Heinolan kunta-aloitteet
Henna Heinola
13127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onpas Laitinen saanut paljon kannatusta! Nyt on naurussa pitelemistä.
Voi helvete, miten kova kannatus on Laitisen aloitteella, jopa herra itse ja muutamana kaltaisensa.
Hyvä siinä on Laitisen lähteä kunnallisvaaleihin, hih hih hoh
Kyllä te itse olette rassukoita. Laitisen aloite on hyvä ja erittäin tarpeellinen, jos asia, josta hän on tehnyt aloitteen ei vielä ole kunnossa. Heinolassahan on mahdollista, että asia ei ole kunnossa. Siihen viittaa mahdollisten Heinolan "tähtivaltuutettujen" hohotukset edellä. Laittakaapa asia kuntoon valtuutetut!
Eihän siitä ollutkaan kysymys! Kyse on KANNATTAMISESTA. Aloite ei etene jos ei sitä kannateta. Jos Laitisen aloitteet on hyviä nin miksi niitä ette kannata????
Rassukka on se joka luulee itsestään liikoja ja varsinkin se, joka moista höpöhöpöilijää erehtyy tietäjänä pitämään.
Oletko sinä kannattanut, vai eikö asia mielestäsi ole kannattamisen arvoinen, vaan naurun asia?
Luulen, että heinolalaiset eivät vielä tunne tätä aloitteen kannatusmahdollisuutta ja lisäksi asukkaita hirvittää mahdollisuus joutua joidenkin tyyppien pilkan ja hihityksen ja hohotuksen kohteeksi.
Kyllä se etenee tai pitäisi edetä kaikensääntöjen mukaan.
Sillä ei ole merkitystä kannattaako alotetta yksi tai 400 henkilöä muuhun kuin aloitteen käsittelyn aloittamis aikaan.
Jos aloiteella on riittävä kannatus todeistettavasti esim aloitesivuston kautta sekä esim nimilistat torilta kerättynä on aloite otettava käsittelyyn puolenvuoden kuluessa kun taas muuten sen käsittely on aloitettava vuodenkuluessa.
Heinola tosin on laiminlyönyt toistuvasti aloitteiden käsittelyaikoja.
Monesti myös aloitteet tehdään keskustelun herättämiseksi ja asioiden muuttamiseksi.
Jokseenkin koomista vastustaa jotain aloitetta vain siksi jos sen on joku tehnyt, asia se olisi se joka tulisi ratkaista eikä esittäjä.
Hyvä kun olet pikkuhiljaa sisäistänyt, että asiaa ei tule vastustaa henkilön takia, vaan asian. Toivottavasti tuota logiikkaa osaat käyttää ärsykkeittesi, eli Jäppisen ja Hildenin suuntaan. Yritäpä aloittaa uusi vuosi uusin opein.
"Jos vähintään kaksi prosenttia kunnan äänioikeutetuista asukkaista tekee aloitteen valtuuston toimivaltaan kuuluvassa asiassa, on aloite otettava käsiteltäväksi valtuustossa kuuden kuukauden kuluessa aloitteen vireilletulosta."
Sillä on todellakin merkitystä kuinka moni kannattaa! Luuletko että jokaista älynväläystä pitäisi valtuuston käsitellä?
nm"joopajooppalle" niin jos haet jotain vertaiksia vaikka laista kirjoita se sitten kokonaan äläkä vain sitä mikä sinussa siinä miellyttää.
Samaa tyyliä kuin heinolan muukin lain tulkitseminen, luetaan vain ne kohdat mitkä itselle sattuu milloinkin parhaiten sopimaan.
Kuntalaki 28 §
Aloiteoikeus
Kunnan asukkaalla on oikeus tehdä kunnalle aloitteita sen toimintaa koskevissa asioissa. Aloitteen tekijälle on ilmoitettava aloitteen johdosta suoritetut toimenpiteet. Valtuuston tietoon on saatettava vähintään kerran vuodessa sen toimivaltaan kuuluvissa asioissa tehdyt aloitteet ja niiden johdosta suoritetut toimenpiteet.
Jos valtuuston toimivaltaan kuuluvassa asiassa aloitteen tekijöinä on vähintään kaksi prosenttia äänioikeutetuista kunnan asukkaista, asia on otettava valtuustossa käsiteltäväksi viimeistään kuuden kuukauden kuluessa asian vireilletulosta.
Eli heinolassa yksikin tehty kannatettu aloite on käsiteltävä kuntalain mukaisesti vuoden kuluessa...piste.
2% saaneet aloitteet on käsiteltävä puolenvuoden kuluessa kuntalain muisesti....piste.
Tämä2% tarkoittaa heinolassa vajaan 400kannatajaa ja määrä pienenee alepäin kokoajan, samaa vauhtiaa kuin heinolan väkilukukin.
rassukoiden rassukkaa. että ilkeääkin kirjoitella höpöjään.
Siis itseäsikö tarkoitat?
Sinnuu, rassukoiden rassukka, mene nukkumaan jo niin jaksat mennä aamulla duuniin?
Voi voi nyt jotaan kyllä ketuttaa ku Jarmon alote käsiteltii ennätys nopeesi.
http://www.itahame.fi/Uutiset/2015/01/15/laitisen-kuntalaisaloite-johti-meluntorjuntaan-heinolassa