sain vakituisen työpaikan .koe aika oli 4kk viittä päivää aikaisemmin koeajan loppumista työnantaja purki työsuhteeni.
viikkoa aijemmin työpaikalle tuli mies henkilö tekemään yhden työpäivän ja kohtaloni oli lopputili.Työnantajalla ei ollut mielestäni tarkkaa sanomista miksi sain kenkää??
työvoimatoimiston lausunto oli työntekijän purku ei johtunut työntekijästä.
kertokaa te viisaimmat mitä tekisin asian kanssa ?
onko kyseessä työsyrjintä
8
110
Vastaukset
- vaa
ompa törkeetä, syrjintä on tulee mieleeni
- jflsdl
Työnantajasi on purkanut työsopimuksesi koeajalla, eikä sen tarvitse perustella asiaa sen enempää kenellekään . Koeaikapurku on täysin laillinen toimenpide , sen voi tehdä koeajalla kumpi osapuoli hyvänsä .
- näin-menee-oikeasti
Kun koeajalla puretaan työsopimus, niin siinä pitää olla yhtävät pätevät syyt kuin koeajan jälkeen puretussa työsopimuksessa.
- yksoikea
näin-menee-oikeasti kirjoitti:
Kun koeajalla puretaan työsopimus, niin siinä pitää olla yhtävät pätevät syyt kuin koeajan jälkeen puretussa työsopimuksessa.
Tietosi on täysin väärä, sillä koeajalla sopimus voidaan purkaa ilman perusteita puolin ja toisin.
- hyväsyy
Et osaa edes kirjoittaa oikealle palstalle.
- 5859686
Kuka tässä jutussa sitten katosi?
- katosi
Työ
- Koeaikaope
Eräs koulutuksen järjestäjä palkkasi meitä ammattitaitoisia opettajia 5 kappaletta toistaiseksi voimassa olevaan koko aikaiseen työsuhteeseen (eri päivinä) tammikuun alkupuolella muutamavuosi sitten opettajiksi työvoimapoliittisiin koulutuksiin. Seuraavan syksyn kilpailutuksiin oli runsaasti päteviä opettajia ja keväällä kurssit pyörivät tyytyväisten opiskelijoiden oppiessa ja antaessa hyvää kurssipalautetta. Meidät kaikki 5 opettajaa irtisanottiin 6 kk koe aikana eli ennen kuin kurssien kesätauko juhannuksen jälkeen alkoi. Minä en tavannut muita työsuhteen aikana kuin pari kertaa, mutta työsuhteen jälkeen pohdimme yhdessä miten me kaikki olimme niin huonoja työntekijöitä. Kyllä meitä monia harmitti, kun pidempiä pätkätöitä tuli jätettyä tai niistä kieltäydyttyä. Koe aikana irtisanominen ei ole työsyrjintää eikä te-toimisto voinut uusia kilpailutuksiakaan, vaikka pidimme huolen, että he tietävät, ettei siellä ollut syksyksi pätevää henkilöstöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2585336
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!552595- 842279
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3931577Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss981284SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291143Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101089Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9243921Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte175915Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u40869