Musta tuntuu, että moni sellainen ihminen jonka seksuaalisuus herää vasta ihastumistunteiden ja vakituisen parisuhteen myötä, ei vaan tiedä olevansa demiseksuaali ja että se on yksi aseksuaalisuuden muoto.
Demit
2
466
Vastaukset
- eisatunnaista
Jotenkin tuntuu siltä että nykyään on vallalla oletus siitä että ihmistä panettaa jatkuvasti ja että normaalin ihmisen tulisi olla valmis seksiin koska vaan ja kenen tahansa kanssa. Ja jos ei jostain syystä tuo meno innosta, niin sitten saa aseksuaalin leiman. Eli aseksuaaleja ovat kaikki joita irtosuhteet eivät kiinnosta. Tuo on aika kapea ja rajoittunut näkemys ihmisen seksuaalisuudesta.
En itse koe olevani demiseksuaali, mutta en toisaalta koe halua harrastaa seksiä kenen tahansa kanssa. Haluan seksiä vain sen ihmisen kanssa josta olen myös muuten kiinnostunut. En halua jotain epämääräisiä irtosuhteita tai pelkkää seksiä. Se ajatus tuntuu ahdistavalta. Haluan että minulla on kumppani joka tuntee minut ja jonka minä tunnen. - asse-demi
Ja miksi on pakko ylipäätänsä lokeroida itseään yhtään mihinkään seksuaalisuuden lokeroon? Joillekin se voi toki olla vain hyvä juttu, jos itselleen löytää sopivan lokeron mihin kuulua, mutta kun näitä seksuaalisuuden muotoja on se tuhat ja yksi, niin lopulta niistä ei ota kukaan tolkkua.
Määritelmien mukaan olen itsekin kai sekä aseksuaali että demiseksuaali, mutta en koe silti tarvetta oman seksualisuuteni lokeroinnille.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2435771Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304234Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212440Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3022241Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611319Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1381248Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331237- 351014
- 171944