megane? 2009 bensa

12900km vuodessa

5

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osta pois

      Jaa pelottaa? Itse en osaa pelätä ranskalaisia, nyt kolmas peräkkäinen menossa, tämä on Megane farkku 2014 ja tuolla 1.4-litran turbolla. Toistaiseksi on mennyt rekisterikilven valosysteemit takuuvaihtoon, ei muuta.

      Tuo autotalli.comin Megane lienee järkiostos, tosin tehoa ei tuossa koneessa kyllä liikaa ole täyttä kuormaa tai peräkärryn vetoa ajatellen.

      Ja vioista vielä, Megaen kolmossarja on varsin hyvin menestynyt testeissä ja katsastutilastoissa. Tosin katsastustilastojen tuijottaminen on yhtä tyhjän kanssa, autossa voi olla isoja ja kalliita vikoja, mutta ne on katsastukseen mennessä pakko korjata, kun ei muuten liiku. Viittaan vaan tiettyihin hyvämaineisiin euromerkkeihin... Relluissa on mennyt raidetankoja, siitä jää kiinni katsastuksessa, mutta matka ei katkea eikä vaihto maksa maltaita.
      Lisäksi moottorit ja vaihteistot ovat osoittautuneet viimeisen 20 vuoden aikana Relluissa kestäviksi, itse asiassa erittäin hyviksi. Tietysti huonolla tuurilla voi tulla sähkövikoja, mutta niin voi tulla muissakin merkeissä tänä päivänä.

    • Meluhagr

      Ei ole olemassa vm 2014 Megane 1.4 turboja farkkuna. Viimeiset 1.4 tce Farkkumeganet on tuotu 2012 joulukuussa.

    • acosakdpcasc

      Mulla on 2011 farkku Megane tuolla 1.4 TCe koneella ja on räyhäkkä peli. Moottori on erinomaisen vääntävä matalillakin kierroksilla. Kulutus vaihdellut vuodenajasta riippuan välillä 6,8 - 7,4 l/100 km. ainoa vika nyt kun 4 vuoden takuuaika on kohta loppumassa on ruostunut rekisterikilven valo. Mulle ainakin on ollut kannattava ostoss!

      • osta pois

        Juu, siis tuo on 2012-mallinen eikä 2014, jota väitin. Toisaalta 2014 on kyllä myyty kaksoiskytkinautomaatilla 1.4-litran konella olevia.


      • Melua tyhjästä
        osta pois kirjoitti:

        Juu, siis tuo on 2012-mallinen eikä 2014, jota väitin. Toisaalta 2014 on kyllä myyty kaksoiskytkinautomaatilla 1.4-litran konella olevia.

        Ei ole myyty! Se on 1.2 kone mistä kutitetaan 130 hv ja EDC vaihteisto. 1.4 alkaa olemaan historiaa. Lokakuussa esiteltävä Megane 4 saa Nissaneistakin tutun 1.6 Dig-t koneen joka lienee rellulla 1.6 TCE. Tehoa siitä otetaan jotain 160 - 180 hv ennakkotietojen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      229
      2987
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      11
      1679
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      6
      1357
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      127
      1194
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1127
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe