Saako syöttää...

Rita

Voiko kanille antaa seuraavia juureksia/vihanneksia/marjoja/jne.:
lanttua, mansikoita, mustikoita, puolukoita (ylensäkin marjoja), herneitä, papuja, kukkakaalia, retiisiä, tomaattia, paprikaa?
Valaiskaa tyhmää... ;)
(Tiedän kyllä että sitrushedelmät ja sipuli ovat kiellettyjä.)

10

11545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Lanttu:ei
      mansikoita: kyllä, yhden silloin tällöin (vain tuoreita, ei pakaste)
      mustikoita: jos syö, korkeintaan pari kesässä
      puolukoita: ei. liian happamia
      Mansikat ja vadelmat ovat ainoita marjoja joita voi SILLOIN TÄLLÖIN antaa JOS kani syö!
      herneitä: en suosittele. Herneitä on jo useimmissa siemensekoituksissa.
      kukkakaalia: muistaakseni sitä ei saanut antaa kanille.
      retiisiä: ei. liian väkevää
      tomaatia: ei, liian väkevää
      parikaa: ei, korkeintaan HYVIN pieni pala makupalaksi HYVIN harvoin.

      Muista aina, että jos annat kanillesi jotain uutta ruokaa, jotain muista sen ruoista poikkeavaa, vaarana on aina ripuli.

      Jos haluat kysellä lisää, mailaa os.
      [email protected]

      Olen 16 vuotias kanienomistaja jo 9-vuotiaasta saakka ja kaneja on ja on ollut tähän mennessä 5 kappaletta 4 poikasta. Vastailen mielelläni!

      • Bansku

        Luulisin kyllä, että useimpia noista luettelemistasi saa antaa ainakin pieninä erinä.

        Lanttua ja naurista olen joskus kokeilut pieninä paloina, mutta ainakaan omat kanini eivät niistä välitä. Mansikat (tuoreet siis) menettelevät, mutta ei niistäkään erityisesti tykkätä. Mustikat (tuoreet) sen sijaan ovat suurta herkkua, eikä niistä ole ainakaan meillä ollut mitään haitaa. Irrallisia marjoja en ole antanut, vaan sellaisia mustikanvarpuja, joissa on kypsät marjat mukana. Marjat menevät aina ensimmäisinä, sitten vasta puput syövät lehtiä ja varpua. Tuoreet herneet voivat kai aiheuttaa ongelmia vatsassa, joten niitä omat pupuni ovat saaneet rajoitetusti (n. 5 hernettä per naama per päivä satokautena). Kukkakaalia ja muitakin kaaleja olemme myös maistelleet pieniä paloja. Ne maistuisivat oikein hyvin mutta pelkään taas niitä vatsavaivoja... Retiisin lehtiä puput ovat toisinaan syöneet jonkin verran, itse retiisejä en ole antanut. Tomaatti ei ole kelvannut, paprikaa en ole edes testanut.

        En oikein usko, että mitään em. ruoka-ainetta pitäisi jättää pois vain sen takia, että se olisi liian väkevää... syöväthän kanit voikukanlehtiäkin, ja ne jos jotkut ovat väkeviä. Jos joku (Henna?) tietää muita syitä niiden välttämiseen, niin kuuntelen mielelläni.


    • roosa8

      Muntietääkseni kneille ei saa antaa MANSIKKAA eikä KAALIA!!!...muistaakseni eläinkaupassa sanottiin näin....joten en suosittele!!!...niistä muista en tiiä.

      • Anonyymi

        Kukka ja parsakaalia saa antaa


    • Helene2

      Voiko kanille antaa ruuusunlehtiä?

    • Tädi

      lanttua, mansikoita, mustikoita, puolukoita kukkakaalia, retiisiä, tomaattia, paprikaa?

      ^Näitä kaikkia saa antaa. Hedelmiä ja marjoja vain pieniä määriä. Kanin tuoreruuasta pääosan pitäisi olla erilaisia lehtivihanneksia (basilika, persija, minttu, juuresten lehdet...)



      "Voiko kanille antaa ruuusunlehtiä?"
      Ruusu on myrkytön MUTTA leikkokukkina myytävät ruusut on yleensä käsitelty torjunta-aineilla, joten niitä ei tule syöttää.

    • Anonyymi

      Voiko kanille antaa jääsalaattia?

      • Anonyymi

        joo


    • Anonyymi

      Hei kyselen semmoista asiaa että onko mustaherukka / punaherukka salittua pupuille jos kuivattaa uunissa kun en ole varma

    • Anonyymi

      Hedelmiä ei saa antaa sillä ne sisältää paljon sokeria ja voi aiheuttaa korva tulehduksia tai saa mahan sekaisin. Välttäisin myös tomaatin ja paprikan. En ole varma muista mutta kannattaa pysyä heinä , pelletti ja salaatti linjoilla. Voi myös antaa todella harvoin vähän omenan kuorta (se toimii hyvin, pienenä herkkuna) tiedän että netissä lukee että kaneille voi antaa hedelmiä mutta EN SUOSITTELE . Minulla itelläni on ollut myös monta pientä luppakorvaa eikä ole tarvinnut käydä kertaakaan eläin lääkärissä korva tulehduksen tai ripulin ansiosta. Kun on ollut tiukka ruoka Valion kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      88
      5651
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      649
      3703
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      109
      3052
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      337
      2890
    5. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      125
      1922
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      684
      1841
    7. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      15
      1603
    8. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      487
      1463
    9. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      25
      1451
    10. Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?

      Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1131
    Aihe