voi räkä

googlessa

Selain kaatui, koita tätä, tai tätä. Tätä on alkanut esiintymään niin firefoxissa kuin chromessakin ? onkohan kyseesä selainkaappari.
Aiemmin ei tällaista tapahtunut koskaan.

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäteknikko

      "Voi räkä" on vähän huono ilmaus, mistä kummasta se on keksitty. Siinä kuuluisi olla joku yleinen päivittely: "Voihan nenä!", "Pahus, nyt selain kaatui!", "Kävipä huono tuuri, selain kaatui!", "Nyt floppasi, tuli tekninen vika!".

      Niissä vanhoissa selainversioissa ei ole päivitetty jotain ns. buggia, en tiedä, mitä se tarkoittaa teknisesti. Epäilen, että tietosuoja tai yleensä suoja viruksia ja koodivirheitä vastaan korjataan uusiin selaimiin aina laittamalla sinne uutta koodia. Ne ovat sellaista ohjelmointikieltä, jota ei käyttäjä näe.

      Ohjeeni: laitaa vaikka IE:llä uusi selain netistä, viralliselta sivulta ja poista uninstallerilla se entinen. Iobit uninstaller poistaa kaikki jämätkin.

    • Mist' kyse?

      Salaimen kaatuminen on vain merkki siitä, että Mozilla tai muu selain kaipaa tekijöiden päivitystä. Selainkaappaus pitäisi jonkun muun tänne selostaa, mitä se tarkoitta, tuskin kuitenkaan tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      151
      4939
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      189
      3985
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      122
      3639
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      46
      2941
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      31
      2263
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1896
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1697
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      32
      1440
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1404
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe