Irssistä ja linuxista

Phioner

Päivää.

MInulla on irssin kanssa semmonen ongelma, kun puheet ylttävät irssin alalaitaan asti, niin uudet tekstit alkavat mennä vaan vanhan päälle, ja pelkästään siihen alariville. Ärsyttävää, jos tulee monta uutta riviä peräkkäin. Ratkaisua?

Kaverilta kuulin, että tämän saattaisi aiheuttaa vanha versio ncursesta. Päätin koittaa päivittää siis linuxia. Mutta minulla on nyt sen "ncursesin" kanssa ongelmia.

Löysin internetsivun, missä on ohjeet ncursesin asennukseen, kokeilin asentaa sitten uusinta ncursesia (onko 5.4 uusin?). Sivuilla kerrotaan asennusohjeissa näin:

tar zxvf ncurses.tar.gz # unzip and untar the archive
cd ncurses # cd to the directory
./configure # configure the build according to your
# environment
make # make it
su root # become root
make install # install it



http://timewarp.dyndns.org/howto/NCURSES-Programming-HOWTO.html

Saan kaiken tehtyä oikein kohtaan cd ncurses kohtaan asti. Sen jälkeen kun laitan tossa kansiossa ./configure komennon, tulee vähän matkaa tekstiä että se configuroi sitä, mutta sitten tulee tämmöstä:
configure: error: no acceptable cc found in $path

sen jälkeen ei myöskään ajaa komentoa make loppuun, koska se sanoo tämmöstä:
make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.

Linuxini on siis Mandrake 10.0.

Kiitoksia kaikille jotka vastaavat. Anteeksi kirjoitusasuni, nyt tässä läppärillä mandrakessa kirjotan niin vähän hankalempaa.

1

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaa sitä on lähdekoodista päivittää, kun se löytyy kuitenkin valmiiksi käännettynä. Paketin nimi on varmaan ncurses-dev, ncurses-dev, libncurses tms.

      "no acceptable cc found" taas johtuu siitä, että sinulla ei ole C-kääntäjää asennettuna.

      "make: *** No targets specified and no makefile found. Stop." johtuu siitä, että Makefilea ei ole saatu luotua, koska configuren ajaminen epäonnistui. configure luo Makefilen Makefile.inin perusteella.

      Päivitä ncurses siis valmiista paketista, ja palaa asiaan uudelleen, jos sekään ei auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1598
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1119
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1010
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      838
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe