Vanhan pyörän rekisteröinti

Yks juttu vielä...

Mulla olis ostomielessä vanha -75 brittipyörä joka tällä hetkellä Hollannissa. Se kyllä tuotais sieltä tänne kotomaahan mutta...
Tiedättekö viisaammat miten on noitten vanhojen pyörien rekisteröinnin kanssa täällä Suomessa? Täyttääkö mikään noin vanha laite Euro3-hyväksyntää vai mikä lie Eu-tyyppihyväksyntä kyseessä onkaan? Saako niitä vanhoja ylipäätään mitenkään tänne rekisteröityä?
Onko kellään omakohtasta kokemusta, lukisin mielelläni!

6

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Illulilla

      Saa tietääkseni rekisteriin, mutta pyörän pitää täyttää kaikki pakolliset vaatimukset mitä nyt vaalitaankaan että menee katsastuksesta läpi suomessa.

    • Näin se menee

      Pyörää käsitellään sen ensimmäisen rekisteröintivuoden mukaan. Katkeamaton omistushistoria ja alkuperäinen rekisteriote mukaan katsastukseen niin ei ongelmia.

    • Yks juttu vielä...

      Eli, onko sitten luvassa ongelmia jos ei ole alkuperäistä rekisteriotetta? (en tiedä vielä mutta kyseessä kuitenkin vanha 75-vuoden malli niin kulkenut ties missä)

    • Onnistuuhan_se

      Rekisteriote ja kauppakirjat on oltava, muuten menee vaikeaksi. 75-mallisen kanssa ei ole mitään ongelmia hyväksyntöjen kanssa. Pyörän on tietysti oltava katsastuskunnossa rekisteröintikatsastuksessa. Useampia olen kilpiin laittanut ilman ongelmia.

    • Seppo vaan

      En ole ihan varma, mutta noin vanhoista ei kai verojakaan mene kun muutama kymppi ?

    • Kari vaan

      Näin on, verot on kympeissä noissa vanhuksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4566
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2099
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      1494
    4. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1492
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      259
      1268
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1174
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1028
    Aihe