Haluttomuus kehitysvaiheena?

Haluanhaluta

Hei, olen 16-vuotias tyttö ja olen kohdannut hämmentävän ja ahdistavan ongelman.
Kesästä asti seksuaalisuuteni (kiihottuminen, halu yms) on tuntunut kadonneen lähes täysin. Loogista selitystä en ole asialle keksinyt, mutta olen kuullut tämän voivan olla kehitysvaihe myöhäispuberteetissa (kehityin keskimääräistä aiemmin, joten lopussa päin). Jos tämä on vaihe, onko kukaam muu kokenut sitä? Kauanko se kesti? Millaisena seksuaalisuus palautui?
Lisäinfoa, mikäli joku kokee tarpeelliseksi: Olen lesbo ja tyttöystäväni tukee minua.En ole löytänyt infoa haluttomuudesta nuoren kehitysvaiheena mistään ja kaipaan vertaistukea. Ei trolleja tai muuta vastaavaa, asia on minulle arka.

1

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilppari ei halua

      Itse olen kyllä jo 18 vuotias, mutta mullakin ollut ihan samaa nyt vuoden pari - vaikea sanoa tarkkaa aikaa.

      Kummiskin nuoret ovat yksilöitä ja kehityksessä voi tulla yksilöllisiä vaiheita.
      Lisäksi seksuaaliset halut voi vaihdella elämän aikana ihan muutenkin laidasta laitaan.

      Huonossa tapauksessa kyse voi olla myös jostain sairaudesta - kuten itselläni epäillään kilpirauhasen-vajaatoimintaa, jossa usein esiintyy haluttomuutta. (Älä nyt säikähdä tästä. Jos et muuten oireile niin olet aika varmasti terve. Mutta jos jotain muutakin on ilmennyt kannattaa keskustella terveydenhoitajan kanssa.)

      Tietysti stressi voi vähentää haluja. Tai jokin ikävä tapahtunut on voinut jäädä vaivaamaan sinua.

      Mietiskele on haluttomuuteen mitään syytä. Jos ei, niin anna ajan kulua ja katso miten asiat lähtevät kehittymään. Se voi ihan itsestään mennä ohi.

      Ja hienoa, että tyttöystäväsi tukee sinua, koska tässä iässä partneri haluttomuus voi tuntua toisestakin pahalta. Muistathan kertoa hänellä, kuinka arvostat hänen tukeaan.

      Jaksamisia teille molemmille! Ja muista, että suhteessa on paljon muutakin kuin haluja ja himoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe