Niin tossa pari påivää ennen joulua tytär halusi omaa autoa ja sitten ruvettiin katselemaan käytettyä golffia hintahaitari oli 2500-3000e.
Nettiautosta sitten katseltiin ja bongattiin tämä yksilö Lahtelasesta autoliikkeestä nimeltään Karhulan Auto ja Rengas (venäläisten liike),no koeajattiin auto ja vaikutti hyvältä hintaansa nähden oli juuri rempi vaihdettu ym. ja ajettu 200000tkm,tyttö ajeli sillä pari päivää noin 400km ja sitten jouluaattona hautausmaalle mennessä rupesi öljyvalovilkkumaan ja ajettiin noin 300-400m ,että saatiin parkkiin,itse tulin toisella autolla perässä ja mulla oli jäänyt konttiin litra Wv lonf life öljyä joka kaadoin autoon, valo sammui ja päästiin kotipihaan noin 4km.
Ajettiin auto talliin ja huomasin miten öljyt oli tullut pihalle jostain lohkon vasemmalta puolelta alhaalta.
Eilen sitten avustuksella otettiin irti huohottajan letku ja boksi meni monta tuntia kun vieras homma ja putsattiin....tuli paljon sellasta harmaan ruskeeta mömmöä.
Ilmeisesti vikana ,että huohotin putki mennyt tukkoon ja kondensaatio vettä tullut ja se päässyt jäätymään?
huono joululahja golf 1,4 vm.2000
9
395
Vastaukset
- äkkiä myyt veke
eiköhän siinä ole kansipahvi paskana...menee öljyt ja jäähdytinvedet sekasin, kun kansi on vielä kiero ..... koneremppa edessä tai sitten teet samanlailla kun edellinen että vie sen kiertoon seuraavaan liikkeeseen....se on harmi ettei osaa kattoo öljykorkkia että onko se harmaana. Se kertoo heti että paska mikä paska !
- (‿ˠ‿)(‿ˠ‿)(‿ˠ‿)
Hienoa että ostit EUROOPPALAISEN laatutuotteen. Jää rahat yhteisen eurooppalaisen kotimme rakentamiseen. Toimivuudesta viis.........
- vw 1.6
Näissä Vw 1,4 koneissa on juuri tuota huohotinputken jäätymistä, on hyvin yleinen vika, tiivistyy kondenssivettä ja se jäätyy. Olikohan jossain moottorityypissä lämmitysvastus huohotinputkessa. Voihan sitäkokeilla pitämällä tuon huohottimen puhtaana, niin selviää onko muuta vikaa.
- jusku lahdesta
putsattu ja huomenna koeajolle
- skulaa vielä
Minun vastaava auto on sama ja vuosimalli sama, ostettu Treen Laakkoselta. Yksi päivä töiden jälkeen talvella oli öljyt tullut pihalle, auto meni Laakkoselle korjaukseen, lisättiin huohottimen lämmitys. Tappelin asian pitkään Laakkosen kanssa, lopulta Laakkonen maksoi korjauksen, mutta ystäväni 50-vuotispäiville en päässyt.
Oli kyllä aika fiasko homma, jos Suomeen tulevaan autoon ei sellaisia laiteta, vika kuulemma tulee helpointen silloin, kun ajetaan paljon lyhkäsiä matkoja.
En ole vienyt autoa vuosiin Laakkoselle korjattavaksi, moni varmaan tietää syyn.- Eisulloo TSI:tä
Se pitäs enste ihan aikuistenoikeesti omista se auto
- nyt tallissa
Voisitko kirjoittaa suomea, mikä helvetin Tsi?, en ole auton omistaja mutta olen haltija
Maskisuoja on paras huohottimen jäätymisen ehkäisijä.Samaten kävi mulle,mutta nyt on ajettu 8 vuotta ilman ongelmia.Tein myös pohjalevyn,että ei tule kylmälimaa.Onko huohotinlämmitys kokoajan päällä,niin silloi sen käyttöikä on vuosi.Minulla on katkaisin ja käytän vain kovilla pakkasilla.
- nyt tallissa
Autollani ei enää ajeta talvella, vain huhtikuun ja lokakuun välissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1373546Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville553121Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122584Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152141- 1711786
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311346- 541172
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16953Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110923Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.158922