minut raiskattiin muutamia viikkoja sitten ja sen jälkeen nykyinen mieheni on kokenut minut vastenmielisenä. hän ei halua koskea minuun millään tavalla eikä puhua, haluaa olla kaukana ja harkitsee eroa.. olen itsekkin järkyttynyt tapahtuneesta ja äärimmäisen ahdistunut, mutta ei tosiaan helpota omaa oloa miehen käyttäytyminen. onko se vain joku shokkireaktio vai olenko tosiaankin menettänyt kaiken arvokkuuteni..
mieheni alkoi pitää minua kuvottavana raiskauksen jälkeen..
15
955
Vastaukset
- mummopupu
Surkeaa. Itse juuri katsoin kelloa ja hätäännyin kun tytär ei ole tullut yökerhosta; just tällaista mietin, siis mitä jos miehet ahdistelee ja vielä karmeampaa; raiskais. Miten sinulle tapahtui tämä raiskaus. Jotenki tuntuu, että alkoholi näyttelee suurta roolia. Tosi ikävä juttu. Nyt sitä tukea tarvis, mutta sitä ei saa. Sanat ei riitä mulla, mutta koita saada miehesi puolellesi. Poliisille ilmoitus, lääkärikäynnit lie jo tehnytkin. Juttele avoimesti luottoystävän kans, asia olis hyvä jakaa. Tsemppiä sulle.
- ddkk
Hakekaa yhdessä apua. Aika voi parantaa haavat.
- Perättömät väitteet
Sekin epäilee raiskausväitettäsi? Moni sepittää kännissä raiskausväitteen hätävaleeksi puolisolle tai kotiväelle.
Perättömät ilmoitukset seksuaalirikoksista ovat lisääntyneet naisten alkoholin kulutuksen kasvun myötä (Olitko kännissä?)
Perättömät raiskausilmoitukset ovat viikoittainen ongelma poliisille!!
Seksisessioiden videoiminen säästäisi poliisin aikaa ja määrärahoja, kun välittömästi nähtäisiin onko kyseessä oikeasti raiskaus vai koittaako nainen vain väittää niin.
Viranomaisten arvion mukaan vähintään joka viides poliisin tietoon tulleista raiskausväitteistä osoittautuu perättömäksi. Nämä tapaukset eivät johda syyteharkintaan ja oikeuskäsittelyyn.
Lisäksi tulee ne jotka tuomitaan syyttömänä oikeudessa perättömien seksuaalirikosväitteiden perusteella.
Vuosittain poliisi kirjaa noin tuhat raiskausilmoitusta ja yli tuhat lievempää ilmoitusta seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Rikosylikonstaapeli Marja Vuento Helsingin poliisilaitokselta kertoo, että aiheettomien ilmoituksen määrä on kasvanut samaa tahtia naisten alkoholin kulutuksen kanssa.
Iso osa perättömistä ilmoituksista tehdään kännissä!
Joku voi haluta ilmaisen kyydin taksikuskilta, toinen sepittää raiskausväitteen välttyäkseen putkayöltä ja kolmas selittää hätävalheen puolisolle tai kotiväelle. Kun kanssaihminen ottaa sitten yhteyden poliisiin, puheita on vaikea perua, Vuento kertoo.
Suuri perättömien ilmoitusten määrä sitoo poliisin resursseja, mutta ilmoitukset tekevät hallaa myös seksuaalirikosten todellisille uhreille.
Koska raiskauksella ei yleensä ole silminnäkijää, poliisiviranomaiset ja oikeuslaitos joutuvat punnitsemaan uhrin ja väitetyn tekijän puheiden luotettavuutta.
Vuosien kokemuksella on myönnettävä, että oikeusmurhia tapahtuu, rikosylikonstaapeli Vuento toteaa. - satutettu1
olin tosiaan silloin baarissa mutta muutaman vasta juonut kun tämä tapahtui eikä ole ensimmäinen kerta. lapsuudessani minut on myös raiskattu erään läheisen henkilön toimesta ja vaikuttaa erittäin paljon tämän hetkiseen elämään. syytän itseäni tapahtuneesta mutta toisaalta miten olisin voinut estää sen toisaalta? en mä tiedä, poliisillekin oli vaikea puhua kuulusteluissa tapahtuneesta..
- Mikset huutanut apua
Jos kerran olit baarissa jossa oletettavasti oli muitakin ihmisiä, ainakin tarjoilijat, niin mikset huutanut apua jos joku käy yhtäkkiä kimppuusi ja raiskaa sinut keskellä baaria?
Vai olisiko kuitenkin ollut niin että olit vapaaehtoisesti mennyt jonkun kanssa vessaan muhinoimaan ja sitten kun jäit siitä kiinni puolisollesi, väitit tulleesi raiskatuksi?
- Mitä sen jälkeen
Se, olitko juonut tai et, ei vaikuta sinun oikeuteesi pysyä fyysisesti koskemattomana. Älä juo enää muutamaa, vaan korkeintaan yksi tai kaksi. Omaa turvallisuuttaan pitää valvoa.
Kai olet tehnyt rikosilmoituksen. Raiskaaja ei saa jatkaa touhujaan. Raiskaajat ovat taparikollisia ja he toistavat tekoaan.
Sinulle kuka kysyy huutamisesta. Naiset reagoivat raiskauksiin eri tavoin. Toiset menevät lukkoon eivätkä pysty huutamaan. Raiskaaja voi myös uhata.- Älkää lutkailko
Tai nainen voi olla lutka joka pettää puolisoaan?
Puolisolla on oikeus olla uskomatta väitteitä raiskauksesta.
> minut raiskattiin muutamia viikkoja sitten < eli pikkujouluissa?
Naisten ei kannattais ryypätä, niin eivät joutuisi "raiskatuiksi" koska eivät itse lutkailisi. - Mitä sen jälkeen
Älkää lutkailko kirjoitti:
Tai nainen voi olla lutka joka pettää puolisoaan?
Puolisolla on oikeus olla uskomatta väitteitä raiskauksesta.
> minut raiskattiin muutamia viikkoja sitten < eli pikkujouluissa?
Naisten ei kannattais ryypätä, niin eivät joutuisi "raiskatuiksi" koska eivät itse lutkailisi.Yleensä vääntö sikojen kanssa ei kannata. Et jaksa lukea etkä kirjoittaa.
Ei kannattaisi ryypätä, se on aivan totta. En tiedä, kenen kannattaa ryypätä.
Itse olen joutunut raiskatuksi ja hakatuksi useita kertoja, ja kaikki selvin päin, nyt kun asiaa tarkemmin ajattelen. Hyvä että otit asian esille.
Raiskaaja vaanii aina siellä, missä sitä vähiten odottaa. - Anonyymi
raiskaus on väärin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
raiskaus on väärin
Nimet yhteiseksi tietopohjaksi.
Olen Perniön lukiossa, nimet yhteiseksi tietopohjaksi.
- Amandafloor
Miehesi on ei ehkä ole arvoisesi. Sitä on vaikea myöntää itselleensä, jos miestään rakastaan. Juttele hänelle vielä rehellisesti!
- Taivaan-takoja
Ehkä???
- Enitkisiperään
Ehkä hänellä itselläänkään ei ole ihan putipuhtaat jauhot pusseissaan eli jotain on kenties töpeksinyt aiemmin elämässään tai peitellyt toisten tekemisiä. Tai on vain puhtaasti sosiaalinen pelkuri, kuten moni suomipoika. Ei mitenkään miehekäs, mutta on kai merkkejä siitä ollut aiemminkin havaittavissa. Puhun nyt suoraan... Hae tukea sieltä, mistä sitä on saatavissa, kuten Tukinaiselta. Millainenhan nainen tuon nyt huolisi, kun tietäisi? Vaikka onhan näitä Suomessa, naisvihamielisessä kulttuurissa, jotka samastuvat naisten polkijoihin "pärjätäkseen" ja "ollakseen ainakin ihania". Ansaitset parempaa kohtelua, päätä itse ansaitsetko paremman miehen.
- HetiPihalleHusPois
Kyllä mäkin pitäisi huorulityttöystävää todella vastenmielisenä. Oikeastaan pahoinpitelisin sen, että pääsisin siitä eroon varmasti.
- vahan
Hei.
Jos haluat keskustella kokemastasi voit ottaa yhteyttä ammattilaisiin www. seksuaalivakivalta.fi. sivuilla on myös anonyymi chat mahdollisuus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243158Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432407- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142035Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717