Mikään wifi-kortti ei toimi. pelkästään unmanaged/unknown. Eikös tämän CentOS:n pitänyt olla hyvä distro?
# yum install wireless-tools
Loaded plugins: fastestmirror, langpacks
Loading mirror speeds from cached hostfile
* base: ftp.lysator.liu.se
* elrepo: mirrors.ircam.fr
* extras: ftp.lysator.liu.se
* updates: ftp.lysator.liu.se
No package wireless-tools available.
lsmod | grep rt
rt73usb 36015 0
rt2x00usb 20742 1 rt73usb
rt2x00lib 69671 2 rt73usb,rt2x00usb
mac80211 518322 2 rt2x00lib,rt2x00usb
cfg80211 482668 2 mac80211,rt2x00lib
crc_itu_t 12707 1 rt73usb
# yum install wireless-tools
Loaded plugins: fastestmirror, langpacks
Loading mirror speeds from cached hostfile
* base: ftp.lysator.liu.se
* elrepo: mirrors.ircam.fr
* extras: ftp.lysator.liu.se
* updates: ftp.lysator.liu.se
No package wireless-tools available.
lsmod | grep rt
rt73usb 36015 0
rt2x00usb 20742 1 rt73usb
rt2x00lib 69671 2 rt73usb,rt2x00usb
mac80211 518322 2 rt2x00lib,rt2x00usb
cfg80211 482668 2 mac80211,rt2x00lib
crc_itu_t 12707 1 rt73usb
Vastaukset 13
Vanhimmat
Enempää tietämättä versio numerosta niin tuolla ainaki CentOs 6:een liittyvää ja toisaalta taitaa wifi olla ongelma vielä nykyäänki.
http://unix.stackexchange.com/questions/127374/cannot-connect-to-wifi
Asensin kokeeksi jokin aika sitten CentOS 6.3 koneelle, ja wifi toimi heittämällä. Samainen USB-wifi-tikku on toiminut kaikissa muissakin Linux-jakeluissa.
Osta toimivaa rautaa!
CentOS7 on kyseessä ja kaikki wifi-kortit toimii Ubuntuissa ja BSD:issä. Miksi yum ei tunnista tuota wireless-tools pakettia? Saan koneen kyllä nettiin puhelimen kautta.
>>Miksi yum ei tunnista tuota wireless-tools pakettia?
Taidat olla oikeassa.. distro vaihtoon.
Hieno ratkaisu! CentOS on erinomainen jakelu, mutta ei ehkä sopivin niille, jotka haluavat kaiken valmiiksi pureksittuna tai suoraa tuttipullosta.
CentOS perustuu kaupalliseen RedHat Enterprise-jakeluun, joka taas maksullisena käyttöjärjestemänä on tarkoitettu muille kuin harrastelijoille.
Kaikkia kaupallisen jakelun palikoita ei ole suoraa tarjolla ilmaiseen ja avoimeen Linux-jakeluun.
Toimiko CentOS 6.5:ssa?
Jokseenkin varmasti tämä ei ole bugi, vaan sinulla on yhteensopimaton tietokone.
Tällä just asenneltu "uusi" ikivanha IBM Thinkpad T43 lapsille nettokoneeksi, käyttiksenä minun mielestäni :) teineille sopiva Centos. Jopa 5.6 version kanssa wlan toimii ongelmitta, ei tarvinnut kun yksi firmware-rpm ladata.
Jatketaan sarjassa viisaita vastauksia / kysymyksiä sarjassa,oliko se sun kone netissä puhelimen kautta kun yritit yum install komentoa?
No tottakai, siis USB-tethering. Langatonverkko on ainoa mikä ei toimi. Joskus Ubuntu-koneessa ollut samanlainen ongelma, mutta langallisen verkkokortin kanssa.
Kaikki repotkin näyttää olevan kunnossa, joten onko paketin nimi vaihtunut seiska versioon? Ja jostain syystä en päässyt ssh:lla sisään koneeseen. Jää jumiin ja antaa virheilmoituksen "Connection timed out"
Ilman tätä wifi ongelmaa vaikuttaa ihan hyvältä. Tuo ZFS tuki oletuksena on sitä mitä linux on kaivannut jo pitkään.
>>Tuo ZFS tuki oletuksena on sitä mitä linux on kaivannut jo pitkään.
Wifi-tuki ei määrittele jakelun hyvyyttä. Eri jakelut on yleensä hieman eri käyttötarkoituksiin suunnattuja. CentOS on työkäyttöön suunnattu, ja hyvä palvelimissa. CentOS on toimiva työasemanakin, vaikkakaan ei ihan samalla tavalla kuin työpöydäksi tarkoitetut jakelut - kuten nyt olet huomannut.
Käytä vaikka Fedoraa, jos haluat nimenomaan rpm-pohjaisen jakelun. Muutoin Debian-johdannaiset (*buntu, Mint) on ihan hyvä valinta, tai sitten Arch-johdannaiset (Manjaro, Antergos). Tai jopa Debian tai Arch.
Mulla wifi toimi mutta sen sijaan montakin muuta ongelmaa tuli matkaan. Mm. ulkoinen kovo ei tunnistu. CentOS 7 osoittautui pettymykseksi ja aion asentaa jotain muuta sen tilalle koneeni kolmanneksi järjestelmäksi.