Yhtiön torpparina velkavankeudessa yrittäjyyttäkö muka?

konkurssiköpsää

Usein koneyrittäjät, kuorma-autoilijat ym. vastaavat eivät ole mitään oikeita, yrittäjiä vaan pikemminkin yritysten velkavankeudessa olevia torppareita. Kannattaa miettiä tarkkaan ettei joudu päämiehen manipuloimana elämään loppuiäksi löysässä hirressä. Ajat ja palkkiot tuskin ovat nousussa.
Ulkoistaminen, (alihankkijan käyttö) alkoi jo 1950 luvulla. 1970 Kesko ulkoisti jakelukuljetuksia, omia oli sen verran pitkään että osattiin hyvin tietää mitä omakalusto kuljettajineen maksaa. Kuljetusala on muutenkin melko alipalkattua.
Metsäkoneen kuljettajat:
Jos teistä tuntuu joskus, että teidän työnantaja ei ole reilu eikä maksa riittävästi tai sopimusten mukaan. Saattaa olla, että hän ei pysty. Tai sitten hän noudattaa hiearkista sanelupolitiikkaa.
- onko tilanne pysyvä?
- onko muista mahdollisuuksia?
- riittääkö töitä enää alalla kauaa?

Yrittäjäksi ryhtyminen vaatii osaamista ja kolmannen osapuolen asiantuntijan

7

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Motovirman omistaja

      No joo mutta yrittäjä on aina kuitenkin herra. Olen sentään toimari, toimitusjohtaja.
      On se nyt vähän parempi sentään. Aina olen ehtinny velat maksaa ainakin korot ajalllaan..

    • harveri

      pittää katsoa peiliin jos ei rahat riitä yrityksen pyörittämiseen.

    • keskiveijjo

      Ei rahalla niin väliä kun saa vaan työllistettyä porukkaa etteivät kotona vedä keskikeijjua

    • TekijäHukassa

      Kyllä muitakin mahdollisuuksia on mutta itse näen ongelmana palveluntarjoajan ja -tarvitsijan kohtaamattomuuden eli kilpailutilanteesta huolimatta palveluntarjoajien pitäisi koota esim. maakunnittain infosivut joista esim. kaupunkilaismetsänomistajat voisivat helposti löytää tarvitsemansa palvelun.
      Se on nähty esim. kauppakeskittymissä että vaikka samanalan kauppiaita vierivieressä niin se lisää kaikkien kauppaa kun keskittymä vetää asiakkata puoleensa.

      • MuutosHakuinen

        Näin on, helpottaisi ulkopaikkakuntalaista kun pitäisi löytää korjuuketjun puuttuvaa lenkkiä tekemään osansa. Noita koko homman hoitavia metsänomistajan "ystäviä" on jo ihan vaivaksi asti.


      • MyniksenMake

        Muuten kävis, mutta kun on laitonta. Tulkitaan kartelliksi. Oikeuden päätös olemassa. Yritysten nimet ja toimialat puh. numerot akkosjärjestyksessä viel menee. Kaikki muu yhteistyö tulkitaan "määräävän markkina-aseman väärinkäyttönä". Näin on isojen yhtiöiden lakimiehet yhdessä todenneet, suomihan on oikeusvaltio.


    • miu.man

      eiköhä nää hakkuu heikit peräsuoli pitkällä kilpaile ittensä hengiltä käyttäkää laskinta ja tehkää tarjous sen mukaan eikä se et kaverille tul täs vähä kiusa tehtyä ny kelppaa taas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      81
      1416
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1335
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      18
      1110
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      21
      1016
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      878
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      868
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      18
      806
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      777
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      40
      667
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      652
    Aihe