Mitä mieltä olette, kannattaako jokatapauksessa pitää osinkopapereita, vaikka niitä verotetaankin tuplasti ensivuonna?
Ajattelen että yhtiöt saattavat jakaa osinkoa muulla tavoin mutta olisi mielenkiintoista kuulla kannattaako niitä edelleen pitää ja ostaa lisää pienen lisätulon saamiseksi?
osingot 2005?
7
2240
Vastaukset
- liian aikaista
mistäs sitä nyt osaa sanoa, vuoden 2005 tilinpäätös yhtiö kokous mikä päättää osigoista vudelta 2005 ,on vuonna 2006.eihän osingot ole suuria olleet et niillä rikastumaan, tänne kirjoittavat pääsisivät.jos et rahaa tarvi niin tottakai ne kannattaa pitää osakepaperit.kurssinousussahan osakkeiden tuotto tulee piensijoittajille.
- osinko
ajatellut rikastua.Osingoista on saanut pientä lisätienistiä. Mietin vain ostanko lisää vai olisiko joku muu sijoitustapa mielekkäämpi nyt kun osinkoja aletaan verottaa tuplasti.
- entinen osinko
osinko kirjoitti:
ajatellut rikastua.Osingoista on saanut pientä lisätienistiä. Mietin vain ostanko lisää vai olisiko joku muu sijoitustapa mielekkäämpi nyt kun osinkoja aletaan verottaa tuplasti.
itse ajattelin rikastua,myöskin osingoilla se nyt ei ihan onnistunut,15v. aikana kuitenkin 100000mk voitot,oskemyynneistä.kirjoittelen tänne aikani kuluksi.
- Minde
Hei!
Ilman muuta kannattaa omistaa ja ostaa hyviä osinkoja maksavia yhtiöitä. Osinkojen jako on merkki hyvin hoidetusta yhtiöstä joka tuottaa voittoja ja jolla on jotain jaettavaa..
Keväällä 2005 jaetaan vielä todella muhkeita osinkoja monestakin yhtiöstä. Ohessa Mandatumin näkemyksiä asiasta. Huom! nuo ovat vain ennusteita!
Korkeat osingot eivät ole vielä historiaa
1. Suomalaiset yritykset yllättänevät korkeilla osingoilla myös kuluvana
vuonna huolimatta Avoir Fiscalin lakkauttamisesta vuoden 2004 lopussa.
Yhtiöiden ennätysosingot vuonna 2004 heijastivat kaksoisverotuksen voimaan
tuloa 1.1.2005 ja johtivat yleiseen näkemykseen, jonka mukaan vuotta 2004
seuraisi tyhjiö vuonna 2005. Me emme kuitenkaan ole samaa mieltä vaan
uskomme positiivisiin osinkoyllätyksiin seuraavista syistä.
2. Vähemmän esteitä korkeille osingoille vuonna 2005 v. 2004. Vuonna 2004
suomalaisten yhtiöiden maksamia osinkoja rajoitti yhtiön 1) jakokelpoiset
varat ja 2) veroylijäämä. Monessa tapauksessa veroylijäämät rajoitti
osinkoja huomattavasti sillä verojäämät ylittävistä osingoista joutui
maksamaan 29% yhtiöveroa. Vuonna 2005 suomalaisten yksityishenkilöiden ja
listaamattomien yritysten (joiden omistusosuus- kari~irak
Ei kannata ostaa
niitä joissa yleisesti arvellaan maksettavan hyvä osinko,
koska osakkeen hinta on jo noussut ja todellisuudessa osingon hinta on jo osakkeessa.
ostaa kovinkaan useaa 10 parhaan listalta,
koska keskimäärin parhailla on tulossa laskukausi,
sellaistahan ne pörssi on. - nopeasti korjaus
kari~irak kirjoitti:
Ei kannata ostaa
niitä joissa yleisesti arvellaan maksettavan hyvä osinko,
koska osakkeen hinta on jo noussut ja todellisuudessa osingon hinta on jo osakkeessa.
ostaa kovinkaan useaa 10 parhaan listalta,
koska keskimäärin parhailla on tulossa laskukausi,
sellaistahan ne pörssi on.mitä osinkoihin tulee niiden mahdollinen hinnan lasku, on vain tilapäistä, jos firma muuten ok.osingot ovat myös pieniä monella n 0.50 euron lasku hetkeksi sinne tänne, yhtä tyhjän kans. myöskään jos rahaa ei tarvi.
- vaihe...
Itse siirryin jo rahastoihin...mut aika näyttää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521757
- 621692
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101248- 611061
- 491024
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566