Laitanpa nyt tähän ihan oman ketjun vielä jos joku vaikka huomaisi ja osaisi neuvoa. Siis -96 Venton kuskinpuolen oven lukko jumittuu jo pikkupakkasella. Lukon nappi nousee ylös mutta ovi ei aukene ulko- eikä sisäpuolelta. Kaikki muut ovet toimivat normaalisti. Onko joku keksinyt tähän mitään keinoa? Lukkosula ei auta asiaa. Lukko napsahtaa auki noin puolen tunnin ajon jälkeen.
Venton ovi jäätyy
volkisti
4178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pääsisikö vesi lukkoon siis oven päädyssä olevaan mekanismiin? Onko ovea joskus kolhittu?
Ei auta muu kuin laittaa lukkoon lisä jousi, ei mikään vaikea homma tehdä itse. Googlettamalla löysin ihan kuva sarjan jousen taittoon, ja viat loppu saman tien. On sen verran kauan hommasta, etten rupea sitä vaihe vaiheelta emään selittämään. Yksi tärkeä vinkki kuitenkin, jos irrotat lukko sylinterin, niin laita auton avain lukkoon irroittamisen ajaksi ettei tarvitsi osia etsiä oven välistä.
Lue vielä tuo: http://keskustelu.suomi24.fi/node/1393212
Voi olla niinkin yksinkertainen vika, että lukon kieleke joka vasaa oviaukon tappiin on muovipinnote kuoriutunut, ja nämä muovirepaleet harittavat ahtaassa raossa estäen kielekkeen liikkumisen.
Hei näissä on ongelma colf bora