Kenellä tulee ikävä eskareita?

hbjbjhbhjbjhbjhbjhbj

Moi päiväkotien työntekijät! Kenellä kaikilla tulee ikävä eskareita? Miten kova ikävä?
Kuinka pääsette yli ikävästä? Näettekö heitä enää kun he siirtyvät pois päiväkodista?

6

243

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pk-sijainen

      Olen niin monessa paikassa ollut sijaisena, ettei kaikkiin lapsiin voi yksinkertaisesti kiintyä niin paljoa. Toki on poikkeuksia, muutamat lapset ovat jääneet kivalla tavalla mieleen ja kun sain heiltä läksiäislahjojakin (itsetehtyjä jääkaappimagneetteja) niin muistot on heistä pysyviä. :) En ole siis ketään heistä enää tavannut, välillä miettinyt miten heillä mahtaa koulussa mennä jne.

    • päiväkotilainen

      Joinakin vuosina tulee joitakin eskareita ikävä ja kevätjuhlassa eskareille laulaessa tulee kyyneeleet silmiin. Joinain vuosina taas ei ole niin läheisiä eskareita kouluun lähdössä ettei ikävää varsinaisesti tule, vaikka kyllä näitäkin eskreita aina silloin tällöin muistetaan puheissa, kun jokin tilanne tulee mieleen tai uusi lapsi muistuttaa jotain entistä hoitolasta. Joistakin lapsista vaan tulee läheisempiä kuin toisista. Joitakin on saattanut hoitaa kuusikin vuotta, niin kyllä niitä ikävä tulee. Meillä näistä eskarilaisia nähdää lähikoululla, kun käydään jumpassa tai monilla on sisaruksia hoidossa ja nähdään, kun ovat mukana tuomassa tai hakemassa tai jossain tapahtumassa.

    • Miksi tulisi?

      Ei tule ikävä. Hyvä kun menevät eteenpäin. Työ on työtä. Omia lapsia ikävöi kun heistä on erossa, ei toisten lapsia.

      • Siksitulisi

        No vittu mieti! Jos ite hoidat jotain lasta about. kuusivuotta ja sit et nää sitä enää ikinä, tuleeko ikävä? Vittu oot kyllä sydämmetön ihminen kun toivot että lapset vaihtuu.


      • MNMNMNMNMNMN

        Mikä tuossa nyt oli niin kamalaa? Jos ei tule ikävä, niin eikö sitä saa sanoa ääneen? Pitää jeesustella ja kaunistella? Eihän se tarkoita etten pidä noista lapsista. Osaan ottaa työn työnä ja erotella tunteeni. Ja harvoin on hoitosuhde kuutta vuotta, lapsia tulee ja menee tiuhempaan tahtiin. Ja sydämetön en ole, en vain esitä mtään.
        Ja todellakin "toivon että lapset vaihtuu", koska niin sen täytyy mennä, elämän eteenpäin. Jos lapset ei koskaan vaihdu, niin eihän lapset koskaan kehity, vaan jäävät päiväkotiasteelle loppuiäksi.
        T: Miksi tulisi? (ei anna käyttää samaa nikkiä)


    • Haikeutta

      Olen esikoulunopettaja, joten minun lapseni vaihtuvat vuosittain.
      Kyllä joka kevät on haikea olo, kun joutuu luopumaan ryhmästä, jota olen vuoden ohjannut ja kasvattanut.
      Usein suurin ikävä tulee juuri niitä lapsia, joiden eteen on pitänyt tehdä enemmän työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1413
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      952
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      96
      859
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe