Koira nostaa jalkaa kylässä!

Raffles

Mikä vialla, kun koirani vajaa vuoden ikäinen uroscotton käyttäytyy kylässä huonosti, on kuulemma huonosti kasvatettu. Olimme koiran kanssa kylässä ja siellä oli myös kaksi muuta uroskoiraa, oli hälinää ja vilskettä. Koiramme kerkesi suhauttaa joulukuusen juurelle, pesuhuoneeseen ja olkkarin pöydän juureen. Itse en tilanteita huomannut, havahduin vain huutoon, kun tapahtui. Olemme kerran aikaisemmin olleet kyseisessä paikassa ja silloin suhautteli myös pari kertaa. Kotona ei tee tätä. Tämä on ainoa kyläpaikkamme jossa on koiria, ja sielläkin käyty vaan kaksi kertaa. Itse olen ajatellut, että koira on jotenkin ymmällään ja ihmeissään tilanteesta ja siksi tekee tuollaista ja on vielä pieni. Onko kellään kokemuksia samanlaisesta ongelmasta? Ja mikä avuksi? Vähään aikaan ei vierailut oikein innosta.

5

185

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pentua tulee raahata erilaisisa paikoissa, niin kauan ettei se hermostu tai innostu liikaa uusissakaan paikoissa eli sosiaalistetaan. Sisäsiisteyttä tulee vielä vahvistaa, tuo on vain hyvä esimerkki miten pentua tulee usissa paikoissa vahtia, ja varmistaa että se toimii halitulla tavalla.

    • nolostelija

      On sattunut meilläkin. Pentu ei vielä hallitse uusia tilanteita ja vahinkoja sattuu. Valvo tilanteita, pidä kontrolli kylässäkin. Kyllä se siitä yli kasvaa.

      • 3445245

        Jos koira esim. sisäsiisteytyy 4-5 kuukauden ikään mennessä ja lopullisesti 8 kuukauteen mennessä (joka on aika tyypillinen kehityskaari), menee vieraissa paikoissa samaan lopputulokseen noin tuplaten aikaa. Kuten edellä sanottiin ei huolta. Pennun ajatus ja rutiinit hajoavat kodin ulkopuolella.


    • pentu meilläkin

      älä päästä koheltamaan irrallaan, vaan pidä hihnassa ja käske tuolisi alle istumaan. Kyllä se siellä pysyy, kun on remmi tiukalla. Muutman koulutuskerran jölkeen alkaa uskoa, että kylässä ei vouhkata.
      Ensin tietenkin käydään kyläreissuilla vartin pätkissä, tai sitten käyhdään ulkona purkamassa paineita, kunnes pentu väsyy ja rauhoittuu.
      Myös ennen vieraaseen taloon menoa kannattaa juoksettaa pentu väsuksiin, niin malttaa paremmin nukkua. Kokeiltu on, ja nyt mitteli on kylässä tunninkin ihan rauhassa tuolin sivulla

    • Tuttua touhua

      Tyypillinen herrakoira. Merkkaa reviiriään. Omat urokseni merkkaavat aina kylässä ja samoin tekevät vieraat urokset meillä.
      Ei maailma tohon kaadu. Normaalia toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      83
      901
    2. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      63
      846
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      836
    4. 50
      672
    5. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      264
      665
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      27
      656
    7. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      512
    8. Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!

      Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid
      Ikävä
      39
      511
    9. En tiedä sinusta

      Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?
      Ikävä
      38
      502
    10. Ikä ei tule yksin

      Huomaan, että olen rupsahtanut kasvoista aika paljon.
      Ikävä
      58
      488
    Aihe