Älkää tehkö niin kuin minä nuorena, eli olin "kunnon nuori", hiljainen hissukka, luokan priimus ja täysnörtti.
Nyt 32-vuotiaana vietän joulua yksin syrjäytyneenä ilman kavereita, perhettä ja tyttöystävää työttömänä luuserina.
Nyt 32-vuotiaana vietän joulua yksin syrjäytyneenä ilman kavereita, perhettä ja tyttöystävää työttömänä luuserina.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niinhän se vanha viisaus kuuluu: "Älää tehkö niin kuin minä tein vaan tehkää niin kuin minä sanon." Kuitenkin rohkenen olla eri mieltä kanssasi, aloittaja.
Minulla on ystäviä, vaikken tee mitään noista. Oikeastaan on ihan sama, vaikkei minulla olisikaan ystäviä, koska he eivät ole mielekkään elämän kannalta välttämättömiä.
Nauran minua pilkanneille ryyppääjille räkäisesti, kun he makaavat katuojassa ja itse olen yliopistossa.
toimii! mut joulun viettoo ei se paranna... ehkä uus vuos sitte ku ollaa (vähä lapsellist mut joo) sotaa padoil ja raketeil menee vähä paremmas seuras
En kannata aloittajan elämänfilosofiaa. Sen verran olen samaa mieltä, että jokaisella on omat elämänvalintansa ja -polkunsa. Tärkeintä on, että kanssaihmiset eivät kärsi.
Komppaan Jääpalaa tuohon räkäiseen nauramiseen liittyen.
Ei se riehuminen ja tappelu mitään auta. Sosiaalisuus ja sosiaalisten taitojen opettelu auttaa. Sekin auttaa, että opettelee näkemään, ettei maailma ole mustavalkoinen.
Jokainen alkoholia silloin tällöin käyttävä ei ole tyhmä amis. Jokainen tappelun joutuva ei pärjää koulussa huonosti.
Jotkut ovat hiljaisia ja se on ihan ok, mutta katkera elämänasenne yhdistettynä hissukkuuteen ja eristäytymiseen ovat pomminvarma keino syrjäytyä.
Miten amikset muka ovat tyhmiä?? Mä joko oon valtaosaa luokkalaisiani älykkäämpi tai sitten käytän vaan päätäni enemmän. (Ja voin sanoa, että käytin kolussa tasan kerran päätäni täydellä teholla ja se lli joko kemian tai fysiikan essee.)
Mutta silti taidan mennä amikseen, koska lukion jälkeen pitäisi mennä jatko-opintoihin tai kaupan kassalle.
Minähän sanoin, että "ei ole tyhmä amis".