Veljeni oli 1960-luvun lopulla Ruotsin Boråsissa pari vuotta työskennellen Algotsilla ja Borås Väferillä. Hän oli tuolloin nuori, alle 20-vuotias. Reissu varmaan oli osittain sellainen seikkailu, asunnot olivat mitä ihmeellisempiä vuokrahuoneita jne. En saanut häneltä selvää vastausta, olisiko sinne voinut jäädä pysyvästi asumaan.
Pitempään Ruotsiin jääneet voisivat kertoa, miksi he sinne jäivät? Myös mitkä seikat Suomeen paluuta puolsivat? Mikä esti Suomeen paluun jne. Saako ruotsalaisista ystäviä, vai ovatko he jotenkin 'bättre folkia'?
Joka tapauksessa arvostan ruotsinsuomalaisia, koska Ruotsiin muutto on kuitenkin melkoinen askel elämässä. Vaatii uskallusta.
Kertokaa kokemuksista
5
150
Vastaukset
- :-)
Enemmän kun puolet elämästäni täällä Skoonessa elänneenä totean että oikea oli valintani.- Mä elämältä kaiken sain...... vain koira puuttuu, mutta kun jää eläkkeelle tulee varmasti hommattua ? Jos vielä henki pihisee :D (65 vielä töissä)
- DDDDDX
Paluumuuttajana voin sanoa kokemuksesta, ettei kannata Suomeen palata. Ruotsissa oli vakaa työpaikka 11v ja täällä joutui jo vuoden jälkeen työttömäksi mitä en Ruotsissa kokenut. Ajat toki ovat muuttuneet mutta perustilanne ei.Monesti vielä on mielessä lähtö täältä.
- Näin kävi
Teki kai se mieli joskus tulla takaisin Suomeen, mutta kun oli lapsia ja perhe, ruotsalainen mies, niin ei se niin helppoa ollutkaan. Entä se työpaikka siellä ja asunnot?
Niin sitä tuli jäätyä tänne.
Olo on joskus ontto, mutta helppoahan se elämä on täällä.
Kun ikävä iskee, niin teen risteilyn Suomeen, ja käyn aina kesällä lomilla Suomessa.
Näin vain kävi, ei ollut tarkoitus tulla tänne, mutta "kohtalo" heitti. - isoäiti
Yli 40 vuotta täällä Boråsissa asuneena tuntuu kotiutuneensa tänne. Täällä on ollut töitä koko työelämän ajan,nyt olen jo eläkkeellä ja hankin tosiaan koiran vielä vanhoilla päivilläni. Tuskin olisi Suomessa paremmin pärjännyt. Täällä sai hankittua oman talon joka nyt on myyty ja asutaan pienemmässä mökissä vähän kaupungin ulkopuolella. Alkuun oli ikävä Suomeen mutta nyt on lapset ja lapsenlapset täällä ja Suomessa käydään vain joskus ja kun takaisin tulee tuntee tulevansa kotiin. Ruotsalaisista ei helpolla saa ystäviä,muutama on mutta ne ovat entisiä työkavereita.
- Onnieipotki
JOS OLET ASUNU RUOTSISSA 10-20-30-TAI YLI40 VUOTTA JA JÄÄT ELÄKKEELLE ÄLÄ VAIN TOTTAJUMALAUTA TUU SUOMEHEN ELÄKKEELLE,SUOMI KYNII ELÄKKEESI LAITTOMILLA "VAPAUTUSMENETELMÄ"SÄÄNNÖILLÄ.JOS OLET ASUNU VUOSIA RUOTSIS ET VIIHDY VARMASTI SUOMES MINULLA ON KOKEMUSTA,OLEN OLLUT RUOTTIS VOLVOLLA SKÖVDES BORLÄNGES STORAKOPPARPERGILLÄ,KATUNUOON KUN LÄHÄRIN POIS.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark974806Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2054645"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1173134Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223097Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p983013Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382288- 922231
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.342193- 222148
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi392075