Koiranpennun hihnakäytös

Raivokohtaus??

Eli kyseessä vajaa 4kk koiranpentu.

Käydään hihnassa pieniä lenkkejä ja hihnakäytös on opittu ihan mukavasti.

Ongelmana on varmaankin aika tyypillinen: kiskominen ihmisten ja koirien luo.

Lapset ja vanhat naiset pahimpia: pomppii jo kaukaa kahdella jalalla hihnaa vasten. Olen kokeillut useampaa kikkaa, oikeastaan mikään ei tunnu tehoavan.

Mikä olisi tähän paras keino?

Lisätään vielä, että ehkä viitisen kertaa on käynyt niin, että se vastaantuleva mummo tai lapsi tahtoo tulla silittämään pentua. Pentu on pomppinut innosta sekaisin, ja olen sanonut ettei saa tulla moikkaamaan, ennen kuin pentu istuu (osaa kyllä istua ja ottaa katsekontaktinkin ulkona), mutta eivät ole ymmärtäneet.
Nämä tapaukset ovat varmasti vahvistaneet pennun käytöstä.

Namit auttavat sen verran, että niihin koira pystyy keskittymään siksi aikaa, että koira menee ohi, lapsiin ja ihmisiin yleisesti ei tehoa.
Kielto ei toimi. Ollaan myös välillä menty ohi sanomatta mitään..

1

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupatti

      Tietenkin näin tapausta näkemättä, hankala opastaa, mutta minä olen tehnyt juurikin niin etten itse reagoi mitään kun pentu kiskoo. voi sanoa esim. "ohi" ja jos menee nätisti kehu ja anna vaikka nami. Älä päästä ihmisiä ollenkaan rapsuttamaan. Äläkä vaadi liikaa, aluksi palkkaa vaikka pelkästään siitä että kävelee neljä tassua maassa. Myös välimatkaa kannattaa aluksi ottaa enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe