Tossuperä

Mihin on kadonnut tossuperän "henki", kun tuntuu siellä suunnalla niin hiljaiselta?
11260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tossuperähän oli 50-70 luvulla kansanedustaja Artturi Koskisen valtakuntaa. Demariyhteisö eli kulta-aikaansa ja rantakallio oli kuuluisa tanssipaikka.
Sitten väki lähti 60-70 luvulla ruotsiin töihin ja vapaaehtoistoiminta hiipui väen vanhetessa ja rantakallio ja työväentalokin rapistui. Demareilla oli oma urheiluseurakin, karstulan kisa-veikot.

Äänestä

Eikös nimi ole tullut jonkun maanmittausinsinöörin tokaisusta. Hän oli avioitunut karstulalaisen farmaseutin kanssa, asioidessaan Karstulassa maanlunastuslautakunnan asioita. Vaimo oli opastanut miestään uusiin kodin tehtäviin, niin pyykin kuin astianpesusta lastenhoitoon. Kerran sitten, tämä mainittu maanmittari oli erehtynyt naapurilleen lausumaan: Taisinpa joutua Tossuperälle. Siitä se nimi sitten vakintui. Tossuperän sankarien tärkeimmät ohjeet kiteytettynä, kuinka miehen täytyy suhtautua vaimoonsa? Nöyryydellä, kuuliaisesti ja tottelevaisesti.

Äänestä

Tarkoititkohan Kivisen Tatua. Oli reilut 40 vuotta sitten tovin pari vuotta Karstulassa asustelemassa. Saarijärvellä asusti loppuajan. Legendaarinen maanmittari Oli intohimoinen Karmaksen jäsen.
Raili oli vaimon nimi.

Äänestä

Niin missä se Tussuperä on ja mitä siellä on tarjolla?

Äänestä
  • Tussuperäst ei tietoo, kaippa sellanekki jostain löytyy!?

    Äänestä

40-50 luvullahan oli tossuperän vaimot aina vastassa ukkojaan matkahuollon pihalla, kun he tulivat kaupungista. Vetivät sitten vesikelkalla talvella ja maitokärryillä kesällä ukkonsa linja-autosta kotia. Raskas työ vaatii raskaat huvit, huusi koskisarttukin vesikelkan pahnoilta.
Se oli sitä demarien työväenaatetta. Oi niitä aikoja ja kyytejä.

Äänestä
  • Koskinen taisi myös olla niitä "maitokärryjä" työntäviä sosialisteja. Ainakin alkuaikoina.

    Äänestä

  • Maitolaiturilla kirjoitti:

    Koskinen taisi myös olla niitä "maitokärryjä" työntäviä sosialisteja. Ainakin alkuaikoina.

    Kyllä se Saima työnsi maitokärryjä . Arttu oli vain kyydissä.

    Äänestä

  • Näitä tossuperän "juttuja" on varmasti
    paljon. Siellä taisi siihen aikaan vaimot olla aika topakoita...jostain olen kuullut.

    Äänestä

Tulee mieleeni 50-luvulta, kun Porttilan Erkki tuli Koskis-Arttua vastaan kylillä ja Arttu oikein hattua nostamalla tervehti Erkkiä. Erkki kääntyi takaisin ja kysyi Artulta, onko vaalit lähellä, kun alat taas tervehtimään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhu kirjoitti:

Mihin on kadonnut tossuperän "henki", kun tuntuu siellä suunnalla niin hiljaiselta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu