Voiko kanille antaa seuraavia juureksia/vihanneksia/marjoja/jne.:
lanttua, mansikoita, mustikoita, puolukoita (ylensäkin marjoja), herneitä, papuja, kukkakaalia, retiisiä, tomaattia, paprikaa?
Valaiskaa tyhmää... ;)
(Tiedän kyllä että sitrushedelmät ja sipuli ovat kiellettyjä.)
Saako syöttää...
10
11510
Vastaukset
- Henna
Lanttu:ei
mansikoita: kyllä, yhden silloin tällöin (vain tuoreita, ei pakaste)
mustikoita: jos syö, korkeintaan pari kesässä
puolukoita: ei. liian happamia
Mansikat ja vadelmat ovat ainoita marjoja joita voi SILLOIN TÄLLÖIN antaa JOS kani syö!
herneitä: en suosittele. Herneitä on jo useimmissa siemensekoituksissa.
kukkakaalia: muistaakseni sitä ei saanut antaa kanille.
retiisiä: ei. liian väkevää
tomaatia: ei, liian väkevää
parikaa: ei, korkeintaan HYVIN pieni pala makupalaksi HYVIN harvoin.
Muista aina, että jos annat kanillesi jotain uutta ruokaa, jotain muista sen ruoista poikkeavaa, vaarana on aina ripuli.
Jos haluat kysellä lisää, mailaa os.
[email protected]
Olen 16 vuotias kanienomistaja jo 9-vuotiaasta saakka ja kaneja on ja on ollut tähän mennessä 5 kappaletta 4 poikasta. Vastailen mielelläni!- Bansku
Luulisin kyllä, että useimpia noista luettelemistasi saa antaa ainakin pieninä erinä.
Lanttua ja naurista olen joskus kokeilut pieninä paloina, mutta ainakaan omat kanini eivät niistä välitä. Mansikat (tuoreet siis) menettelevät, mutta ei niistäkään erityisesti tykkätä. Mustikat (tuoreet) sen sijaan ovat suurta herkkua, eikä niistä ole ainakaan meillä ollut mitään haitaa. Irrallisia marjoja en ole antanut, vaan sellaisia mustikanvarpuja, joissa on kypsät marjat mukana. Marjat menevät aina ensimmäisinä, sitten vasta puput syövät lehtiä ja varpua. Tuoreet herneet voivat kai aiheuttaa ongelmia vatsassa, joten niitä omat pupuni ovat saaneet rajoitetusti (n. 5 hernettä per naama per päivä satokautena). Kukkakaalia ja muitakin kaaleja olemme myös maistelleet pieniä paloja. Ne maistuisivat oikein hyvin mutta pelkään taas niitä vatsavaivoja... Retiisin lehtiä puput ovat toisinaan syöneet jonkin verran, itse retiisejä en ole antanut. Tomaatti ei ole kelvannut, paprikaa en ole edes testanut.
En oikein usko, että mitään em. ruoka-ainetta pitäisi jättää pois vain sen takia, että se olisi liian väkevää... syöväthän kanit voikukanlehtiäkin, ja ne jos jotkut ovat väkeviä. Jos joku (Henna?) tietää muita syitä niiden välttämiseen, niin kuuntelen mielelläni.
- roosa8
Muntietääkseni kneille ei saa antaa MANSIKKAA eikä KAALIA!!!...muistaakseni eläinkaupassa sanottiin näin....joten en suosittele!!!...niistä muista en tiiä.
- Anonyymi
Kukka ja parsakaalia saa antaa
- Helene2
Voiko kanille antaa ruuusunlehtiä?
- Tädi
lanttua, mansikoita, mustikoita, puolukoita kukkakaalia, retiisiä, tomaattia, paprikaa?
^Näitä kaikkia saa antaa. Hedelmiä ja marjoja vain pieniä määriä. Kanin tuoreruuasta pääosan pitäisi olla erilaisia lehtivihanneksia (basilika, persija, minttu, juuresten lehdet...)
"Voiko kanille antaa ruuusunlehtiä?"
Ruusu on myrkytön MUTTA leikkokukkina myytävät ruusut on yleensä käsitelty torjunta-aineilla, joten niitä ei tule syöttää. - Anonyymi
Voiko kanille antaa jääsalaattia?
- Anonyymi
joo
- Anonyymi
Hei kyselen semmoista asiaa että onko mustaherukka / punaherukka salittua pupuille jos kuivattaa uunissa kun en ole varma
- Anonyymi
Hedelmiä ei saa antaa sillä ne sisältää paljon sokeria ja voi aiheuttaa korva tulehduksia tai saa mahan sekaisin. Välttäisin myös tomaatin ja paprikan. En ole varma muista mutta kannattaa pysyä heinä , pelletti ja salaatti linjoilla. Voi myös antaa todella harvoin vähän omenan kuorta (se toimii hyvin, pienenä herkkuna) tiedän että netissä lukee että kaneille voi antaa hedelmiä mutta EN SUOSITTELE . Minulla itelläni on ollut myös monta pientä luppakorvaa eikä ole tarvinnut käydä kertaakaan eläin lääkärissä korva tulehduksen tai ripulin ansiosta. Kun on ollut tiukka ruoka Valion kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136955Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1054680L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa483932TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133324Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6721987Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2221348- 661328
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521277Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12962