megane? 2009 bensa

12900km vuodessa

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osta pois

      Jaa pelottaa? Itse en osaa pelätä ranskalaisia, nyt kolmas peräkkäinen menossa, tämä on Megane farkku 2014 ja tuolla 1.4-litran turbolla. Toistaiseksi on mennyt rekisterikilven valosysteemit takuuvaihtoon, ei muuta.

      Tuo autotalli.comin Megane lienee järkiostos, tosin tehoa ei tuossa koneessa kyllä liikaa ole täyttä kuormaa tai peräkärryn vetoa ajatellen.

      Ja vioista vielä, Megaen kolmossarja on varsin hyvin menestynyt testeissä ja katsastutilastoissa. Tosin katsastustilastojen tuijottaminen on yhtä tyhjän kanssa, autossa voi olla isoja ja kalliita vikoja, mutta ne on katsastukseen mennessä pakko korjata, kun ei muuten liiku. Viittaan vaan tiettyihin hyvämaineisiin euromerkkeihin... Relluissa on mennyt raidetankoja, siitä jää kiinni katsastuksessa, mutta matka ei katkea eikä vaihto maksa maltaita.
      Lisäksi moottorit ja vaihteistot ovat osoittautuneet viimeisen 20 vuoden aikana Relluissa kestäviksi, itse asiassa erittäin hyviksi. Tietysti huonolla tuurilla voi tulla sähkövikoja, mutta niin voi tulla muissakin merkeissä tänä päivänä.

    • Meluhagr

      Ei ole olemassa vm 2014 Megane 1.4 turboja farkkuna. Viimeiset 1.4 tce Farkkumeganet on tuotu 2012 joulukuussa.

    • acosakdpcasc

      Mulla on 2011 farkku Megane tuolla 1.4 TCe koneella ja on räyhäkkä peli. Moottori on erinomaisen vääntävä matalillakin kierroksilla. Kulutus vaihdellut vuodenajasta riippuan välillä 6,8 - 7,4 l/100 km. ainoa vika nyt kun 4 vuoden takuuaika on kohta loppumassa on ruostunut rekisterikilven valo. Mulle ainakin on ollut kannattava ostoss!

      • osta pois

        Juu, siis tuo on 2012-mallinen eikä 2014, jota väitin. Toisaalta 2014 on kyllä myyty kaksoiskytkinautomaatilla 1.4-litran konella olevia.


      • Melua tyhjästä
        osta pois kirjoitti:

        Juu, siis tuo on 2012-mallinen eikä 2014, jota väitin. Toisaalta 2014 on kyllä myyty kaksoiskytkinautomaatilla 1.4-litran konella olevia.

        Ei ole myyty! Se on 1.2 kone mistä kutitetaan 130 hv ja EDC vaihteisto. 1.4 alkaa olemaan historiaa. Lokakuussa esiteltävä Megane 4 saa Nissaneistakin tutun 1.6 Dig-t koneen joka lienee rellulla 1.6 TCE. Tehoa siitä otetaan jotain 160 - 180 hv ennakkotietojen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      94
      5372
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4161
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      29
      2292
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2138
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1825
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1484
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1312
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1128
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1020
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1011
    Aihe