Muistan joskus lukeneeni tältä samaiselta palstalta,että joku on pitänyt marsuaan selällään..
Miten tän selällään olon voisi helpoiten marsulle opettaa??
Kiitos kaikille jotka jaksatte vastata!!
Marsu selällään
7
1649
Vastaukset 7
- Jen
Miksi IHMEESSÄ haluaisit marsusi olevan selällään??!! Marsua ei todellakaan ole tarkoitettu olemaan niin. Opetusyrityksilläsi teet luultavimmin marsustasi pelokkaan ja aggressiivisen.
- Anonyymi
Eikös sitä voi pitää selällään jos marsu sitä haluaa? Minun marsu makaa selällään jos sen selälleen laittaa se pitää siitä eikä ole mitään ongelmaa. Vai onko sillä joku sairaus kun se makailee selällään itse?
- justme
Moi!
Miksi pitäisi marsu saada selälleen? Se on marsulle ja muillekin "saaliseläimille" (siis luonnossa) todella pelottava ja stressaava tilanne. Ne kun eivät yleensä vatsapuoltaan paljasta; näin käy vain kun jokin peto nappaa ne syödäkseen. Marsu ei todennäköisesti ymmärrä ettet aio sitä syödä vaan pelkää kuollakseen. Olen kyllä kuullut että joku suositteli selättämistä esim. aggressiiviselle kanille, koska selvittyään tuosta "melkein kuolin"-tilanteesta kani olisi rauhallisempi ja luottavaisempi. Itse en tuota menisi kokeilemaan!
Ainoa tilanne minkä keksin selättämisen syyksi on sukupuolen tunnistaminen poikasilta, ja sen ajan eläintä toki voi sylissä pitää selällään ilman sen kummempaa opettamista.
Olikohan tästä mitään apua... :)- mä
marsulta on helpompi leikata kynnet kun se on selällään, ja tän mulle kertoi kasvattaja mikko korhonen. mä opetin marsuni (tosin se vei paljon aikaa juuri noiden syiden takia mitä edellisissä jutuis mainittiin) selälleen niin että, kerran kax päivässä pistin sen jalkojeni päälle selälleen ja kun se pysy siinä hetken niin annoin herkkupalan. loppujen lopux se tottu siihen...
- justme
mä kirjoitti:
marsulta on helpompi leikata kynnet kun se on selällään, ja tän mulle kertoi kasvattaja mikko korhonen. mä opetin marsuni (tosin se vei paljon aikaa juuri noiden syiden takia mitä edellisissä jutuis mainittiin) selälleen niin että, kerran kax päivässä pistin sen jalkojeni päälle selälleen ja kun se pysy siinä hetken niin annoin herkkupalan. loppujen lopux se tottu siihen...
Enpä ollut tuota kynsijuttua kuullutkaan. Mutta kuulostaa kyllä ihan fiksulta. Täytyy soveltaa muihinkin ötököihin; koiraltakin leikkaisi kynnet helpommin noinpäin. :) Se kun makailee muutenkin selällään. Onnistuisipa gerbun selätyskin!
- Jen
justme kirjoitti:
Enpä ollut tuota kynsijuttua kuullutkaan. Mutta kuulostaa kyllä ihan fiksulta. Täytyy soveltaa muihinkin ötököihin; koiraltakin leikkaisi kynnet helpommin noinpäin. :) Se kun makailee muutenkin selällään. Onnistuisipa gerbun selätyskin!
... musta marsun kynnet on helpointa leikata niin, että joku toinen pitää sitä sylissä tavallisesti ja itse leikkaa.
Tuo selällään pito voi joidenkin marsujen kohdalla toimia, mutta musta siinä on kuitenkin suuri riski, et marsusta tulee pelokas ja aggressiivinen. Itse en tuota lähtisi marsullani kokeilemaan.
- Marsumamma
Itse leikkaan meidän kesymmän marsun kynnet selällään, kun ei muuten onnistu. Arempi marsu ei anna leikata kynsiä selällään. Itse en pitäisi marsua muuten vaan selällään, jos se ei siitä selvästi tykkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138887En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110553- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 57509
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34478Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää125472Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni24445