Miten paistat joulukinkun? Pussissa vai ilman? Tuleekohan mehukkaanpi pussissa.
Onko sinulla hyvä kastikeohje kinkulle?
Onko sinulla hyvä kastikeohje kinkulle?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kinkku on hyvä paistaa uunissa. Ensin se kannattaa ottaa pois muovipussista. Paistetun kinkun nestemäistä rasvaa ei saa kaataa viemäriin. Rasvasta osa kannattaa säästää, siitä saa hyvän pohjan johonkin kastikkeeseen. Se soveltuu hyvin esim. kinkulle tai muulle lihalle. Sen voi maustaa oman maun mukaan. Näillä ohjeilla varmasti onnistut.
Kinkku kannattaa laittaa paistopussiin reunalliselle pellille,lientä tulee ja pitää vartioida välillä, jos vaikka vuotaisi nurkasta uuniin. Liemen otan kattilaan ja jäähdytän sen, niin nousee kerros valkeaa rasvaa pintaan ja sen laitan kompostiin. Hyytyneen liemen säästän ja sitä voi pakastaa ja laittaa vaikka makaroonilaatikoon myöhemmin, sekä maustaa kastikkeita, kun on aikalailla suolaista.
Monta kertaa olen kaatanut kinkun rasvan ruohonleikkuriin moottoriöljyksi ja joka kerta moottori on leikannut kiinni. Missä vika? Auton alustan ruostesuojakseen olen kinkun rasvaa myös käyttänyt, mutta kylällä ajaessa irtokoirat juoksivat ulvoen perässä. Onneksi tijaiset nokkivat pohjan puhtaaksi.
Pussissa, 120C niin kauan, että sisälämpötila on ainakin kaheksankymmentä astetta. Silloin kinkku on mureimmillaan ja maistuu!
Koska kukaan ei arvannut julistamassamme kilpailussa henkilöllisyyttäämme, arvoimme lupaamamme kinkun. Sen voitti Massey Romppanen. Lisäpoonuksena Massey saa mukaansa kolmijalkisen possun!
Anteeksi, mutta tarkoittaako akka, että kinkku paistetaan saunassa koska sisälämpötilan täytyy olla kaheksankymmentä astetta. Sen verran muistutan että paistakaa sähköuunissa. Puu-uuni voi palaa, samallalailla kuin meille kävi kerran Puuilosta ostetun puukiukaan kanssa. Puukiuas oli kertalämmitteinen, kärsi vain kerran lämmittää ja paloi sitten. Olikohan kiuas valmistettu liian kuivasta puusta, mene ja tiedä.
Paistoin kinkun pussissa sähköuunissa ja ei ollut sitä paistomittaria ja hyvä tuli.
mutta tarkemmalla valvonnalla mihin puolankalaiset ovat oppineet (tai olleet oppimatta)
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/kinkkujen-paisto-savusaunassa-paattyi-tulipaloon/685024/
Joulu meni ja kinkusta on enää rippeet jäljellä, onnistuiko aloittajalla kinkun paistaminen ja kastike?
Kyllä, aika hyvin onnisti kinkun paisto. Kastike ei niinkään onnistunu. Tulin siihen tulokseen että kastike ei ole pakollinen näillä kokin taidoilla. Kiitos kaikille!
Sina ei hätäillä on vuosi aika learn ja tehdä kastike sous se ei avaruustiede.
Joko ootta ostanna nakit uuveksi vuojeksi ? Mikä on paras nakki ? Pittääkö sen naksahtaa ?
uiva