Mihin Hämeenlinnassa otetaan yhteyttä, jos tarvitaan majoitusta / tarjotaan majoitusta heinäkuussa AC/DC:n konsertin ajalle?
Matkailuneuvonta? Linnan kehitys? Mikä?
Matkailuneuvonta? Linnan kehitys? Mikä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Virallisilla sivuilla ei ole neuvoja asiaan siellä on tarjolla vain reskalla sijaitseva hotelli emilia? mervi Käki Linnan kehityksestä on kai markkinoimassa Aulangon puistometsää, siellä kaiketi voi yöpyä jossei revi kasveja.
tarkotan lähinnä tätä ConcertBooking osastoo? Eli kun joku suurbändi vetää böndelle sen verran jengiä, ettei kaikki mahdu hotlaan eikä juna lähde? Paikallisissa on aina bändin faneja, jotka haluavat samanhenkisiä majoittaa sohville lattialle kylppåäriin who cares? Onko sellainen sivusto jossain?
Emilia on täynnä.
Niinhän aina sanovat.
Huoneen voisin vuokrata, jos tietäisin mihin ottaa yhteyttä.
Mitkä on "viralliset sivut"?
heipä hei perttu.
Kuka ihmeen Perttu? Minä olen Salla, enkä ole yövuorossa.
No Bossentielle.
Varmaan jonkun pitkätukan kotiin pääsee kun kysyy.
Ainakin toivontien lost&found tarjoaa edullista majoitusta,aamiaisella.
Mikä on toivontien lost&found? Missä, ja kuinka sinne saa yhteyden?
..Mutta vain loiske-aamiaisella!
Tuo oli sellainen kirjoittajan mielestä 'nokkela' heitto. Toivontiellä on päihdekuntoutujien asuntola.
ei toivontielle kannata mennä siel on se homopari risto ja sen kaveri nussivat kännipäissään toisiaan pyllyyn siin voi olla ahteri hellänä ku niitten seuraan erehtyy
Liikemies Karin firma MokahRor Intenational varmaa järjestää omakustannushintaan asiakkaita !
Hiekkalinna Poltsarilla päivystää.
Uudella kyttiksellä on kuulemma poreamme ja sauna aamulla!
Saako myös makkaraa??
On se nyt kummallista, ettei kukaan osaa neuvoa mitä kautta välitetään majoituspaikkoja--prrkkle! Omituinen festarikylä!
ei nää järjestäjätahot ole koskaan organisoineet pihakonserttia suurempaa, siksi mitään oheisvalmisteluja ei todellakaan ole ajateltu. Rahat pois vaan ja nopeesti.
Tämä on ehkä vähän väärä palsta kysellä mitään järkevää. Muutama työtön reppana pilaa kaiken keskustelun palstalla samoilla vanhoilla väsyneillä vitseillä.
Hämeenlinnalaiset on niin sisäänpäin kääntyneitä, että ihmettelen miten on järkevää järkätä tapahtumia minne tulee muualta ihmisiä, koska hämeenlinnalaiset ei pidä muista ihmisistä vain itestään! Kommenteistakin sen huomaa..laitetaan järkevät keskustelut ihan läskiks sen kysyjän kustannuksella..
Kaikki vapaat huoneet alkaa olla jo varattuja. Minäkin nettoan 1800 € neljästä huoneesta ja yhdestä yksiöstä, joka vapautuu kesällä vuokralaiselta, paitsi että lupasin aamiaisenkin. Hitsi mitä hentomielisyyttä, mutta luvattu mikä luvattu
Pimeästi hoidetaan tietenkin.
Tottakai pimeästi. Kuka nyt tommosen summan takia rupee mitää verolappuja kirjotteleen. Kiva tulonlisä nettona!
Rikos siinä tapahtuu.
..Vain verosuunnittelua!
Se on eri asia kuin ilmoittamasi tarkoituksellinen veropetos/tulojen pimittely.
Kyllä huoneen, tai asuntonsa voi vuokrata festariajaksi ihan verovapaasti, ei siinä mitään pimeetä tai laitonta ole! Tyhmät!
Ja lehmät lentää.
...joo verosuunnittelua, kun verotettavat tuloni ovat vain 12 000 € / vuosi. Eiks olekin hyvin suunniteltu?
Jos maksaa ns. luonnossa niin käsittääkseni ei tapahdu rikosta. Tarkoitan siis että vuokraan huoneen ja vuokralainen paistaa mulle lihapullia. pitääkö maksaa vielä veroa kun ei muutenkaan rahaa käsitellä ??
Hei hämäläiset, nyt kannattaa jo herätä eikä vasta heinäkuussa!
Toivontien lost&found ei käytä nettisivuja ollenkaan jo kovan kysynnän ja hyvän maineensa takia. Sinne pääsee vain itse paikalle menemällä ja voi joutua odottamaan näin arkenakin. Yhteisö on tarkka etiketistään ja sinne mennessään pitää jotain myös antaakin yhteisölle koska sieltä saa aina yhteisön vankkumattoman tuen
Telttapaikkoja / autopaikkoja on tarjolla ainakin mulla. Matkaa tapahtumaan n.2km
Meidän takapihalle voi tulla telttaileen 50 € / lärvi. Voin myös vuokrata naapurin tontteja edullisesti.
Meille kans voi tulla. Sais ton sohvaan kiinni kasvaneen ukon piikattua samalla irti siitä ja olis valmiiksi lämmitetty paikka
Antaa ukkos maata vaan sohvalla. Mä voin tulla teille ja sun kanssa makkarin puollle. Lupaan hyvän vuokran ja toimintaa makkariin oikein olan takaa.
T: Mies 44 198 / 105
Tarjoan asiallisille konserttivieraille asuntoni vuokralle 1-2 yöksi jos hinnasta päästään sopimukseen. Konserttipaikalle 3 km ja bussi vie ja tuo, neljälle nukkumapaikat. Kysy lisää: [email protected]
Pieni on asunto, jos vain neljälle nukkumapaikat? Kerrotko vielä mikä bussi vie ja tuo ?
Käkiliinille voi soitella mihin vuorokauden aikaan
http://linnan.fi/yhteystiedot/
Voi elämä miten kaikin keinoin pitää yrittää kaivaa jotain skeidaa kaikesta!
"Oheisjärjestelyjä ei ole mietitty ollenkaan.."
Kuka ihme yhteen konserttiin jotain majoitusta kaipaa!!???
Festarit on hiukan eri juttu.
Hämäläinen, nillittäväinen...
Ootteko ikinä suhtautuneet kannustavasti yhtään mihinkään, koko elämänne aikana?? Ihan oikeesti, ootteko?
kyllä tää möly puisto kannustaa asuntoa myymään kuinkahan paljon tuo puiston läheisyys pudottaa hintaa ja kuka sen korvaa
Mervi korjaa kaiken.
Junat kulkee varmaan ensi kesänäkin, jos eivät ole lakossa. Ne tuovat ja vievät konserttivieraita, jos ette ole vielä älynneet, että Suomessakin kulkee junia. Bussikaan ei ole huono vaitoehto tulla konserttiin.
Muutaman keikan ja festarin olen käynyt katsomassa, niin onkohan täällä nyt ihan oikeasti mietitty sitä mihin laitetaan 20000 autoa millä todennäköisesti tullaan kyseiseen kylään.KYLLÄ kaikki eivät asu Hämeenlinnassa kun hotellikapasiteetti ei pysty millään majoittamaan kyseistä ihmismassaa (arviolta noin 50000 henkeä, koska on myös muita matkailijoita kuin vain konserttiin tulevat) ja vaikka saisit mökin vuokrattua jostain lähikunnasta niin autolla tai taxilla on tultava konsertti-alueelle, eikä taida oikein taxejakaan olla sellaiselle ihmismassalle käytössä. Ruokapuolesta ja bajamajoista sen sen verran ettei ne ole oikein toimineet jo useamman vuoden harjoittelun tuloksena olevilla festereilla, joten aika varauksella suhtaudun niihin. Tämä vaan sillä et mietin viitsinkö lähteä teinin kanssa katsomaan aluelle saapuvaa megabändiä kun pitäis sieltä päästä vielä myös poiskin ja omalla autolla. Kaikella kunnioituksella järjestäjiä kohtaan ison tapahtuman järjestämisestä, mutta silloin pitää olla myös resurssit kunnossa :)
Kaltaisiasi ajattelijoita ei katsota Tavastehusissa hyvällä, parempi olla tulemati.
Joo me jotka asumme täällä ns ruuhkasuomessa joudumme miettimään muutakin kuin sitä miten sen auton tänään parkkeeraa siihen hehtaarin tontille ja aina vaikeata sen tuntuu joillakin siellä böndellä olla parkkiruutuun saada, eikös se äitee opettanut jo silloin pikkumuksuna et jos ei oo järkevää sanottavaa niin pidä suus kiinni. Ihme puusilmä.
Tuolla asenteella kun lähdetään rakentamaan alueen asiakaspalvelua matkailijoiden suhteen sekä edistämään myyntiä niin kehoittaisin vielä miettimään sanavalintoja, Tänä päivänä palvelusektori haluaa todennäköisesti saada kuitenkin matkailijoilta mahdollisimman paljon tuottoa.Todennäköisesti teikäläisen elintasoon ei matkailu eikä työllisyys muutenkaan vaikuta,arkikulaatio oli muutenkin sitä luokkaa joten päätin kuitenkin tilata liput Tukhoman keikalle, (joten ole huoleti en saavu sinne ja viestiisi sisältyvä kehoitus ei muuttanut mielipidettäni PUAAHH). Sinne on kiva mennä laivalla yli ja viettää pari päivää ilman kiirettä, hotellissa hyvin yönsä nukkuen loistavan keikan jälkeen, taitaa olla täysin tuntematon käsite teikälaisellä. Ei muuten tule paljon kalliimmaksi. Kaikille muille meille jo vähän vanhemmille ja nuoremmille hyvän musiikin ystäville loistavaa keikkailtaa :)
Asiakaspalvelun taso tuli taas Käkösen suusta Yleistysradiossa todennettua Tapahtumaryteikön kävijöiden osalta: "Kesällä matka taittuu mukavasti kävellen".
Eikös sinne Kantolaan pitänyt päästä suoraan junalla?
Niinhän derkkulit lupaavat. Tosin nuorisokin piti työllistää ja Madonna käy kaatuilemassa.
Arkikulaatio? Puaahhh sulle vaan!
Meidän talon kadulle saa jättää auton konsertin ajaksi. Täytyyhän teinin päästä konserttiin. Tästä on 10 min kävely keskustaan josta bussit ajaa tapahtumapaikalle. Tästä voi myös kävellä sinne. Tervetuloa.
Vinkkinä siis, katselkaa esikaupunkialueiden hiljaisia kotikatuja. Niillä ei ole yksityistä parkkisakotusta. Kunhan parkkeeraatte sallitusti.
Tarjolla kalustettu kaksio netillä ja jääkaapilla lähellä Kantolaa 3 vrk hinta 600€. p. [email protected] - nopeat syövät hitaat.
t. Petteri 045 6399 789
"nopeat syövät hitaat."
Eli jos et halua tulla syödyksi, älä mene tuonne nukkumaan!
toivontielle pääsee ilmatteeks punkkaan jos vaan on tarpeeksi viinaa messissä. sinne siis konsertin jälkeen muovikassit täynnä viinaa
Kurjalankadulla kelvannee myös.
Kantaakohan Mervin pulju kokonaisvastuun näistä "järjestelyistä" ja niiden seurauksista??
http://yle.fi/uutiset/selviaako_hameenlinna_acdcn_jattikonsertin_jarjestelyista__ruuhkia_pelkaavat_turvautuvat_helikopteriin/7875330
Ei tämä nyt ainutkertainen juttu ole että tämmöinen yleisömassa tulee Hämeenlinnaan, 80-luvulla ahvenistolla tähtien kisan ja rallicrossin em kisojen aikaan ahvenistolle pyrki 20 000-60000 katsojaa per kisa. Hämeenlinna oli sekaisin silloin mutta kyllä niistä selvittiin silti
Vuokraan kaksion konserttialueen läheisyydestä vaikkapa 3 päiväksi hintaan 600 €. Patjoja riittää, joten hinta per lärvä on halpa. Asunnossa on parveke.
Ota yhteyttä: [email protected]
Parveke jolta pudottautua.
Kuka haluaa maksaa 600e jotta saa olla katumalla 3 yötä? Tolla 600eurolla vuokraat katumalta kämpän kuukaudeks tai kaheks.
Kuka Katumalle tahtoisi??
https://www.facebook.com/HameenlinnanKiipeilykeskusHankki/posts/705791106210964?notif_t=like
Kiipeilykeskus Hämeenlinnassa järjestää tilapäismajoituksen aamupalan kera,makuupussi ja tyyny mukaan. 50 paikkaa tarjolla!
kaksio keskustasta annetaan vuokralle 1-2 vrk tapahtuman ajaksi. Kiinnostuneet , laittakaa yhteistietoja niin kertoilen enemmän.
Maksu tietysti luonnossa=?
Moi,
laita viestiä [email protected] mikäli vielä vuokralla.
kaksio 3km päässä tapahtumapaikasta tarjolla 2pvän ajaksi. Ota yhteyttä sovitaan hinta. [email protected]
5-8 ihmistä mahtuisi minun matalaan majaani yöpymään... 1,5km matkaa tapahtumapuistoon, vuodesohvia on pari sänkyjä pari ja patjoja myöskin. 35e yö per henkilö. Saa olla jurrissa ja vähän äänekäskin
Verottajaakin asia kiinnostaa.
Moro, meitä on vain 4, mutta laita viestiä [email protected]
Jos jollain on kämppä vuokralle 4:lle henkilölle yhdeksi yöksi Hämeenlinnasta 22-23.7, saa laittaa tarjousta tulemaan [email protected], kiitoksia jo etukäteen!
Ilmoitamme tarjouksesi verottajalle.
Vittu mun nissan sunnyyn mahtuu nukkuun ainaskin kaks, kuhan penkit kääntää. Se olis 50 euroa ja jos ootte aamulla ajokunnossa niin vaihtoehtosesti kaks salkkua. (Nelisen kybää siis)Konserttipaikalta noin 500 metriä. Auto lähtee käyntiin ja lämppäri toimii, mutta jos oot tuubassa varo kyttiä.
Tori.fi kantahäme ja asunnot vuokrataan
Huijareita siellä riittää.
Moi, mun luokse kyllä mahtuu nainen tai parikin. korelios(at) gmail.com
Onko Kantolan siirtolapuutarhassa vielä vapaita petipaikkoja tai pihamaan telttapaikkoja vapaana?
Konsertin ajaksi majoitusta aivan Hlinnan keskustasta aamupalalla. 4-5:lle valmiit petipaikat, lattiamajoituksella (patjoilla) mahtuu muutama enemmänkin.
[email protected]
Me mennään ainakin koko kööri norkoileen sinne siirtolapuutarhan alueelle. Kai sieltä nyt joku nurmikkopläntti löytyy kolmelle telttakunnalle ja saunomismahdollisuuskin kuulemma on alueella.