outoako?

elikkä mun hamsterit käy nukkumaan kun mä herään aamulla varhain ja ne herää joskus tosi myöhään yöllä.. sit ku ne on hereillä,ni sit ne on aika vilkkaita mut sit vähän ajan päästä ne taas käy nukkuu.. eli onko normaalii et ne nukkuu noin paljon??
6213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luulisin että se on tavallista jos hamsusi ovat viellä pieniä...?? jos ne ovat vanhempia niin joku muu osaa varmaan paremmin auttaa...

Äänestä

Hamsteri on yöeläin, joten se luonnollisesti nukkuu päivät ja herää illalla (kuten toivottavasti tiesitkin). Omat cämpsynikin heräävät joskus yhentoista aikaan yöllä. Voit totutella hamsua heräämään aijemmin. Ensin herätät sen vaikka puoli tuntia aijemmin, ja jatkat herättelyä päiväpäivältä. Päivällä hamsterin tulisi antaa nukkua.

Äänestä
  • Illalla kun hamsterisi heräävät ja menevät taas nukkumaan on ihan normaalia :).. Ne heräävät uudestaan sitten jonkun ajan päästä. Mun hamsterit tekevät juuri tällä tavalla. Herääminen --> juokseminen --> nukkuminen --> herääminen. Sitten ne ovatkin koko yön hereillä.. :)

    Äänestä

  • joo ne on viel pieniä.. ja tiesin että ne on yöeläimiä ja siis nukkuu päivät! ne vaan tuntu ehkä hieman apaattisilta mutta nyt ymmärrän että ne tarvitsee unta jo sen takia että ovat pikkuisia :)

    Äänestä

  • kilppari kirjoitti:

    joo ne on viel pieniä.. ja tiesin että ne on yöeläimiä ja siis nukkuu päivät! ne vaan tuntu ehkä hieman apaattisilta mutta nyt ymmärrän että ne tarvitsee unta jo sen takia että ovat pikkuisia :)

    hätää. On normaalia, että hamsu ottaa pikku torkkuja juoksentelun välissä. Joskus päivälläkin hamsu saattaa herätä välipalalle tai pissalla käyntiä varten.

    Äänestä

  • Tiinu kirjoitti:

    hätää. On normaalia, että hamsu ottaa pikku torkkuja juoksentelun välissä. Joskus päivälläkin hamsu saattaa herätä välipalalle tai pissalla käyntiä varten.

    kaikille :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kilppari kirjoitti:

elikkä mun hamsterit käy nukkumaan kun mä herään aamulla varhain ja ne herää joskus tosi myöhään yöllä.. sit ku ne on hereillä,ni sit ne on aika vilkkaita mut sit vähän ajan päästä ne taas käy nukkuu.. eli onko normaalii et ne nukkuu noin paljon??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu