Olen ollut vanginvartijana sekä Israelissa että Singaporessa.
Israelissa G4S:n pitämä yksityisvankila, jossa lähinnä palestiinalaisia. Sellit 3m2, harmaat seinät, patja, wc-aukko eikä muuta, melkein kaikki betonia. Monissa selleissä ei ikkunaa. Vankeja kuljetetaan aina käsi- ja jalkaraudoissa, tekemiset hyvin rajoitettuja. Olen saattanut vankeja oikeudenkäynteihin, joissa tuomittiin parhaillaan 50 vuodeksi. Jotkut tuomituista juuri 15 vuotta täyttäneitä.
Singaporessa huippumoderni iso vankila, niinikään vangit kuljetettaessa aina kahlittuina vyötäröltä, käsistä ja jaloista. Sellit pienempiä ja ankeampia, Tuomiot omaa luokkaansa: huumerikoksista usein kuolemantuomio, alaikäisille elinkautinen. Olen työskennellyt kuolemaantuomittujen kanssa: vein 20-vuotiaan australialaisen miehen teloitettavaksi. Käsi- ja jalkarautoihin, ketju vyötärölle, huppu päähän ja hirttolavalle. Jalat ja kädet kiristettiin vielä vöillä yhteen. "Pyöveli" laittaa köyden kaulaan, luukku aukeaa ja naps, teloitus käy salamannopeasti. Tätä ennen mies oli odottanut telotustaan 18-vuotiaasta asti, melkein kolme vuotta.
Suomen vankilat/oikeuslaitos vs. ulkomaat
5
235
Vastaukset
- Hannes P
Singaporessa kaikki toimii kyllä hienosti. Turvallinen valtio ja toimiva yhteiskunta. Johtunee tietysti osaltaan oikeuslaitoksesta ja kovista rangaistuksista. Omasta mielestäni vankien kuuluisi tuntea olevansa ihan kunnon vankilassa.
Jotkut moittivat Singaporea jotenkin totalitaariseksi. Siellä on kuulemma elämä niin rajoitettua, ja poliiseja ja vartijoita joka nurkalla. Ei itselläni kyllä ole mitään valittamista. - Myöskin lukenut....
>>Olen ollut vanginvartijana sekä Israelissa että Singaporessa.
Kerropa missä se israelilainen vankila on jossa työskentelit. Olisi kiva kuulla, olen itse nimittäin asunut ko. maassa aika monta vuotta.
Onko Länsirannalla ja Gazassa vankiloita vai hoitavatko israelilaiset niiden vankienhoidon?Jassoo. Siellä oli taas eräs todellinen pas'kanpuhuja. Israelissa ei ole koskaan ollut yksityisiä vankiloita toiminnassa. Sellainen rakennettiin, mutta Israelin korkein oikeus totesi sen lain vastaiseksi:
http://www.haaretz.com/print-edition/news/international-legal-precedent-no-private-prisons-in-israel-1.3774
Valmis mutta käyttöön ottamaton vankila jouduttiin ostamaan valtiolle sadoilla miljoonilla sekeleillä.
Niin missä päin sen yksityisvankilan pitikään olla ja minä vuosina olit töissä siellä? Onko Singaporessa työskentelysi ollut samanlaista kuin Israelissakin?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364013Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770