Elämää suurempi vaihtarikokemus

Jotain ihan muuta

Öhömöhöm28.12.2014 21:41 4 SULJE
Olin muutaman kuukauden jenkeissä vaihdossa ja se oli yhtä helevetin piinaa alusta loppuun. Perheet oli köyhiä eikä niillä ollut varaa viedä minua yhtään mihinkään. Kävin ekan perheen pojan kanssa 7/11:ssä. Vähän kyllä pelotti kun hostveli kertoi, että häntä oli puukotettu joskus sinne kävellessään.
Sit kun mut siirrettiin toiseen perheeseen niin matkalla sinne näin vähän maisemiakin, joista lähetin kuvia äidille. Toisen perheen isä oli täyshullu, mut ennen kun mut siirrettiin kolmanteen perheeseen ni mun kännykkä ryöstettiin ja ai niin sillä aidatulla alueella ehdin vielä nähdä kun swat tiimi tuli ja piiritti naapuriasunnon, jonne joku hullu oli linnoittautunut.
Tutustuin kyllä ekassa koulussa kivoihin tyttöihin, joita tuli kyllä ikävä kun ne sit jäi sinne kauas kun mua heiteltiin ympäriinsä. Ja ne muut vaihtaritkin, joita myös olinuhkailtu kotiinlähetyämisillä ja kaikel.
No sit kolmannes perheesskin ehdin kokea sellase aamun kun joku paukutti ovea ja huuti nii ,ettei hostisä uskaltanu mennä ulos ja viedä mua kouluun. Mutta siinä poliiseja odotellessa hostisä hommaskin veljensä hakee mut kouluun ja mun piti siis juosta ulos talosta sinne autoon vaikkei hostisä ite olis uskaltautunut ulos.
VASTAA
Ilmoita asiaton viesti
Utelias1128.12.2014 21:48 1 SULJE
Mikä oli järjestö, joka hoiti "näin vakuuttavasti" asioitasi..??
VASTAA
Ilmoita asiaton viesti
Olipa kivaa28.12.2014 22:00 2 SULJE
Ai nii ja sit kun mut oli päätetty lähettää kotiin ( äiti oli vissin vähän liikaa ihmetellyt tätä touhua), niin joku äijä järjestön päämajasta tuli ja yritti saada mut allekirjottaa jotai papereita ja halus viedä mut syömään ja sen jälkeen hotelliin. No äiti sano, etten tee sen kans noista mitään, mut sit kuitenkin mun piti mennä ostaa matkalaukkuu sen kans. Ja sillä matkalla se tyyppi melkein ajoi kolarin.
Sit mut käskettiinkin yhtäkkiä pakkaamaan ja olis pitäny taas mennä sen kyytiin, mutta sain hostisän ajamaan mut sinne hotelliin. Tossa välissä äiti ja Danielle oli soittaneet poliisit, mutta ei ne mitään voineet kun se järjestön tyyppi oli valehdellut niille kaikkee musta.
No sithän se järjestön tyyppi kutsui poliisit seuraavana päivänä ja se sheriffi sano mulle, että joko mä lähden sen tyypin kanssa lentokentälle tai se vie mut vankilaan.

4

238

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahat veks

      Järjestöt hankkivat allekirjoituksia nuorilta vaihtareilta eri painostuskeinoja hyväksi käyttäen (esim. uhkailemalla kotiin lähdöllä). Vaihtareita vaaditaan allekirjoituksella tunnustamaan ties mitä. Osalle ei edes näytetä paperia, vaan vaaditaan nimeä alle kotiinlähdön uhalla.
      Näin valmistellaan ja varmistellaan asetelma, jossa vaihtarijärjestö voi (mielestään) erottaa vaihtarin ja lähettää kotiin. Takana tietenkin päämäärä päästä eroon ongelmista ja kenties uuden perheen etsimisestä, mutta pitää vaihto-oppilaan perheen maksamat rahat.

    • Justjoo76

      Onks tää joku provo????

      • Truth

        Ei ole. Perehdy asioihin, jos epäilet!
        Tieto tuo tuskaa, mutta kannattaa ottaa asioista selvää!!
        Aloita vaikka sivuilta CSFES...


      • Äitikarrhu

        LOL! Sinänsä huvittavaa, että tuota lapseni kokemaa joku luulee provoksi!
        Mutta ei se provo ole vaan sellaiset oli "elämän paras vuosi"-kokemuksensa ja minä äitinä ja koko perhe siinä kanssa rinnalla jouduimme elämään tuon painajaisen!

        Siinä ei paljon muiden hyvin onnistuneet vaihtovuodet vaikuta vaan haluan TODELLAKIN informoida muita!

        Varsinkin kun aloin ottaa selvää asioista ja tajusin, että tämä on ihan normitoimintaa vaihtari"järjestöissä"!

        Kukaan NORMAALI äiti tai ihminen ei hyväksy niitä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe