Täytyy ihan kirjoittaa tännekin, kuinka hieno paikka Family Center on! Olemme kaksilapsinen kokkolalaisperhe ja teimme lauantaina pienen ostosmatkan sinne Lappeenrantaan. Kilometrejä tuli, mutta reissu oli vaivan arvoinen.
Idea lähti liikkeelle siitä, kun vaimoni bongasi sattumalta netissä uutisen perheille suunnatusta kauppakeskuksesta Lappeenrannassa. Ajattelimme, että loman kunniaksi voisi tulla sinne alennusmyynteihin. Lähdimme aamulla kohti Lappeenrantaa neljältä ja puolilta öin olimme kotona, mutta ehdimme myös viettämään kuutisen tuntia Family Centerissa. Paikka oli niin huippu ja liikkeet mielenkiintoisia, että teemme varmasti vastaavan reissun joskus tulevaisuudessa.
Olkaa ylpeitä hienosta ostoskeskuksestanne siellä itärajalla! Kokkolaankin kelpaisi yhtä upea ja monipuolinen lapsiperheystävällinen kauppakeskus!
Idea lähti liikkeelle siitä, kun vaimoni bongasi sattumalta netissä uutisen perheille suunnatusta kauppakeskuksesta Lappeenrannassa. Ajattelimme, että loman kunniaksi voisi tulla sinne alennusmyynteihin. Lähdimme aamulla kohti Lappeenrantaa neljältä ja puolilta öin olimme kotona, mutta ehdimme myös viettämään kuutisen tuntia Family Centerissa. Paikka oli niin huippu ja liikkeet mielenkiintoisia, että teemme varmasti vastaavan reissun joskus tulevaisuudessa.
Olkaa ylpeitä hienosta ostoskeskuksestanne siellä itärajalla! Kokkolaankin kelpaisi yhtä upea ja monipuolinen lapsiperheystävällinen kauppakeskus!
Vastaukset 45
Vanhimmat
Hyvä trolli-kirjoitus.
Kunpa olisikin totta.
Lukekaapa Etelä-saimaasta kirjoitus Savu-Karin lopettamisesta. Loppuu pian paljon muitakin yrityksiä Lappeenrannasta.
Joo.Olipa tosiaan hyvä yritys. Liian läpinäkyvä kuitenkin....Ehkäpä kannattaisi yrittää jotain muuta keinoa - vaikkapa hintojen alentamista koko joukolla........
Kuinka joku pystyy viettämään 6 tuntia Family Centerissa? Kaupat käy läpi tunnissa ja pizzan syö puolessa.
Oprin liiketilat tyhjenevät.
Toivottavasti täyttyvät nopeasti ?
Liikkeitä tulee ja menee näinhän se elämäkin menee. Kohta porskutetaan taas. Nyt kannattaa ostaa jos jotain halvalla saa.
Hahaa, mikä trolli! Hoplop ainut mikä tekee siitä "lapsiystävällisen" mutta toisaalta HopLop voisi olla missä vain täällä, ei sinänsä oikein liity tuohon kauppakeskukseen.
Lelukauppa lähtenyt pois...mitä jäljellä, sikakallis lasten huonekalukauppa, pari vaateliikettä...
Olis ees joku lasten ilmainen leikkitila kun niin lapsiystävällistä mainostetaan.
Itse melkein aina unohdan Family Centerin olemassaolon kunnes lapset alkavat aika ajoin kinuamaan Hoploppiin.
trolli mikä trolli!! ei kukaan helvetti lähe kokkolasta tänne ajamaan, ja mitä tulee family centeriin ei edes enää siskon tytölle löytynyt kunnon joululahjoja !! kaatuu vielä moni yritys rakennetetaan vaan venäläisille lisää tyhjiä halleja
Voihan sitä lomalla lähteä. Ei kai kukaan jaksa aina vain kotona kököttää?
Family center nimenomaan tehtiin aikoinaan perheille suunnatuksi kauppakeskukseksi. Johan sen nimikin kertoo: Perhekeskus. Suomessa se on ainoa laatuaan: monissa muissa maissa koko perheen tarpeet huomioivia kauppakeskuksia kyllä on. Mielestäni on aivan mahtavaa, että Lappeenrannasta löytyy tällainen edelläkävijä.
Heh, vuoden paras trolli!
Meilläkin on samoja kokemuksia! Family Center on tosi mahtava paikka. Täällä Kempeleessä ei ole kuin Zeppeliini, joka nyt on ihan väsynyt paikka. Tullaan varmasti toistamiseenkin Lappeenrantaan ostoksille!
Family Centerin toiminta on vähentynyt reippaasti. Nyt siellä on joku Masku, jonne ei eksy kukaan ja lapsille HopLop, mutta moni muu liike on sulkenut siellä ovensa.
Iso-Kristiina tuntuu nyt vetovoimaiselta, mutta kuinka kauan...
Taitaapi Iso-Kristiinaa tyhjentyä seuraavaksi. Tosin kaupungin ydinkeskustahan on jo tyhjä.
Milloinkahan Prismat alkavat sulkea osastojaan ?
Keskustaan lisää kävelykatuja, niin saadaan se lopullisesti tyhjennettyä!
Prismassa ja sitimarketissa kassajonot senkun venyvät samaa tahtia, kun keskusta hiipuu. Keskustan tyhjiin parkkihalleihin, kuten myös family sentteriin voitaisiin kaavoittaa omakotitontteja. Niihin olisi halpaa rakentaa asuntoja, kun on kunnallistekniikka valmiina, eikä lämpöeristeisiinkään tarvitsisi niin paljoa uhrata.
Ihan säälittävä yritys mainostaa kyseistä family centteriä. Täysin kuollut paikka, en usko että ykskään länsi suomessa asuva on edes kuullut koko paikasta. Saatikka raahautuisi tänne asti toteamaan ankeuden.
Kyllä Family Center on todella monen huulilla ympäri Suomen. Käsittääkseni koko maassa ei ole toista perheiden erityistarpeet huomioivaa ostaria - se on loistava markkinointivaltti!
Joo, täällä Kajaanissa asti kehutaan kyseistä ostosparatiisia. Taitaa olla tosi ainutlaatuinen mesta Suomessa!!
Miten FC ottaa perheiden erityistarpeet huomioon? Onko siellä esim. lastenhoitaja, joka vahtii muksuja aikuisten tehdessä ostoksia?
Hop lop kuulema tuplaa tilansa syksyllä..
saisivat ottaa koko keskuksen käyttöönsä
Olen Egyptiläinen vaatturi. Jopa meillä Cairossa puhutaan Lappeenrannan Family Centerin lapsiystävällisestä miljööstä. Täytyypä tulla ihan katsomaan koko familyn voimin tuo!
Ei oo enää Family centteri entisessä loistossaan... turha reissu tuli tehtyä kun varmaan puolet liikkeistä lopettanu/kadonnut.
Valehtelet. Family Center on perheiden paratiisi! Missä muualla pääset ilmaiseksi maksulliseen vessaan?
Siis olihan Family Centerin liikeidea todella hyvä ja jopa uraauurtava Suomen mittakaavassa, mutta aika pahasti meni toteutus pieleen. Lapsiperheteeman ympärille olisi saanut rakennettua vaikka mitä lapsenhoitopalvelusta aina Toys R Usiin asti. Kummallisesti paikka kuitenkin pääsi kuolemaan ja yksi syy ehkä oli Kodin1 veturiliikkeenä. Sisustustavarat kun eivät oikein sovi taaperoskeneen. Toivon Family Centerin saavan lisää tuulta purjeisiin venäläisten paluun myötä ja uskon sinne löytyvän jonkun teemaan sopivan ison liikkeenkin. Toys R Usia voisi ehkä yrittää kosiskella...
Oli muuten Family Center saanut kadunvarsimainoksia lyhtypylväisiin Eteläkadun ABC:n päätyyn. Hyvä, että jaksavat markkinoida kauppakeskusta!
Kävin tutustumassa ja täytyy kyllä sanoa, että tuollahan voisi viettää vaikka kokonaisen päivän. Jos jotain negatiivistä täytyy väkisin kaivaa, niin parkkipaikkoja on aivan liian vähän - täytyy odottaa vapautuvaa ruutua ja sitten kisailla kymmenen muun auton kanssa kuka ehtii.
Miepä huomasin Family Centerin mainoksen vesitornin liikenneympyrän luona.
Fämppis on eri hieno paikka käydä ostoksilla. Toivottavasti saavat uusia kauppoja tiloihinsa!!!
fämppis? FÄMPPIS? MIKÄ HELVETIN FÄMPPIS?
FC eli fämppis eli fämäri eli fämis. Kaikki Family Centerin lempinimiä.
Mistähän hyvästä Family Centerin kauppakeskuspäällikölle maksetaan palkkaa..
Kappakeskuspäällikön homma on pitää kauppakeskus pyörimässä, asuuko edes Lappeenrannassa. Moderni kauppakeskus ja tyhjät käytävät..Onkohan kappakeskuspäällikön uravalinta ihan kohdillaan?
Itse kävin vuoden vaihteen jälkeen syömässä family centterissä siinä ravintolassa.
Oli kyllä maukasta ruokaa. buffet hinta vain 8€. suosittelen
Nousu alkaa, Stadium tulee
Kannattaa käydä tutustumassa new yorker myymälään centerissä, paljon hyviä tuotteita.
Fämppiksen ilmainen pysäköinti <3
Ajateltiin tulla taas käymään fämiksessä lasten kanssa lomamatkan yhteydessä. Onko pysäköinti vielä ilmainen?
Viimeksi oli todella kiva reissu - fämiksessä kaikki tarpeellinen on kompaktissa koossa kauniissa miljöössä.
Lopeta jo.
Vitsi ei enää toimi.
Tyhjänä on ja pysyy.
https://yle.fi/uutiset/3-10694692?origin=rss
Eipä se Ylekään avaa totuutta tälle kaikelle. EU:n asettamat kauppapakotteet on syynä asiakaskatoon. Turisteja tulisi ja rahaa virtanaan mutta EU on niin paska ettei itäinen Suomi saa menestyä. Siitä kärsii eniten nyt Kouvola. Yli 1000 poismuuttajaa vuodessa.
Pikku rahalla vastaanottokeskukseksi. Hoplop voi jäädä kun teki juuri laajennuksen. Toimii myös synergiaetuna lasten monikulttuuriaivopesulana.
Nimim. Rajatontarakkautta
Mikäs tilanne on tällä hetkellä? Onko fämppärin kaupat auki vaikka korona on päällä?
Yhtä kuollut kun ennenkin.
Hyvin oli tänään 6.6 kaupat auki. Siis ne jotka family Centerissä on. Ravintolamaailma on mielestäni paras. Herkullista savulohipastaa tarjolla. Lapset pääsee leikkimään hoploppiin
Ollaan lähdössä Kemistä etelään hiihtolomareissulle. Hyvässä ostospaikassa olisi kiva samalla käydä. Mikä on tilanne Family Centerissa? Onko korona rokottanut toimintaa?
No nyt sinne tulee terveysasema eli ei ole mitään jäljellä fämppäristä.