Kuulokevahvistimen tehtävä

Te625e5

Olen aikeissa ostaa normi luurien tilalle jotkut 150-200e beyerdynamic tai akg kuulokkeet. Uutena juttuna tuli että pitäisi olla kuulokevahvistin tms.

Mikä sen virka on olla siinä koneen ja kuulokkeiden piuhan välissä? Tuleeko sen myötä jotain ajureita tai ohjelmia? Onhan emolla jo äänikortti itsessään. Mitä jos haluan käyttää kuulokkeita puhelimen kanssa?

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4qt36ir

      Tietokoneen yhteydessä erillinen kuulokevahvistin voi olla hyödyllinen, koska tietokoneesta tulee analogiseen signaaliin enemmän tai vähemmän häiriöitä eikä DA-muunninkaan ole huippukuulokkeille riittävän hyvä. Periaatteessa erillistä kuulokevahvistinta voisi käyttää digilähdöllä varustetun älypuhelimenkin kanssa, mutta se taitaisi olla aika epäkäytännöllinen yhdistelmä. Noin kalliilla kuulokkeilla en kuuntelisi musiikkia suoraan puhelimesta, jossa vahvari on vielä selvästi huonompi kuin tietokoneessa. Kuitenkaan vielä tuossa hintaluokassa ei ole juuri järkeä hankkia samalla uutta kuulokevahvistinta, koska sen hinta on samaa luokkaa (150-300€) ja vaikutus äänenlaatuun voi jäädä pieneksi.

      • Te625e5

        Paljon googlettelin illalla ja tuli ohmit sun muut esille. Joskus se opettaja niistä taisi puhua.

        Joku oli jonkun 100e markettilelujen tilalle ostanut beyerdynamic dt 770 80ohm ja jonkun 30e asusin kortin pci-e väylään ja eroa oli kuin yöllä ja päivällä.

        Nyt kun asiaan on päästy niin melkein tekisi mieli 250 ohmin malliin mennä. Mutta ehkä se on omalla kohdalla jo liioittelua kun on vähän kokemusta paremmasta kuin Sonyn 20e nappikuulokkeet. Oma emolevy pärjää manuaalin mukaan 50-150 ohmin välillä ja tietoa löytyi että on tökitty noita beyerdynamic luureja ilman lisälaitteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      64
      5680
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      107
      3575
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      57
      3448
    4. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      5
      2663
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      93
      2662
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      74
      2530
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      13
      2420
    8. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      42
      2394
    9. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      86
      1967
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      340
      1894
    Aihe