liiketalous...amk

kiinnostunut

moikka!

tahtoisin hakea keväällä ammattikorkeaan opiskelemaan liiketaloutta, sen vuoksi olisikin mukava tietää millainen tuo hakumenettely on?...millainen pääsykoe on, onko siihen joku kirja joka täytyy lukea vai mitä?....kiitos tiedoista etukäteen....

5

2155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pole

      eli olisin myös halukas tietämään mitä / miltä alalta pääsykokeissa kysytään

    • Kyllästynyt..

      Itse olen tällähetkellä amk:ssa ja opiskelen tradenomiksi.. Toista vuotta vietän siellä ja lähes jokapäivä kun herään niin mietin miksi &%"#¤ opiskelen tätä.. Jos lukee sarjakuva sankari B.Virtasta näkee kuinka kunnon toimistotyöntekijän käy heh heh..

      No joo.. Siis pääsykokeissa testattiin ainakin minun aikana matematiikan perustaitoja ja Lisäksi oli luetun ymmärtäminen(äidinkieli) sekä ongelman ratkaisu tehtäviä. Kuulemma viimevuonna oli jonkinlaisia haastatteluja..

      Ainii ja lisäksi kysyttiin miksi haluan juuri tradenomiksi.. bllaaa blaa..

      Kannattaa miettiä kaksi kertaa haluaako opiskelemaan liiketaloutta (esim. tradenomi) ,vaikka se tuntuukin olevan muotia ei se kaikille sovi.

      Ps. Hyvää terapiaa kahden vuoden harharetken jälkeen..

      • JPJ

        Jep yhden edellisee kirjottajaa tästä opiskelusta. Se on hyvä ku tradenomeja koulutetaan kaupan kassalle.
        Kannattaa tosissaa harkita kannattako hakea, koska tämä vie kaiken ajan, ja jos ei todella panosta tähän nii TÄSTÄ EI OLE MITÄÄN HYÖTYÄ.
        Itse olen menny mentaliteetilla kuhan läpi menee ilman kelan selvityspyyntöjä.
        Mut joo tommoset ne kokeet oli suunnillee, ne on tosi helppoja ja lähtöpisteet on tärkeitä, ainakin isoimpii kaupunkeihin.


      • TIETEITÄ
        JPJ kirjoitti:

        Jep yhden edellisee kirjottajaa tästä opiskelusta. Se on hyvä ku tradenomeja koulutetaan kaupan kassalle.
        Kannattaa tosissaa harkita kannattako hakea, koska tämä vie kaiken ajan, ja jos ei todella panosta tähän nii TÄSTÄ EI OLE MITÄÄN HYÖTYÄ.
        Itse olen menny mentaliteetilla kuhan läpi menee ilman kelan selvityspyyntöjä.
        Mut joo tommoset ne kokeet oli suunnillee, ne on tosi helppoja ja lähtöpisteet on tärkeitä, ainakin isoimpii kaupunkeihin.

        kauppakorkeassa tai yliopistossa. Ei kiireitä opiskelun etenemisen suhteen ja saa työn jolla merkitystä ( Ja palkkaa,ekonomit ovat kaikista 3.neksi parhaiten palkattuja)


    • Anonyymi

      Liiketalouden B kirjain bonus järjestelmä K kaupat tuntematon kortti luku ei lue nimeä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1421
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe