sain vakituisen työpaikan .koe aika oli 4kk viittä päivää aikaisemmin koeajan loppumista työnantaja purki työsuhteeni.
viikkoa aijemmin työpaikalle tuli mies henkilö tekemään yhden työpäivän ja kohtaloni oli lopputili.Työnantajalla ei ollut mielestäni tarkkaa sanomista miksi sain kenkää??
työvoimatoimiston lausunto oli työntekijän purku ei johtunut työntekijästä.
kertokaa te viisaimmat mitä tekisin asian kanssa ?
onko kyseessä työsyrjintä
8
161
Vastaukset 8
- vaa
ompa törkeetä, syrjintä on tulee mieleeni
- jflsdl
Työnantajasi on purkanut työsopimuksesi koeajalla, eikä sen tarvitse perustella asiaa sen enempää kenellekään . Koeaikapurku on täysin laillinen toimenpide , sen voi tehdä koeajalla kumpi osapuoli hyvänsä .
- näin-menee-oikeasti
Kun koeajalla puretaan työsopimus, niin siinä pitää olla yhtävät pätevät syyt kuin koeajan jälkeen puretussa työsopimuksessa.
- yksoikea
näin-menee-oikeasti kirjoitti:
Kun koeajalla puretaan työsopimus, niin siinä pitää olla yhtävät pätevät syyt kuin koeajan jälkeen puretussa työsopimuksessa.
Tietosi on täysin väärä, sillä koeajalla sopimus voidaan purkaa ilman perusteita puolin ja toisin.
- hyväsyy
Et osaa edes kirjoittaa oikealle palstalle.
- 5859686
Kuka tässä jutussa sitten katosi?
- katosi
Työ
- Koeaikaope
Eräs koulutuksen järjestäjä palkkasi meitä ammattitaitoisia opettajia 5 kappaletta toistaiseksi voimassa olevaan koko aikaiseen työsuhteeseen (eri päivinä) tammikuun alkupuolella muutamavuosi sitten opettajiksi työvoimapoliittisiin koulutuksiin. Seuraavan syksyn kilpailutuksiin oli runsaasti päteviä opettajia ja keväällä kurssit pyörivät tyytyväisten opiskelijoiden oppiessa ja antaessa hyvää kurssipalautetta. Meidät kaikki 5 opettajaa irtisanottiin 6 kk koe aikana eli ennen kuin kurssien kesätauko juhannuksen jälkeen alkoi. Minä en tavannut muita työsuhteen aikana kuin pari kertaa, mutta työsuhteen jälkeen pohdimme yhdessä miten me kaikki olimme niin huonoja työntekijöitä. Kyllä meitä monia harmitti, kun pidempiä pätkätöitä tuli jätettyä tai niistä kieltäydyttyä. Koe aikana irtisanominen ei ole työsyrjintää eikä te-toimisto voinut uusia kilpailutuksiakaan, vaikka pidimme huolen, että he tietävät, ettei siellä ollut syksyksi pätevää henkilöstöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051810
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541650Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451270Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13820- 49766
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16733Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41678