Kuulokevahvistimen tehtävä

Te625e5

Olen aikeissa ostaa normi luurien tilalle jotkut 150-200e beyerdynamic tai akg kuulokkeet. Uutena juttuna tuli että pitäisi olla kuulokevahvistin tms.

Mikä sen virka on olla siinä koneen ja kuulokkeiden piuhan välissä? Tuleeko sen myötä jotain ajureita tai ohjelmia? Onhan emolla jo äänikortti itsessään. Mitä jos haluan käyttää kuulokkeita puhelimen kanssa?

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4qt36ir

      Tietokoneen yhteydessä erillinen kuulokevahvistin voi olla hyödyllinen, koska tietokoneesta tulee analogiseen signaaliin enemmän tai vähemmän häiriöitä eikä DA-muunninkaan ole huippukuulokkeille riittävän hyvä. Periaatteessa erillistä kuulokevahvistinta voisi käyttää digilähdöllä varustetun älypuhelimenkin kanssa, mutta se taitaisi olla aika epäkäytännöllinen yhdistelmä. Noin kalliilla kuulokkeilla en kuuntelisi musiikkia suoraan puhelimesta, jossa vahvari on vielä selvästi huonompi kuin tietokoneessa. Kuitenkaan vielä tuossa hintaluokassa ei ole juuri järkeä hankkia samalla uutta kuulokevahvistinta, koska sen hinta on samaa luokkaa (150-300€) ja vaikutus äänenlaatuun voi jäädä pieneksi.

      • Te625e5

        Paljon googlettelin illalla ja tuli ohmit sun muut esille. Joskus se opettaja niistä taisi puhua.

        Joku oli jonkun 100e markettilelujen tilalle ostanut beyerdynamic dt 770 80ohm ja jonkun 30e asusin kortin pci-e väylään ja eroa oli kuin yöllä ja päivällä.

        Nyt kun asiaan on päästy niin melkein tekisi mieli 250 ohmin malliin mennä. Mutta ehkä se on omalla kohdalla jo liioittelua kun on vähän kokemusta paremmasta kuin Sonyn 20e nappikuulokkeet. Oma emolevy pärjää manuaalin mukaan 50-150 ohmin välillä ja tietoa löytyi että on tökitty noita beyerdynamic luureja ilman lisälaitteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe