Pakkoruotsi?

Gabol1

Ihmiset kertokaa mielipiteenne nyt paljon keskustelua herättävästä pakkoruotsista.
Oma mielipiteeni asiasta lukio-opiskelijana on, että minua ei haittaa opiskella ruotsia, mutta minun ruotsin kielen taitoni on äärimmäisen huono ja voi olla, että joudun uusimaan useamman kurssin. Minun mielestä olisi järkevämpää opiskella esim. Ranskan kieltä, koska Ranska on kuitenkin Euroopassa käytetympi kieli kuin ruotsi.

Nuoret ja jopa useat aikuiset joutuvat uusimaan ruotsin kursseja lukioissa ja kun he opiskelevat virkamies ruotsia monet joutuvat palaamaan lukioon käymään läpi ruotsin perusteita.
Minulla on kaksi kurssia ruotsia vielä suorittamatta ja jos en pääse niitä läpi niin en pääse jatkamaan IB- linjalla eteenpäin...

Joten ihmiset selvyydeksi: kertokaa mielipiteenne pakkoruotsista ja kertokaa mielellänne tarinoita omasta ruotsin opiskelusta :3

1

115

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simba4237805

      Koko pakkoruotsin ongelmahan on juuri se, että se on parempien kielten tiellä. Aniharva koulussa vuosikausia ruotsia lukenut edes oikeasti osaa ruotsia ja ihmekös tuo, kun sillä ei tee mitään eikä sitä voi käyttää missään. Ne ainoat ruotsin osaajat jotka itse tiedän, on niitä jotka on olleet ruotsinkielisessä päiväkodissa/kielikylpyluokalla/ovat suomenruotsalaisia.

      Itse olen opiskellut A-ruotsia 8 vuotta, viettänyt suurimman osan elämääni suomenruotsalaisten asuinalueilla ja sukulaisetkin sitä kieltä puhuu. Silti oma osaaminen on surkeaa, enkä ole koskaan tarvinnut ruotsia mihinkään. Arvostan kyllä kielitaitoa, mutta ruotsi on ihan älytön valinta. Sen pitäisi olla vapaaehtoista, niin että toiseksi kieleksi voisi valita myös vaikka tuon ranskan, jota on kumminkin joka puolella. Jos joku yksittäinen työpaikka jää joltain saamatta ruotsin osaamattomuuden takia, niin sillä ei käytännössä ole mitään väliä. Nyt menee järjettömästi yhteiskunnan resursseja siihen, että vuosikausia "opetetaan" ruotsia, jota kukaan ei sitten kumminkaan osaa. Ja miksi tosiaan osaisikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1583
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1362
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      899
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      11
      779
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      627
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      621
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe