10 nivelrikko kipujen vuoksi valvonut.

kivulias nivelrikko

Ja nyt kun olen 10 vuotta nivelrikkokipujeni vuoksi valvonut, sydämeni ei enempää valvomista kestänyt, joten kipujen ja valvomisen seuraamuksesta minulla on nyt todettu sydänvika. Ja tuohon vikaan sain monia erillaisia lääkkeitä ja voimani on kokonaan poissa. Ja ketään lääkäriä ei aseteta vastuuseen, kukaan ei korvaa kipujani, eikä kipujeni vuoksi tullutta sydänvikaani, ja lääkkeitä joita nyt tarvitsen enemmän kun koskaan.
Että kun monet kerrat olen pyytänyt lääkäreiltä, että he tutkisivat, olisiko mitään muuta mahdollisuutta lievittää kipujani, kun särkylääkkeet, joita käyttö minulla on erittäin rajoittunutta niin, vaikka pyysin apua Terveydenhoidon Oikeusturvakeskukselta siinä, että tutkittaisiin voitaisiko kipujani lievittää kipujani ei suostuttu lievittämään. Ja kun tuo Terveydenhoidon Oikeusturvakeskukselle lähettämäni avunpyyntö lopulta tuon laitoksen pyynöstä muuntui valitus asiaksi ja kulkeutui eduskunnan oikeusasiamiehelle asti, tämä kertoi päätöksessään " tästä asiasta ei saa enää valittaa".
On kummallista, kun Suomessa kansalaisen on pakko kitua, kivunlievitystä ei edes yritetä antaa ja kuitenkaan omaehtoista eutanasia kuolemaa ei sallita?
Mutta kertokaa, onko joku joskus saanut Suomalaiselta lääkäriltä kokonaisvaltaista täsmä hoitoa? Minä, joka olen koko ikäni 79vuotta sairastanut, en ole koskaan täsmä hoitoa saanut. Ajatelkaa, miten suuret summat rahaa tämä maa säästäisi, jos se hoitasi kansalaisensa kokonaisvaltaisen täsmä hoitoperiaatteen mukaisesti. Ja miten paljon halvemmalla kansalaiset sairauksia hoitaessaan pääsisivät. Ja miten paljon vähemmän kansalaisten olisi tarve käydä lääkärissä ja miten paljon vähemmillä kivuilla kansalaiset pystyisivät elämään ja miten paljon vähemmillä sairauspoissaoloilla kansalaiset selviäisivät työelämässään.
Että miksi, Suomalaiset korkean lääketieteellisen tietämyksen ja osaamisen taitajat, eivät tee työtään kokonaisvaltaisen täsmä hoitotavan mukaan?

4

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myötätuntoinen

      Kivut varmaankin haittaavat niin pahasti, ettet muista, mitä koulussa opetettiin äidinkielen tunnilla kielten ja kansallisuuksien kirjoitusasusta (alkukirjain).

    • 12tr43

      " myötätuntoinen" on varsinainen kusipää ja pilkunnussija. Olet varmaan ylen tyytyväinen kirjoituksesi johdosta.

      • Toivo.Lång.Inkeroinen

        Kysymyksessähän (12tr43) onkin tyyppi, jonka elämäntehtävään kuuluu taistella kynsinhampain vaihtoehtohoitojen kannattajia vastaan.

        Nivelrikkokipuihin olen saanut pientä lievitystä yllättäen kylmägeelisivelyistä ennen nukkumaanmenoa ja kipuihin yöllä herätessä uudelleen.


    • Kalevalainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      63
      3151
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2214
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1838
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      167
      1483
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      85
      1398
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1396
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1371
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1152
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1120
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1048
    Aihe