Mistä keksisin mitä opiskella?

Oma ala hiukan hukas

Hei! Olen elämäni varrella kokeillut erilaisia aloja, mutta en tiedä mitä opiskella.. Tähän mennessä olen ylioppilas-merkonomi ja jo 30-vuotias pienen lapsen äiti. Haluaisin ensi syksynä aloittaa opinnot, mutta en keksi mitä opiskella. Olen tehnyt erilaisia ammatinvalintatestejä ja tutkinut monia koulutustietoja..mutta en vaan keksi minne menisin. Luonteeltani olen hiukan ujo, mutta tykkään auttaa muita. Hoitoalalle en kuitenkaan haluaisi, ja muutenkin toivoisin, että työ ei olisi liian vaativa tai liian vastuullinen. Jotain ehkä missä voisi auttaa, mutta ei esim. vastaisi ihmisten hengissä pysymisestä.

Ja tämän koulutuksen olisi hyvä löytyä Lahden seudulta tai lähistöltä. Joten vaihtoehtoina varmaan ammattikorkeakoulu tai ammattiopisto. Osaisikohan kukaan suositella mielenkiintoista alaa Lahden seudulla? :)

3

282

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdotus123

      Voisiko olla toimintaterapia? En tiedä missä voi opiskella sitä.

    • oma ala hiukan hukas

      Hei, kiitos hyvä ehdotus! Mutta Lahden seudulla valitettavasti ei voi opiskella toimintaterapiaa. Tietysti jos on valmis matkustamaan pääkaupunkiseudulle arkipäivisin, se voisi olla vaihtoehto.. mutta luulen, että se tulisi omalla kohdallani turhan kalliiksi.

    • Käytä ehkäisyä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      996
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      782
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      643
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      566
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    9. 28
      555
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      555
    Aihe