Öljyvärit puupohjalle

Eli aikoisin maalata öljyväreillä puupohjalle. Onko puulajilla/laadulla väliä jos pohjustaa sen gessolla?
5308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole, anna mennä vaan. Mikäli maalauspohja on kovin ohut saattaa pohja vääntyä, mutta rimoitus ehkäisee tämän.

Äänestä

Puupohjakin pitäisi pohjustaa! Eli ensin liimaus jänisliimalla tai liivatteella ja sitten sen kuivuttua gessoa pari kerrosta! Josta kin syystä pohjan laatu vaikuttaa kuitenkin lopputulokseen sen verran, että tuloksissa on eroa.

Äänestä

Kun maalauspohjalle levittää gesson, on kyseessä pohjustus. Kun ennen gessoa maalauspohjalle levittää liimakerroksen, on kyseessä maalauspohjan esiliimaus. Tämän esiliimauksen päälle levitetään sitten pohjustus, tässä tapauksessa gesso. Esiliimaus ja pohjustus eroavat tehtäviltään toisistaan, mutta tukevat toisiaan. Esiliimaukseen kannattaa käyttää helppoa vaihtoehtoa, eli puusepänliiman vedellä laimennettua seosta. Eläinliimoja käytettäessä prosessi monimutkaistuu eli vaikeutta tulee lisää.
Koska kysymyksenasettelusta voi päätellä kysyjän olevan aloitteleva harrastaja, ei maalausprosessista tule tehdä liian hankalaa. Mikäli kysyjä on kuitenkin suhteellisen varma, että hänestä tulee Picassoon tms. verrattavissa oleva taiteilija, jonka taiteilijauran alkupään teoksista keräilijät tappelevat, lienee syytä pohtia myös esiliimauksen käyttöä.
Esiliimaus vaikuttaa lähinnä teoksen säilyvyyteen, kun taas maalausprosessin lopputulokseen vaikuttaa pohjusteen eristys.
Eli rauhallisin mielin voi puulle levittää suoraan pelkän gesson ja jos haluaa hieman monimutkaistaa prosessia, niin ensin esiliimauksen. Aiheeseen voi tutustua lainaamalla kirjastosta Veikko Kiljusen teoksen ”Taidemaalarin materiaalioppi”. Sitten kun takana on esim. sata maalausta harjoittelua, voi alkaa miettimään pohjusteen eristystä ja muuta syventävää tietoa.

Äänestä

...puun kuviot näkyy niin riittää kun vedät ohennettuu vesiohenteista mattatapinta-lakkaa pintaan kahteen kertaan ja sen päälle fixatiivia ohut kerros. Luonnollisesti lopussa vernissa valmiiseen työhön joko mattana tai kiiltävänä.
Älä unohda tuota lakkakäsittelyy myös sillä "nurjalla puolella". Se ehkäisee puun vääntyilemisen ja halkeilemisen valmiina. Ja eiku töihin!

Äänestä
  • Voitko analysoida tarkemmin lakan ja fiksatiivin tarkoitusta öljyvärimaalauksen pohjustamisessa? Mitkä edut ja haitat tällä yhdistelmällä on verrattuna normaaliin pohjustamiseen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maalari123 kirjoitti:

Eli aikoisin maalata öljyväreillä puupohjalle. Onko puulajilla/laadulla väliä jos pohjustaa sen gessolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu