2Pa paine-eron tunnistava kytkin?

Haluaisin simottisen painekytkimen joka kytkee potentaalivapaat nastat kun paine ero "letkuissa" on yli 2Pa.

Mutta enpä ole löytänyt vielä.

Käyttäisin sitä havainnollistamaan kotosalla onko talossa alipaine / ylipaine.

Tietääkös kukaan moista?

7

182

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nipsa

      Sitten kun löydät tuon paineanturin niin muista laittaa se talosi asuintilojen ylimpään kohtaan (yläkerta, katon rajassa). Muuten sillä ei ole mitään merkitystä sillä alakerrassa täytyy alipaineen olla savupiippuefektin takia aina isompi jotta myös tuolla katon rajassa (kriittisin paikka) olisi alipainetta.

    • pudgimies

      Periaatteessa sellaisen pystyisi rakentamaan itsekin. Esimerkiksi ison teräsputken päähän liimaisi elastisen kalvon, jonka liike käyttäisi kytkintä. 2 pascalin paine-ero on sen verran pieni, että olisi haasteellista löytää tarpeeksi herkkää kytkintä, vaikka kalvoon sopiva materiaali löytyisikin. Kuinka stabiilina sitten pysyisi kerran säädetyn laitteen mittaus, en tiedä.

      • Tuota mietin joskus siten että valokennolla seuraisi muovikelmun asentoa. Eli kun tumma kelmu pullistuu kennon eteen siitä saisi tiedon.


      • sotilaspassi kirjoitti:

        Tuota mietin joskus siten että valokennolla seuraisi muovikelmun asentoa. Eli kun tumma kelmu pullistuu kennon eteen siitä saisi tiedon.

        Toinen tee-se-itse jutu ollut mielessä semmoinen että otan yläpohjan läpi korvausilmaputken leivinuunin yläpuolelle. Tarkkailemalla eristetyn putken sisällä olevan ilman lämpötilaa pystyisin huomaamaan tapahtuuko hieman epätiiviillä tulppauksella olevassa putkessa virtausta ulkoa sisään vaiko sisältä ulos.

        Toki tuo toimisi vain kun ulkona selvästi kylmenpää. Eikä reagointi olisi nopeaa. Suuunnilleen samaan luotettavuuteen pääsen tarkkailemalla tuleeko pakkasella huurretta yläkerran ikkunan uloimman ruudun sisäpinnalle. Jos tulee vuotaa sisäilma sälekaihdinporauksesta tikkunoiden tuuletusväliin.


      • kiitos tiedosta... nuita tarttee tutkailla lisää.
        (ihan heti ei avautunut pääseekö nuilla kytkimillä 2...5PA:n tasoon asti)



    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      119
      3413
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      34
      2816
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      90
      2647
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      104
      1710
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1234
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1168
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      376
      1114
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      967
    10. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      63
      950
    Aihe