Olitko joulun vietossa Palolemissa tai lähistöllä?

P a l o l e m

Hei. Paikallnen lehti kirjoittaa huonosta bisneksestä Canaconassa. Ei kuulemma asiakkaita? Kauppiaita olisi lähdössä pois, kun ei kauppa käy? Mikä meininki siellä oikeasti on? Itse menemme Palolemiin helmikuun puolivälissä. Voihan nuo joulun ajan ultimaattiset hinnat vaikuttaa juurikin noin. Mitenkä itänapureiden osuus turisteista? Ei sillä, että asialla olisi jotain merkitystä. Aina on hyvin pärjätty heidän kanssaan, niinkuin muidenkin. Kiitoksia, jos joku sillä suunnalla joulunsa viettänyt viitsisi kirjoittaa pari riviä.

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palolem-guru

      Itse olen ollut Palolemissa 4.10. lähtien ja vielä pitäisi maaliskuun lopulle jaksaa kärvistellä. Kaikki ennallaan niin venäläisten, kaupustelun ja kaiken suhteen. Tänäänkin rannassa porukkaa kuin pipoa. En muista yhtään kautta etteivätkö kauppiaat olisi valitelleet bisneksiensä kehnoa tilaa. Vanha myyntikikka, mutta huono sellainen.

      Tuletteko pitkäksi aikaa ja minne olette yleensä majoittuneet? Itse olen tykännyt tästä rannan eteläpään rauhasta jo vuosia. Tervetuloa sitten kun sen aika koittaa!

      • P a l o l e m

        Näin arvelinkin olevan. Palolem on meille tuttu vuodesta 2008 lähtien. Vuosittain viikko-puolitoista siellä, sitten saman verran pohjoisessa. Meillä kun tuota lomaa ei voida pitää kuin kolme viikkoa kerrallaan, vielä ;-) Muutaman vuoden kuluttua asia on toisin.


    • ohophp

      Mun mielestä porukkaa oli vähemmän, tosin juuri ennen uuttavuotta väkeä tuli lisää. Venäläisiä oli todella vähän, intialaisia taas enemmän kuin aiemmin, erityisesti Palolemissa. Itse olimme Patnemissa ja ihan rauhallista oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3540
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3463
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3312
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2759
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2016
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1942
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1665
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe