Siedättyykös...?

Fanta -00

Elikkäs, mitä jos haluaisimme kissan, mutta isäpuolellani on todettu kissa-allergia kauan aikaa sitten. Nyt kuitenkin epäilemme, ettei allergiaa olisi enään kovin paljoa tai jos olisi hän siedättyisi kissalle sen asuessa kanssamme. Miten siis kannattaisi toimia, kun kaikki perheessä kuitenkin haluavat kissaa kovasti, mutta ei ole järkevää ottaa kissaa _mahdollisen_ allergian takia luopumisen vuoksi. Se ei olisi kissaa kohtaan reilua.

Olemme miettineet tilapäiskodiksi ryhtymistä jolloin kissa ei koskaan olisikaan meidän vaan sille etsittäisiin uusi koti. Ja jos tällöin allergia puhkeaisi, ottaisiko yhdistys kissan takaisin... tai antaisiko yhdistys yleensäkään kissaa tälläiseen perheeseen? Niin ja voisimme myös ottaa jonkun kissan hoitoon, jotta selviäisi onko kissan pito perheessämme siis yleensäkään mahdollista, mutta tutuillamme ei juuri kenelläkään ole kissaa...

En kaipaa mitään ***kamyrskyä niskaani perheemme idioottimaisuudesta, sillä olen kysymässä neuvoja!

6

367

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika näyttää

      Ottakaa vaan oma kissanpentu. Allergia voi alkaa oireilla, mutta joillain se siedättyy. Itselläni parin viikon jälkeen siedättyi.
      Kaikilla ei kuitenkaan niin onnellisesti käy. Kissanpennun saa annettua eteenpäin jos ei voi pitää ja pentu kyllä sopeutuu nopeasti uuteen kotiin.

    • p0oiklöä

      Ottakaa ensin hoitokissa jostain.vaikka eläinsuojasta, koeajalle, että näette miten allergiareagoi yms.

    • Luonnonsiedätys

      Antihistamiinia päivittäin ja kissa taloon. Pennut allergisoivat enemmän kuin aikuiset-karvanvaihto yms vaikuttavat. Hankkikaa kunnon ilmanpuhdistin -saa esim Gigantissa about 200 eurolla. Poistaa eläinpölyä huoneilmasta.

    • KssKss!!

      Mun ystävällä ainakin siedättyi aikanaan hyvin.
      Hänellä oli aika kovakin kissa-allergia, mutta hän vain itse väkisin piti kissoja sylissä ym, todella eläinrakas ihminen kun on.
      Sanoi kyllä, että oli kauheeta, kun silmät aluksi rähmi ja oli niin tukossa, et tuntu jo että henki menee, mutta pikkuhiljaa tuo allergia tosiaan väistyi pois. Ja nykyään ei ole mitään ongelmia ollut todella pitkiin aikoihin. Että esimerkiksi mun luona käydessä ei reagoi millään tavoin allergisesti mun kissaan, vaikka mun kissa tulee karvanlähtöaikanakin halittelemaan häntä ja näin.
      Pitää hän kyllä vieläkin varuksi lääkkeitä mukana, mutta ei tosiaan tarvitse niitä.

    • Puoli vuotta on aika jonka jälkeen voi sanoa onko siedättynyt: tuttavapiirissäni useammat ovat kokeilleet, on sitten enemmän ja vähemmän lievempää koira- tai kissa-allergia, niin muutamassa kuukaudessa voi siedättyä omalle lemmikille.

      Aluksi kannattaa kyllä pitää hiukan väliä, asim. ei koske samalla kädellä vaikki silmiinsä/ kasvoihinsa, millä on juuri silittänyt eläintä.

      Vaikeissa allergioissa tämä ei välttämättä toteudu.

    • SiberianCat-Fan

      Siperiankissat ei allergisoi äitiäni vaikka hän on allerginen kissoille :) Ei Siperiankissa hypoallerginen rotu ole, mutta eivät allergisoi kaikkia. Suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      27
      1529
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1289
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1241
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1064
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1035
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      936
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      89
      894
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      141
      723
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      722
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      697
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      614
    12. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      613
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      598
    14. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      589
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      589
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      587
    17. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      571
    18. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      566
    19. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      558
    20. 46
      553
    Aihe