Niin tätä on varmaan kyselty mutta kannattaako kissanluukut pistää kiinni talvella alapohjasta.. Tällä hetkellä kiinni ja tila on plussanpuolella ja kosteuprosentti 60
Luukut kiinni vai auki?
6
848
Vastaukset
- insinööriopiskelija
Ehdottomasti auki. Kiinni pitäminen säästää energiaa suhteellisen vähän ja altistaa rakenteet kosteudelle.
Vaikka olet mitannut kosteudeksi 60% niin jossain kohtaa on hyvin todennäköisesti niin viileitä rakenteita että tuollakin kosteusmäärällä tapahtuu kondensoitumista.- pelottavahuurre
Mikäs ilmiö on kun sokkeli huurtuu sisäpuolelta?
- insinööriopiskelija
pelottavahuurre kirjoitti:
Mikäs ilmiö on kun sokkeli huurtuu sisäpuolelta?
Kondensoituminen.
Sokkeli on viileämpi kuin tuuletustilassa oleva ilma. Sokkelin vierelle muodostuu ohut "ilmavaippa" joka on tuuletustilassa olevaa ilmaa viileämpi. Kylmempään ilmaan mahtuu vähemmän vettä jolloin vesi pääsee tiivistymään sokkelin pinnalle, vaikka muualla tuuletustilassa ei tiivistymistä tapahtuisikaan.
Hyvin yleinen ilmiö kyseessä. Huurtuminen voi olla merkki liian heikosta tuuletuksesta. Eteenkin jos kyseessä on lämpöeristeellä halkaistu sokkkeli niin asia kannattaa tutkituttaa. - huurree
insinööriopiskelija kirjoitti:
Kondensoituminen.
Sokkeli on viileämpi kuin tuuletustilassa oleva ilma. Sokkelin vierelle muodostuu ohut "ilmavaippa" joka on tuuletustilassa olevaa ilmaa viileämpi. Kylmempään ilmaan mahtuu vähemmän vettä jolloin vesi pääsee tiivistymään sokkelin pinnalle, vaikka muualla tuuletustilassa ei tiivistymistä tapahtuisikaan.
Hyvin yleinen ilmiö kyseessä. Huurtuminen voi olla merkki liian heikosta tuuletuksesta. Eteenkin jos kyseessä on lämpöeristeellä halkaistu sokkkeli niin asia kannattaa tutkituttaa.Okej.
Eli kyseessä todella pieni tuuletus talvisaikaan, sokkelia ei eristetty niin ylös ulkoa päin.... Mitähän kannattaisi tehdä huurteen poistamiseksi ja onko se vaarallista.
Talo 50-luvulta - insinööriopiskelija
huurree kirjoitti:
Okej.
Eli kyseessä todella pieni tuuletus talvisaikaan, sokkelia ei eristetty niin ylös ulkoa päin.... Mitähän kannattaisi tehdä huurteen poistamiseksi ja onko se vaarallista.
Talo 50-luvultaTuuletus kuntoon ja tutki sokkelit. Onko rapautumista? Hyvin todennäköistä että sokkelissa on ollut huurretta joka talvi. Huurre ei sinäänsä ole vaarallista, kunhan sokkeli ei ime liikaa vettä ja jäätymisen yhtedessä halkeile niin suurempiin toimenpiteisiin ei kannata ryhtyä.
- Nipsa
Kiinni ne kannattaa laittaa vain, jos halua viljellä siellä hometta! Nimittäin luukut kiinni siellä on hyvin äkkiä lämpötila yli 5 astetta ja kosteus yli 75% eli homeviljelmälle otolliset olosuhteet.
Eli tuuletusta ei missään tapauksessa saa lopettaa talvella sillä talvella se ryömintätila kuivuu; kesällä se kostuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044640Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724540Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584120HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen704097Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333619Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613005Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652722Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391915- 471675