Metsämiehet

ihantala

Tiesittekö, että metsäojat tappavat enemmän kanalintuja kuin näädät?

Aloitan metsäojien pyynnin.

7

400

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • supi.loukku

      ei tapa. höyhenpallo kelluu ja tulee ylös ojasta. näätä tappaa koko poikueen muutamassa sekunnissa.

    • yrittäminennähty

      Vaan, kun se märkä untuvapallo ei saa pienillä varpaillaan otetta, jyrkästä ojanreunasta. Vaan putoaa ojaan aina uudestaan. Korpit auttavat sitten ylös. Loppu onkin sitten selvää.

    • jokaojaeitapa

      Metsäojat kanalintujen tappajina on vähän samaa hössötystä kun mikä tahansa muukin joka myydään aivopesun lailla ihmisille.
      Kyllä. Metsäojat tappavat kanalinnun poikasia välittömästi ojan kaivuun jälkeen jolloin oja on vielä tuore ja virtaava ja jos penkereetkin ovat vielä niin jyrkkiä että pieni töppönen ei sitä pysty kiipeämään.
      Suurinosa metsäojista ei tapa kanalintuja koska ovat moniltaosin umpeenkasvaneita tai vain minimaalisen vesimäärän siirtäviä noroja.
      Näinollen matemaattista kaavaakaan ei voi soveltaa tuhansiin ojakilometreihin kanalintujen tappajina vaan ainoastaan viimeisen parin vuoden aikana aukaistuihin ojiin ja alueille mihin ovat edes tehty.
      Näinollen näätä kyllä puhuu puolestaan muiden petojen ohessa kanalintujen tappajina ojia enemmän.

    • yrittäminennähty

      Näätiä on ollut iät ajat olemassa, jopa enempi kuin nyt, ja teerikannat vahvoja. Muut tekijät, kuin näätä on teeriä karsinut. Näätä, kanahaukka eivät kelpaa selitykseksi.

      • heivaatunnesidepetoihin

        Juuei. Punavihreälle roskasakille sudet syö porkkanaa, näädät lintulautojen talia ja kanahaukat iskee korkeintaan variksen kerran vuodessa ja lopun aikaa syövät voikukkia.

        Jos joku on varmaa niin peto saalissuhteesta ei saa koskaan teidän kanssanne asiallista dialogia koska viha ja katkeruus sekä muut negatiiviset tunteenne metsästystä kohtaan ovat pääasialliset mallit aivoissanne ei totuuden puhuminen.

        Pelkästään puolueettomat tutkijatkin näkevät asiat toisin.
        Olkoon asia mikä tahansa sitä pitää tutkia asiat ei tunteet edellä.
        Siksi käytännössä aina julkisuudessakin oleva susipolitiikka on tyhjän lässytystä koska sitä käydään vain tunne pohjalla ei totuus edellä.


    • tiesitköettä

      metsäojituksessa käytetään kauhaa joka tekee loivan reunan, eläimet pääsee sieltä kyllä ylös. supit ja minkit on mestareita löytämään kanalinnun munat ja poikaset. näätä ja kettu oli ennen tosi arvokas turkis, ei niitä siksi juuri ollut. ne pyydettiin pois. kannatti pyytääkkin kun muutamalla nahalla sai vuoden tienestit. kanahaukat on lisääntynyt räjähdysmäisesti. ne ovat tappaneet riekot lähes sukupuuttoon. myöhäinen lumentulo on valkealle riekolle kuolemantuomio. vihrpiipertäjät suojelisi rottiakin jos ne olisi telkkarissa söpömmän näköisiä.

      • SuojeluPelkkääParodiaa

        Piipertäjien suojeluinto nimenomaan perustuu visuaaliseen ulkonäköön.
        Suojelukampanijoiden keulakuvina on poikkeuksetta aina kauniit ja söpöt eläimet etenkin sellaiset joiden naama on hellyttävä. Tuo ilmeisesti heillä mieleen jotkut lapsuuden sadut ja isän ja äidin turvan.
        Saimaannorppa, susi, ahma, joutsenet, liito orava jne jne ovat malliesimerkkejä kauniista eläimistä joista osa on uhanalainen ja osa taas hyvinkin yleinen.
        Koskaan ei näe piipertäjien kampanjoissa ja suojelu intoilussa vastaavia uhanalaisia matelijoita, kaloja, hyönteisiä yms koska näistä ei saa myyvää kampanjaa aikaiseksi.
        Jokirapu, rantakäärme, raakku, järvilohi, sarvikuonokas, lepakot yms ei kiinnosta vaikka näistä hyvinkin monet ovat uhanalaisia.
        Yhteenvetona voi pitää että ei heitä varsinaisesti eliölajien suojelu kiinnosta vaan he arvottavat eläimet vain paremmuusjärjestykseen ulkonäön perusteella.
        Uhanalainen siis saa olla jos se on "hui yök iik ruman ja limaisen näköinen"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      104
      1044
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      794
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. 47
      610
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe