelija/ harrastaja, pituutta 170 ja risat painoa 65-70 talvikamppeissa, riippuen paljonko repussa siideriä ;) Mitä suksia (pituus yms) olis aiheellista suunnitella?

3

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiihdonope

      All Mountain ehdoton kategoria. Sukset jotka sopivat rinteeseen, sekä vapaa laskuun todella hyvin. Merkkejä useita. Pituus ehdottomasti max. oma pituus mielellään vaikka hieman alle, sillä silloin saat suksista paljon monipuolisemmat. 15-16 m kääntösäteellä.

      • Mäkifossiili

        Oma pituus -10-15cm. Satsaa hyviin monoihin. Itse hakisin hoidetulle rinteeseen soveltuvia suksia aloittelija/harrastajakategoriasta. Tuntuman löydyttyä vaihda parin talven jälkeen jäykempiin ja leikkaavampiin suksiin ja huomioiden sitten myös, minkä tyylin laskettelijaksi kehkeydyt. Onko valtaosa laskettelusta hoidetuissa rinteissä vai missä. Oikeasti on vaikea löytää hyvää suksea, mikä toimii hyvin sekä puuterissa että hoidetussa rinteessä. Tällaiset kompromissisukset ei ole hyvät kummassakaan. Mutta hyvät monot on ykkösjuttu. Tällöin saat sukset alistumaan tahtoosi ja jalkasi voivat hyvin. Kerro tarpeesi ASIANTUNTEVALLE myyjälle.


    • hiihdonope

      Pakko vastata mäkifossiilille,

      Varmasti löytyy (helpostikin) suksia, jotka toimivat rinteessä sekä niiden ulkopuolella. Itselläni täydelliset kyseiseen Atomic nomad crimson ti:t.
      Vapaata voi laskea vaikka kisasuksella(laskenut mm. Atomic 12 SL 165cm) se vain on laskijasta kiinni, eli miten osaa suksea ja sen ominaisuuksia käyttää hyväkseen.
      Kuitenkin suksen valinta kannattaa tehdä testin jälkeen jos vain mahdollista. Nyky vuokraamot(ainakin isoissa keskuksissa)antavat kyseiseen mahdollisuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2693
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2634
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1782
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1607
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1540
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1470
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1382
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1106
    Aihe