Koira huutaa jäädessään yksin...

...naapuri valittaa. Koira ei ole kauaa yksin vain pari tuntia. Olemme yrittäneet kaikki konstit siihen, mutta jääräpää, mikä jääräpää. Mikä auttaa???
7345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On varmaan eroahdistusta. Siihen ei ainakaan torumiset auta. Muutenkin on aika vaikea tilanne.
Olen saanut monenlaisia hyviä ohjeita, mutta ne ei valitettavasti toimineet koirallani.
Ehkä olisi viisainta kääntyä koiraongelmiin perehtyneen ammattiauttajan puoleen. Tuohon on olemassa jotain lääkettäkin, joka rauhoittaa koiraa.

Äänestä

Lue alan kirjallisuutta esim. koira joka rakasti liikaa, niin saat tietoa eroahdistuneisuudesta. Sielä on esimerkkitapauksin kerrottu hoito-ohjeista. Ja käänny koirapsykiatrin puoleen!

Äänestä

joo, no mun koiral oli sama ongelma, mut sain sen lopettamaan aika helposti...
aloitin siitä, että jätin koiran sisälle, ja lähdin itse oven ulkopuolelle. välittömästi kun ovi meni kiinni, alkoi hirveä ulina ja vinkuminen! no odotin siinä oven takana kunnes koirani oli edes pienen hetken hiljaa. kun se oli, niin avasin heti oven ja palkitsin sen kehuin ja namipaloin. jatkoin tällä tavalla kunnes koirani pystyi olemaan monta tuntia ilman minkäänlaista äännähtelyä!
nykyään se ei vingu ollenkaan, koska se on oppinut luottamaan siihen että tulen aina takaisin... en tiedä toimiiko tämä sinun koiraasi, sillä kaikki koirathan ovat yksilöitä, mutta kokeile, ei siitä ainakaa haittaa voi olla =)

Äänestä
  • on nimenomaan siitä, että koira pitäisi palkita oikeista suorituksista eikä rangaista vääristä. Nimittäin rangaistus saattaa koiralle olla joskus palkinto.

    Kun koira itkee yksinjäädessään se kutsuu omistajaansa luokseen, joten jos omistaja ryntää paikalle vihaisena, koiraa toruen kun koira ulvoo koira on päässyt tavoitteeseensa. Kutsuhuutoon vastattiin → vihainen omistaja ryntää paikalle.

    Siksi ei pitäisikään "puuttua" ulvomiseen vaan siihen oikeaan suoritukseen (hiljaa olemiseen).

    Tämä pätee kaikkeen koiran koulutukseen, sisäsiisteydestä lähtien aina tunnistusnoudon opettamiseen asti.

    Äänestä

  • ♀ kirjoitti:

    on nimenomaan siitä, että koira pitäisi palkita oikeista suorituksista eikä rangaista vääristä. Nimittäin rangaistus saattaa koiralle olla joskus palkinto.

    Kun koira itkee yksinjäädessään se kutsuu omistajaansa luokseen, joten jos omistaja ryntää paikalle vihaisena, koiraa toruen kun koira ulvoo koira on päässyt tavoitteeseensa. Kutsuhuutoon vastattiin → vihainen omistaja ryntää paikalle.

    Siksi ei pitäisikään "puuttua" ulvomiseen vaan siihen oikeaan suoritukseen (hiljaa olemiseen).

    Tämä pätee kaikkeen koiran koulutukseen, sisäsiisteydestä lähtien aina tunnistusnoudon opettamiseen asti.

    aivan niin. sitä yritin viimeisessä viestissäni kertoa, mutta taisi jäädä vähän epäselväksi tää mun pointti =)

    Äänestä

Lemmikit ja eläinmaailman viime numerossa (eli 1/02) oli aika hyvä juttu koiran eroahdistuksesta.

Äänestä

Meillä vahtihaukku loppui sitruunapannalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haukku kirjoitti:

...naapuri valittaa. Koira ei ole kauaa yksin vain pari tuntia. Olemme yrittäneet kaikki konstit siihen, mutta jääräpää, mikä jääräpää. Mikä auttaa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu