Tuli ajettua eilen ekan pitkän matkan pimeässä/märässä -01 Mondeollani. Näkyvyys heikkeni koko ajan, ja tperin tunnin ajomatkan jälkee kävin tarkastamassa valot, olivat aivan kiinnimuuraantuneita, eli pesurit ei toimi, ajattelin että ehkä edelinen omistaja on ottanut sulakkeen pois ettei kuluta liikaa vettä. Yllätys oli suuri kun en löytänyt edes sulakekeskusta niihin sulaketta, eli siinä tavaralokerossa olevassa tarrassa ei ole käyttökirjassa mainuttua lvalopesureiden symbolia. Etuuskurissa on kyllä luukut, muta kysymys kuulu ovatko pelkästään peiteluukuja, eli eikös Mondeo -01 Ambiente mallissa todellakaan ole valopesureita??
Ajovalopesurit
MikkoM
4934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sulake löytyy moottoritilasta olevasta sulakerasiasta akun vierestä. Sulakkeen numero on F22 tai 22.
Kiitos, sulake löytyi, ja palanut oli.
Sulakkeen vaihto ei kuitenkaan auttanut, pesurit pysyivät kuitenkin puskurin sisällä, valokytkin oli päällä.
Menen vielä lämpimään talliin yrittämään, ellei toimi taitaa moottorit olla rikki = tyyristä tulee. Onko yksittäinen vika, vai onko muilla ollut vastaava ongelma?
Katso onko pesunestesäiliön alaosassa 2 pumppua, tai meneekö "luukuille" letkut.
Focuksessa on ainaki niin jos säiliö on ruutattu ihan tyhjäksi niin valonpesimet jää alaasentoon. Pyydä samalla jotain nostamaan varovasti pesimiä (luukkuja) kun ruuttaat vettä ikkunalle.