Eroava vanhempi kantaa syyllisyyttä erosta, ja haluaa maksaa tupla elareita. Laitan maksamaan olantakaa, ja nyhdän loputkin. Maksakoon harrasteet ja kaiken.
Mä haluun elareita!!!!
Hyvä näin
25144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Hyvä, että edes joku osaa pitää lapsen puolta.
ei huoltajuutta ja lapsiakaan ei näkyny eli ei huollettavaa..
Sulla persaukisella koskaan mitään rahaa ole ollutkaan. Toisilla miehillä on. Ja halua maksaa. Onneksi.
Sulle kukaan lastaan antaiskaan huollettavaksi. Höpölle ihmiselle. Hoida pääsi kuntoon.
Juu, ei kaikki olekkaan kykeneväisiä lapsiaan huoltamaan. Onneksi sinunkin lapsillasi on toinen vanhempi?
ei huoltajuutta, ei tapaamisia, ei lapsia, ei huollettavaa; EI ELATUSTA!!!
ei huoltajuutta, ei tapaamisia, ei lapsia, ei huollettavaa; EI ELATUSTA!!!
Entä äiti mitens sitten kun lapsi huomaa että isä rakastaakin häntä.Et voi maksattaa kaikkea vaikka äidit näillä palstoilla hehkuttaa miten suuria elareita saavat.Isät maksaa sen mikä laki määrää uhkailla voit et näe lapsia jos et maksa.Ei ne äidit niin puhtosia ole.Katkeruutta on paljon ja lapsi kärsii.Tupla elarit on ihan mukava lisä jos siihen ei liity mitään ehtoja.Lapsen perintö menee lain mukaan.
Maksaa meillä mies 500 ja rapiat. Lisäksi harrastuksista. Hyvä mies, ja rakastaa lastaan. Ei halua tavata kun on niin paljon töissä. Sopii meille molemmille tämä järjestely. Ei riitaa.
Musta ei ole mitään syytä suostua yhtään suurempiin elatusmaksuihin kuin on pakko. Epävirallisesti voi sitten kustantaa niin paljon kuin on haluja ja talous antaa myöten.
Ja minusta taasen kannattaa maksaa reilusti yli suositusten. Omalle lapsellenihan maksan. 312e/lapsi/kk Näin välit äitiinkin pysyvät hyvinä ja ystävällisinä. Lapsellehan se on onni, että vanhemmat tulevat keskenään hyvin toimeen.
ei huoltajuutta, ei tapaamisia, ei lapsia, ei huollettavaa; EI ELATUSTA!!!
Laittaa sit vaikka lapsen omalle tilille rahaa jos haluaa tai pystyy.
ennenkuin huoltajuus ja lapsen oikeudet/ asuminen osittain myös isällä..
Nii, tuleehan ne aina ensin ne omat oikeudet, ennen velvollisuuksia?
Onhan se myös lapsen oikeus saada asua isällään.
Pitääkö sinun mielstäsi kostaa lapselle, jos oikeus ei ole sitä mieltä, että isällä asuminen käy siinä tapauksessa?
Epävirallisesti ei hirveästi kyllä elatusmaksut liiku ;). Mitä tulee isälle muuttamiseen, niin kysykäähän lapsiltanne mielipidettä. Ja kysykää sitä, kun hän on täyttänyt 12 vuotta, voitte yllättyä vastauksesta. Sen ikäinen jo tajuaa, että isä on lusmunnut kaikesta eikä takuulla silloin muuta sinne enää. Voitte myös miettiä, onko viisasta repiä lasta enää enempää. Vaikuttaa siltä, että aika moni erovanhempi ei välitä siitä asiasta pätkääkään!
Joo, jos isällä ei ole näyttää mustaa valkoisella, miten hän on panostanut lapsen (esim, taloudellisen turvaamisen) eteen.
Noilla pelkillä pulinoilla ei kyllä mitään saa. Kas tyhjän lapsi saa pyytämättäkin. = isä on käyttänyt elämänsä netissä avautumiseen ja naisten haukkumiseen (toki viranomaistenkin)
Tiliotteillahan on hieno todistella rakkauttaan :D
Äidit varmaan myös näyttävät tiliotteitaan lapsilleen ja selittävät kuinka paljon he rakastavat lapsia. Todisteeksi siitä, näyttävät, miten paljon ovat saaneet lasta varten pumpattua rahaa, ja kertovat et "eikös olekin parempi ettei isä teitä nähnyt, kun sen piti olla jatkuvasti töissä ansaitakseen nää elarit".
Ja sinunko mielestä äiti ei käy töissä ansaitaakseen lapsen elatusta?
Toivottavasti käyvät, tai ainakin pitävät lapsen toista vanhempaa muunakin kuin lypsettävänä.
Nauratti vaan tuo, kun nykyään välittäminen osoitetaan näköjään mahdollisimman suurina elatusmaksuina.
Kuka osoittaa, kuka ei. Ihan hulluja summiahan voi pyytää, mutta eivät sellaiset oikeudessa mene läpi.
Lähivanhempi pyysi summaa elareissa joka oli 50% bruttokuukausituloistani.Ei siis käteen jäävästä osuudesta vaan kokonaistuloista.Suostuin koska olin käsityksessä että muuten en saa tavata lasta.
Lähivanhempi muutti asuinpaikan saatuaan ulkomaille.En ole tavannut lasta enään tuon jälkeen.Vaikka ovatkin palanneet Suomeen.Meillä on pas ja rankkaa huoltokiusaamista ollut päällä viimeiset 18v.
Lähivanhemman kiusaaminen jatkuu vaikka lapsi on nykyään jo täysi-ikäinen.
Nyt lapsi ei itse halua tavata minua.
Olen kokenut olevani elatusmaksun kanssa elinkautisvanki.
Taposta istuu 12v maksimissaan,mutta elatusmaksuista tapauksessani 16 vuotta.
Taloudellisesti aika on ollut raskasta.
Ja miten pas rankkaa onkaan ollut lapsesi äidillä, kun hänen on tarvinnut yksin kaikki lapsen asiat sekä maksaa, että huoltaa. Silloinkin kun lapsesi on ollut sairaana, kustantaa kaikki hoitajat/sairaalamaksut/tietotekniikat/harrastukset/puhelimet jne. Ei niitä minimeillä kustanneta. Niinkuin täällä äijät tuntuvat luulevan. Ei ihme etteivät halua tavata sinua.-
Toivottavasti kärsit kuin elinkautisvanki. Normi ihminen ei lapsensa elatuksesta kärsi/valita. Mikä sinusta tekee noin erinomaisen lässyn, että tarvitsee naama auki valittaa normaaleista velvollisuuksista?
Luuletko ehkä, että olet maailman ainoa ihminen jolla on ollut taloudellisesti joskus tiukkaa?
Isät säästäkää kaikki kuitit mitä ostatte lapsille.Äideille rahat pankin kautta.Voitte lähettää kirjatun kirjeen missä kuitit on , avioero ja huoltajuus kiistat kaikki paperit eri virastoista ottakaa kaikki dokumentit myös sähköpostista kopiot.Siinä 18-vuotiaalle yllätys.Kirjatkaa ylös tapaamiset.Virastoissa sanotaan ,ei ole käytäntö pysykää lujina isät teillä on oikeus joka ainoaan lapseen liittyvästä asiasta,mikä koskee maksuja ja oikeuden käyntejä.