Suomen vankilat/oikeuslaitos vs. ulkomaat

vartija88

Olen ollut vanginvartijana sekä Israelissa että Singaporessa.

Israelissa G4S:n pitämä yksityisvankila, jossa lähinnä palestiinalaisia. Sellit 3m2, harmaat seinät, patja, wc-aukko eikä muuta, melkein kaikki betonia. Monissa selleissä ei ikkunaa. Vankeja kuljetetaan aina käsi- ja jalkaraudoissa, tekemiset hyvin rajoitettuja. Olen saattanut vankeja oikeudenkäynteihin, joissa tuomittiin parhaillaan 50 vuodeksi. Jotkut tuomituista juuri 15 vuotta täyttäneitä.

Singaporessa huippumoderni iso vankila, niinikään vangit kuljetettaessa aina kahlittuina vyötäröltä, käsistä ja jaloista. Sellit pienempiä ja ankeampia, Tuomiot omaa luokkaansa: huumerikoksista usein kuolemantuomio, alaikäisille elinkautinen. Olen työskennellyt kuolemaantuomittujen kanssa: vein 20-vuotiaan australialaisen miehen teloitettavaksi. Käsi- ja jalkarautoihin, ketju vyötärölle, huppu päähän ja hirttolavalle. Jalat ja kädet kiristettiin vielä vöillä yhteen. "Pyöveli" laittaa köyden kaulaan, luukku aukeaa ja naps, teloitus käy salamannopeasti. Tätä ennen mies oli odottanut telotustaan 18-vuotiaasta asti, melkein kolme vuotta.

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hannes P

      Singaporessa kaikki toimii kyllä hienosti. Turvallinen valtio ja toimiva yhteiskunta. Johtunee tietysti osaltaan oikeuslaitoksesta ja kovista rangaistuksista. Omasta mielestäni vankien kuuluisi tuntea olevansa ihan kunnon vankilassa.

      Jotkut moittivat Singaporea jotenkin totalitaariseksi. Siellä on kuulemma elämä niin rajoitettua, ja poliiseja ja vartijoita joka nurkalla. Ei itselläni kyllä ole mitään valittamista.

    • Myöskin lukenut....

      >>Olen ollut vanginvartijana sekä Israelissa että Singaporessa.

    • Kerropa missä se israelilainen vankila on jossa työskentelit. Olisi kiva kuulla, olen itse nimittäin asunut ko. maassa aika monta vuotta.

      Onko Länsirannalla ja Gazassa vankiloita vai hoitavatko israelilaiset niiden vankienhoidon?

    • Jassoo. Siellä oli taas eräs todellinen pas'kanpuhuja. Israelissa ei ole koskaan ollut yksityisiä vankiloita toiminnassa. Sellainen rakennettiin, mutta Israelin korkein oikeus totesi sen lain vastaiseksi:

      http://www.haaretz.com/print-edition/news/international-legal-precedent-no-private-prisons-in-israel-1.3774

      Valmis mutta käyttöön ottamaton vankila jouduttiin ostamaan valtiolle sadoilla miljoonilla sekeleillä.

      Niin missä päin sen yksityisvankilan pitikään olla ja minä vuosina olit töissä siellä? Onko Singaporessa työskentelysi ollut samanlaista kuin Israelissakin?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      93
      3970
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3337
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      130
      2654
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      223
      2086
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      90
      1843
    6. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1809
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1803
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      114
      1617
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1311
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1222
    Aihe