Shampanja, shamppanja, champagne..

Miten kirjoitetaan?

Eli miten kirjoitetaan Suomeksi tämä jalo kuohujuoma?

Shamppanja? (ei kai kahdella P:llä??)
Shampanja?
Sampanja?
Samppanja?
Champagne?

7

3674

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vinisti

      Kielitoimiston suositus lienee

      samppanja

      Moni muukin alun perin suhu-ässällä š tai kirjainyhdistelmällä sh kirjoitettu lainasana suositellaan nykyisin kirjoitettavan ihan proosallisen banaalisti s:llä: sortsit, sekki jne.

      Alkon luulisi olevan tarkka siitä, että juomalajien nimet on kirjoitettu oikein yhtiön harjoittamassa viestinnässä. Alkon luettelossa nuo kuplivat on otsikoitu

      Samppanjat

    • Abbey

      Tyhmää että nykyisin aletaan vääntää hyvistä alkuperäisistä nimistä kuten shampanja ja shampoo, näitä hölmöjä väännöksiä kun samaan aikaan arkikieleen tulee käyttöön yhtä typeriä englannin kielestä lainattuja sanoja. Alkuperäiset kuulostaa paljon paremmilta.

      • Lätty_eli_känkky

        Monikin media myötäilee nykyisin Kielitoimiston suositusten mukaista muotoa pitsa, mutta monenkaan ravitsemusliikkeen en ole nähnyt sellaista pitävän tarjolla. Ilmeisesti pizza myy paremmin.


      • Kuplajuomari

        Haluaisit siis juoda kuohujuomaa, jonka nimi suomen kielessä on ranskan ja englannin mukaisesti champagne (alkuperäisjuoman ranskalaisen kotimaakunnan nimen Champagne mukaan).

        Mikäpäs siinä, kukapa sinua kieltäisi! Älä kuitenkaan kutsu muita kuohuviinejä (Sekt, cava jne.) Champagneksi tai edes samppanjaksi.


      • Kutusnihanmiksihaluan

        Minusta tuo on niin lapsellista ja kuvastaa ranskalaisten pöhöttynyttä itsetuntoa. Kyllähän me kutsutaan kaikkia emmentaltyyppisiä juustojakin emmentaleiksi vakka niitä ei ole tehty Emmentalissa, ja pizzoja pizzoiksi, vaikka ne ei ole italialaisia. EU:ssa kovaäänisimmät ranskalaiset viinintuottajat ja kreikkalaiset fetantuottajat on saaneet tahtonsa läpi ja kuuliaiset suomalaiset vahtii, että sääntöjä noudatetaan. Ugh olen puhunut.


      • hifistelääntoki
        Kuplajuomari kirjoitti:

        Haluaisit siis juoda kuohujuomaa, jonka nimi suomen kielessä on ranskan ja englannin mukaisesti champagne (alkuperäisjuoman ranskalaisen kotimaakunnan nimen Champagne mukaan).

        Mikäpäs siinä, kukapa sinua kieltäisi! Älä kuitenkaan kutsu muita kuohuviinejä (Sekt, cava jne.) Champagneksi tai edes samppanjaksi.

        Kaikki kuohuvat viinit ovat suomeksi samppa-kaljaa oli kura sitten missä tahansa valmistettu.

        Toki shampanja taitaa olla se suositeltavin nimitys kunhan viini todellakin on kyseiseltä alueelta eli Champagne-maakunnasta.


    • Eläköön tuo jalo juoma! Kirjoitetaan se sitten miten tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15770
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      28
      3849
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      296
      2505
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      129
      1794
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1493
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      384
      1454
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1233
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      13
      1203
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      962
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      925
    Aihe