Vaikeuksia päästä sisään?

BaariKärpänen.

Täytin tuossa reilu viikko sitten vihdoinkin sen 18 vuoden iän ja lähdettiin parin kaverin kanssa baarikierrokselle. Mukana henkkarina oli vuoden päästä vanhentuva passi, jossa on siis 4 vuotta sitten otettu kuva. Nykyään näytän varmaan vähän eri näköiseltä.

Baarien ovilla samanikäiset ystäväni pääsivät helposti sisään henkkareillaan, mutta minun passiani jäätiin aina katsomaan hetkeksi. Yhdessä paikassa poke kysyi myös jotain lisätietoja passista, en nyt muista mitä, mutta olisiko ollut hlötunnust tms.

Muilla vastaavia kokemuksia? Onko joskus käynyt niin, ettet päässyt sisään, vaikka henkkarit ovat voimassa?

5

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jjjuuh

      Tottakai 14v on eri näköinen kuin 18v? Voisi olla vaikka veljen passi jos kuva vanha. Pitää olla tarkka. Jos kuvasta ei tunnista, ei tarvi eikä saakaan myydä alkoholia .

    • keke5

      Samaa ongelmaa täällä päin. Missä paikkakunnalla asut? Ainakin Turussa tuntuu olevan tosi tarkkoja!

    • baarimestari 999999

      Passin on oltava voimassa kuvan oltava tunnistettava. Jos ei lapsikuvasta tunnista, niin ei tarvitse todellakaan ottaa sisälle tai myydä alkoholia. Koskee myös kauppoja ... Kannattaa olla mahd uusi kuva passissa, tai ajokortissa ... Yrittäjiä nääs piisaa jopa kaverien papereilla jne....

      • luitko aloituksen?

        Passit nykyään 5vuotta voimassa, et eiköhän kyseisen herran 4.v vanha ollut...


    • entinen baarimesu

      Jos se järjestyksestävastaava henkilö ei "tunnista" sua vanhasta kuvasta, niin ei hänen ole edes pakko laskea sisään. Itse entisenä baarimesuna käännytin monta nuorta tiskiltä, kun kanneltin henkkareita joissa oli kuvia lapsuusajalta, ja kuvassa olis voinut olla lähestulkoon kuka tahansa. Meteliähän siitä seurasi mutta ei voi mitään. On tosi yleistä että kaverit lainaa henkkareita alaikäsille kavereilleen, henkkareita skannataan javäärennettyjä papereita liikuu paljon. Tarkkana saa olla!!

      Onnea sulle ap 18v synttäreistä. Hommaa ihmeessä tuoreet paperit, niin voit välttyä siltä harmitukselta että jäät baarinovien ulkopuolelle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      252
      4548
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    Aihe